Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • matrix felsefesi05.02.2005 - 23:12

  popüler olandan beslenmeyi çağrıştırıyor. kitabıplarına göz attım. her daldan birileri daldan dala birşeyler yazmışlar. yazılarda matrixten de birşeyler var, felsefeden de. ama benim bu konuda okuduklarımdan çıkardığım sonuç: matrix ve felsefe sağlıklı bir şekilde bir araya getirilemez. matrix filmi anlamsızdır demiyorum. fakat felsefe, vahiy kabul etmiyor bildiğim kadarıyla. halbuki anlatılanların yorumlanması için bu gerekli. www.sineterapi.com zamanı olan okusun.

 • nazan bekiroğlu05.02.2005 - 23:03

  bir hoca, islamın şartının altı olduğunu ileri sürmüş... bunu duyan bir hoca da gelmiş 'sen islamın şartının altı olduğunu söylüyormuşsun, herkes biliyor beş olduğunu, bunu nasıl yaparsın, neymiş altıncısı? ' diye sormuş hocaya. cevap hemen gelmiş: 'altıncısı elbetteki haddini bilmektir.'
  haddini bilmek te islamın şartları adar önemlidir demek istemiş sanıyorum.
  bu hikaye burada iki şekilde anlam ifade etti.
  birincisi: nazan bekiroğlunun değeri ortada, ben ne diyebilirim ki. ne kadar güzel söz yazsam, yazılarını ne kadar medhetsem bir anlam ifade etmeyecek. (belki tekrar olacak.)
  ikincisi(ve daha doğrusu) : itiraf etmek gerek ki bu terazi o sikleti çekmez. yazıdan ne anlıyorum, hatta daha ötesi, ufkum ne ki...
  ama pek çok insan adına söyleyebilirim: yüreğimizde kendisine karşı sevgi var.

 • kurtlar vadisi05.02.2005 - 22:50

  demokrasi nin kısmen de olsa var olduğu yerlerde çok kişinin ilgilendiği şeyleri devletin de yakından ilgilenmesi, rapor tutması- rapor alması gerekli diye düşünüyorum. malum, gerçek bir dünyada yaşıyruz. gerçek olduğunun farkında olan düşmanlarımız var. masalsı hürmetleri yok, herşeyi (ama herşeyi) deneyeceklerdir... 'ummuyorum', literatürden çıkmalı, saygısızca değil ama prensip olarak dosyalanmalı orada ortaya çıkan hedef ve etki... seyredenler koyun gibi izlemezse kurtlardan da bir zarar gelmez denmemeli. el elden üstündür demeli. ellerin eline bırakmamalı sevdiklerimizi. iki el bir baş içindir demeli, el atmalıyız.

 • çin05.02.2005 - 22:42

  1.5 milyar can. çoğu kendi değerinden habersiz, dünyadan habersiz, bir simüle-hayat yaşıyorlar. komünist bir yönetime sahip kalabalık ve sıkışık bir toplum olduğundan uzun dönem ezilmiş bir halk. bu ezilmişlik içlerine nefret tohumlarının yerleşmesine sebeb olabilir. hiçbir çinliyle karşılaşmadım. ama kendim için istediklerimi onlar için de isterdim. önemsediğim bir ülke. önemli bir ülke.

 • can sıkıntısı05.02.2005 - 22:25

  itiraf etmek zor da olsa, bildiğim en anlamlı hallerden biri. çağrıdır bence can sıkıntısı. bazen kulak zarını patlatacak kadar rahatsız edici olan... ama gariptir ki hayat boyunca peşimizde gezen bu kadar rahatsız edici olan, sonsuz bir huzura çağrıdır aslında.

 • barış manço05.02.2005 - 22:22

  seyrettiğim- anladığım kadarıyla çelebi bir insandı. zarif ve merhametli idi. şarkılarını özellikle şarkı sözlerini (büyük çoğunluğunu) önemsiyorum. pozisyonum uygun değil. ama barış mançonun şarkı sözleri üzerinde bir anlama çalışması kitaplaştırmak isterdim. bende barış mançonun bir kaseti bile yok fakat radyoda rastladığımda kulak kabarttığım tek şarkıcı sayılabilir. onun dışında bu kadar takdir ettiğim (şarkıcılar değil) şarkılar var.

 • aşk05.02.2005 - 22:12

  sözde değil, sözdeki neşededir. özdedir.anlatamasak ta daha cazibeli bir hal yok. bizim var oluşumuzla, nedenimizle ilgilidir.