Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
 • muhammed ahmedül haznevi28.10.2005 - 16:46

  Muhammed Haznevi

  Alim mutasavvuf Allah yolun ilim kılıcıyla, akıl gücüyle, çalışkanlıkla Allah (cc) rızasını kazanmış. kutlu insanlardan biri. Suriye'nin Kamışlı Kasabasının Tel-Maruf köyünde ikamet etmekte olan ve Türkiye'de de 100 binlerce müridi milyonlarca seveni olan sessiz ve samimi müslümanların yanık yürekle sevdiği, Siyaseti reddeden, Dünya malı toplamayan 1 kuruş dahi kabul etmeyen mümtaz ve eşi bulunmaz şahsiyetlerden biriydi. Allah Rahmet Eylesin Allah bizi şefaatine mazhar eylesin.

 • nakşibendi26.09.2005 - 17:44

  Nakşibendi
  Nakşebendi; Hz. Muhammed (SAV) 'den buyana süre gelen tasavvuf yoludur.
  Bu yol El Buhari Bahaddin el Şahı Nakşebend. Nakş kelime anlamıyla işlemek anlamındadır. Yani örneğin bir taş'ı kazıdığınızı düşünürseniz o iz bir daha çıkmaz. Burada da Allah aşkını, Resulullah aşkını kalbinize kazımak sevgi yolunda iman yolunda yürümek. Bu yol günümüze kadar ve kıyamet gününe kadar gidecek olan bir yoldur. Bu yol Altın Silsile dediğimiz bir yol ile gelmektedir. Hz. Muhammed (SAV) ardından Hz. Ebubekir (RA) ardından Salmanı Farisi bu şekilde gider. Bu yolda siyaset olmaz, dünya malı para pul toplamak olmaz. İslamın Hz. Muhammed (SAV) efendimizin yaşadığı hayatı örnek alan evliyalarla yaşamakla olur. Bu altın Silsilenin son devam şekli ise Şahı Nakşibend........ Şeyh Fethullah...... Şeyh Muhammed Diyauddin..... Şeyh Ahmet El Haznevi....... Şeyh Masum El Haznevi.......... Şeyh Alaaddin El Haznevi...... Şeyh İzzeddin El Haznevi ve En Son yaşayan gerçek Allah Dostu Altın silsilenin sonuncusu Şeyh Muhammed El Haznevi'dir. Onun bu dünyaya verdiği ışık ile insanlık yeniden hayat buluyor. Çünkü Bu zat insanları Allah ve Resul yoluna hiç bir karşılık beklemeden çağırıyor. ne siyasete karışıyor nede kimseden 1 kuruş bile istemiyor. Peygamber efendimizin yolunda gitmeye çalışıyor. Nakşebendi işte bu zat ile devam ediyor.

  İzzeddin Alkan

 • tasavvuf26.09.2005 - 16:29

  Tasavvuf; İslamın en iyi şekilde yaşanma biçimidir. İnsanı gerçekten Allah (cc) ulaştırma şeklidir. İbadetin kalben yapılış biçimidir. Namaz kılarken, yalnızca bedeninle değil aklında ve kalbinle Allah ile irtibat haline gelmesi şeklidir. Şeyh Muhammed El Haznevi (ks) Tasavvuf ile insan Kalbini Allah (cc) 'a teslim eder. Rabbim bizi gerçek mutasavvuflardan eylesin

  İzzeddin Alkan

 • hz. meryem26.09.2005 - 16:20

  Hz. Meryem gözyaşını, hüznü, hakkı, sabrı, kalbi, allaha karşı itaati, çok şey anlatıyor Hz. Meryem; ona yapılan zulümler karşısında yalnızca Allah'tan yardım dileyen Büyük İnsan. Hz. Meryem, Hz. Zekeriya'yı hatırlatıyor. Onada yapılan büyük zulümleri hatırlatıyor. bütün bu terimler bana ozamanda yaşayan zalimlerin bu zamanda da yaşadığını hatırlatıyor. Rabbim bizi onların dualarına kat. Bizi Efendimizin şefaatine mazhar et.

  İzzeddin Alkan

 • hz.muhammed26.09.2005 - 16:07

  Alem, kainat, ve bizler. Eğer o olmasaydı bizde olmazdık. Çünkü Allah (cc) 'Sen olmasaydın habibim, bütün kainatı yaratmazdım' buyuruyor. Ayrıca İnsanlık şu an o kadar EFENDİMİZ'e muhtaçki. Karanlıklardan ancak onunla aydınlığa çıkabiliriz. insanlığımızı ancak onu rehber edinerek kazanabiliriz. Onun için kelimeler kafi gelmez.

  Ey Sevgili Ay sana benzer, geceyi aydınlatan sensin
  Senin mislin su gibidir. İyiliklerin ortaya çıkıyor.
  Senin gayen dünya veya mal mülk değildi.
  Sen bizi kurtarmak için geldin ey sevgili
  Sana layık olmak en büyük dileyim

  İzzeddin alkan

 • muhammed ahmedül haznevi05.05.2005 - 15:01

  Seyh Ahmed El Haznevi Bölgenin en büyük şahsiyetlerinden biridir yaşantısı insanlık için örnek teşkil edecek bir şahsiyettir. bıraktığı eserler günümüzde halen torunu Şeyh Muhammed El Haznevi tarafından sürdürülmeye devam etmektedir. halen günümüz onun eserlerinden faydalanmaya çalışmaktadır. izzeddin alkan