Kültür Sanat Edebiyat Şiir

akıncılar sizce ne demek, akıncılar size neyi çağrıştırıyor?

akıncılar terimi Ali Yuva tarafından 23.06.2005 tarihinde eklendi

 • Bulut Kaptan
  Bulut Kaptan05.05.2012 - 18:51

  osmanlı ordusunun borda berelileriydi özel kuvvetleriydi girdikleri tüm savaşlarda kazanilan saferlerde dorudan etkili olmuşlardir. kendi aralarinda fedai, dalkılıç, serdengeçti, deli, azap, gönüllü gruplara ayrilmişlardir akıncilar diyer tüm osmanlı askerlerinden kıdemlidir direk padişaha baglidirlar.

 • Durmuş Ali Çatal
  Durmuş Ali Çatal06.03.2012 - 17:24

  Osmanlı'nın vurucu ve yıkıcı gücünü oluşturan gözüpek,Kartal Kanatlı,VATAN için serden geçen Yiğitler. Mekanları Cennet olsun.

 • Perihan Pehlivan
  Perihan Pehlivan14.01.2009 - 22:18

  şimdiki keşif bölüklerinin yaptığından çok daha başarılı işlere imza atmış at sırtında hedefe ulaşan gözü pek kullardan oluşan mini bir ordu. mutlaka ardından gelenlere büyük başarılar yaptıracak hedefleri gösterirlerdi. çünkü ozaman makam mevki hesabı yoktu. amaç Allah için, islamiyet için hizmet edip devletin sınırlarını genişletmekti. mazlumun yanında. kalleşlik edenlerin canında hükümrandılar okuduğum bazı yorumcuların yazdığı gibi bavul ticareti yapan yada, saldırgan tacizci güçler değildi. ruhları şad olsun.

 • Hasan Otomobilci
  Hasan Otomobilci30.09.2008 - 22:00

  çifte vatandaşlığın avantajlarını kullanıp, açıklamaya terbiyemin müsade etmediği şeyler yapmak için kolayca diğer ülkeye gidip gelen vatandaşlarımıza denir.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören26.12.2007 - 23:40

  Tarihte keşif, yağma ve tahrip maksadıyla düşman ülkeye değişik yollardan takımlar halinde sızıp arkadan gelecek saldırılara zemin hazırlayanlara akıncı denmiştir….


  Bu vatan uğruna canlarını vermiş kahramanlarımıza karşı çok büyük bir hakaret ve büyük bir gaflet...
  Akıncılar sadece savaş halinde ve savaşın eşiğine geldiğimiz devletlerin topraklarını ihlal ederdi...Asla barış halinde olduğumuz bir devletin topraklarına girmezlerdi...osmanlının sonunu getiren yahudiler yeniçeri ocağını bozdular ama safkan türk ve türkmenlerden oluşan akıncı ocağını bozamadılar...Bozamayınca bitirmeye karar verdiler ve onların adamı olan aynı zamanda askerlikten hiç anlamayan Sinan paşa nın Haçova meydan savaşında bilerek yanlış istikamete gönderilmeleriyle büyük kayıplar verildi...25.000 kişilik bir akıncı grubu Keşif yapmaya çıkarlarken yanlış emir yüzünden bir anda 300.000 kişilik bir orduyla karşı karşıya geldiler...Ama kaçma imkanları varken şanlarına leke sürdürmemek için 25.000 korkusuz kahraman düşmanın üzerine ölüme yürüdü...Çoğunun kanları macaristan topraklarını suladı...Şu anda macaristanda binlerce isimsiz kahraman vatan evladı yatıyor...
  Ruhları şad olsun mekanları cennet olsun...
  Günümüzün Bordo Berelileri...

 • Soner Akın
  Soner Akın14.05.2007 - 17:59

  yahya kemal beyatlının akıncılar şiirinin anlamını öğrenmek istiyorum

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören06.10.2006 - 20:26

  Akıncılar.
  Gözünü budaktan esirgemeyen serhat boylarında akından akına koşan şanlı tarihimizin isimsiz kahramanları.
  Akıncılar zırh giymezlerdi.
  Akıncılar ın silahı atı kılıcı ve kalkanıydı başka silah kullanmazlardı.
  Akıncı olmak için hem öz Türk soyundan gelmek şarttı hemde akıncı kanı taşımak gerekliydi.
  Akıncılar savaşta özellikle bilgi taşımak keşif yapmak gibi özellikleri vardı.
  Akıncı birliği Haçova meydan savaşında(1595) büyük yara aldı bir dahada kendine gelemedi.Çünkü savaştan sonra gerekli ilgi gösterilemedi zamanla unutuldu.Özellikle Haçova Meydan savaşından sonra çünkü o savaşta düşmanın nerdeyse tamamı tüfekli olduğu için ve akıncılar savaşta her zaman en önde yer aldıkları için çok ağır kayıplar verdiler.(savaşı kazanmamıza rağmen)
  GAyriresmi kaynaklara göre o savaşta 20.000 civarında akıncı şehit olmuş.
  20.000... Koca bir orduya bedel 20.000 korkusuz vatan evladı.
  yazık! ...

 • Gökhan Ertürk
  Gökhan Ertürk19.07.2006 - 14:00

  Akıncılar: Tek cümleyle Osmanlı İmpatatorluğunun şimdiki jandarmaları.
  Görevleri: Sınırı korumak, sınır ihlali yapmakla da kalmayıp halka zarar veren güçleri durdurmak, komşu ülkelerin sınırlarından içeri girip bilgi toplamak gibi bir çok önemli görevleri vardı.Bu görevler ifa edilirken eğer bir düşman kuvvetiyle karşılaşılırsa o zaman çarpışırlar ve son kan damlası yere düşene kadar şavaşırlardı.
  Akıncıların yaptıkları bu akınları gaza hareketleri olarak adlandırıyoruz.
  Onlar bu işi yaparken yenilgi halinde devletin adı lekelenecek düşüncesiyle savaştıklarından çoğu harekatlarında başarılıydılar.
  Fatih sultan Mehmet zamanında öyle bir hal almışlardı ki Macaristan üzerinden geçip Almanya, İtalya ve Fransa içlerine kadar at sürüyorlardı ki İtalyanların çocuklarını 'Türkler geliyor' diyerek uyuttuklarını bir çok insan da bilmektedir.

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz20.06.2006 - 07:22

  Akıncıların gerçek lideri bolu f tipi cezaevinde...çok kelleler gidecek...az kaldı...

 • Cemal Akbıyık
  Cemal Akbıyık24.02.2006 - 21:58

  Tarihteki ilk komandolar