Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • nizam ı alem10.01.2008 - 18:40

  Nizamı Alem, bütün dünyaya huzuru nizamı yani hakkı hakim etme davasıdır. Başta Osmanlı Cihan Devleti olmak üzere Selçuklular, Timurlular, Gazneliler ve diğer Müslüman Türk devletlerinin vazgeçilmez davalarıdır. Gayeleridir. 1980 öncesi Ülkücülerinin yoğunlaştığı ve 1993 lü yılların BBP sinin söylemlerinde sık sık Nizamı Alem tabirine rastlanır. Yalnız şimdi tartışmaya açıktır MHP ve BBP nin bu davayı ne kadar savunduğu.

 • seyyid ahmet arvasi09.01.2008 - 18:05

  Seyyid Ahmet Arvasi hoca, kitaplarında Milliyetçiliğin İslama göre nasıl meşru olabileceğini, kavmiyetçilik davasının boş olduğunu gerçek davanın İslam, İlayı Kelimetullah olduğunu açıklamıştır. Türk Milletinin Müslümanların birleşmesinde öncü görevi üstleneceğini söylemiştir. Ülkücü gençlere (gerçek ülkücülere) nasihatler vererek gerçek davanın ne olması gerektiğini anlatmıştır. Nasihatlerine uyanlara, kitaplarını okuyanlara ne mutlu. Allah rahmet etsin Ahmet Arvasi hocaya.

 • nihal atsız09.01.2008 - 17:11

  Irkçılığı, Kavmiyetçiliği dava edinmiş bir şahsiyet. 'İslam Türkleri yükseltmedi, Türkler İslamı yüceltti' diyecek kadar saygısızlık yapmıştır. 'Ruh Adam' kitabını okuyunda anlayın nasıl biri olduğunu.


  Vasiyetinde her önüne geleni düşman ilan etmiş. Lazda düşmanmış, Çeçende düşmanmış, Afganda düşmanmış, Boşnakda düşmanmış. Dünyada dost kalmadı o zaman.

 • ziya gökalp09.01.2008 - 16:44

  Ziya Gökalp, 2.Abdulhamid Han gibi bir cihan padişahına düşmanlık yaparak ne kadar nasipsiz olduğunu zaten göstermiştir. Fikir konusunda tam neyi savunduğu açıkça belli olmayan bir şahıstır. Şiirlerinde çaktırmadan İslamdaki bazı hususlara karşı gelmiştir. İslamdaki Miras hukukunu eleştirmiş, Türkçe ibadetin savunuculuğunu yapmıştır. Mason olduğuda bilinmektedir.

 • istanbul09.01.2008 - 16:37

  İstanbul, dünyanın en güzel şehirlerinden vazgeçilmez bir şehirdir.