Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • ayşe hatun önal10.03.2005 - 16:55

  merhabalar arkdşlr.
  eskiden kurban olarak kesilen hayvanların etleri sadece kasaplarda satılırdı. şimdi ise tvlerde, gazete ve dergilerde ve de radyolarda satılır oldu. arlarında ise basit farklar var. biri Allah rızası için kurban ediliyor diğeri para için(kendi isteğiyle) , birinin eti yeniyor, diğeri öpülüp geçiliyor, biri kalpte bazı hisleri uyarıyor diğeri malum yerde hisler uyarıyor.
  kendinin basit bir hayvandan daha aşağı olduğunun farkında mı acaba? (kendisinin şahsında hepsine sormak isterim.)

 • canlıların evrimi10.03.2005 - 16:43

  merhaba arkadaşlar
  akıları, iraeleri olmayan çeşitli atomlar biraraya gelip muhteşem güzellikte ve düzende yaşadığımız dünyayı ve diğer gezegenleri oluşturuyor.
  ilaç sanayisinde çalışan binlerce insan ellerindeki maddeleri çok küçük ölşçülerde kullanarak en yararlı ilacı bulmaya çalışıyor. Bunu yapabileceği bilgiyi edinmesi için o insanların yıllarını bu işe vermeleri gerekiyor(eğitimini alıyorlar) . yıllarını verdikten sonra ilaç yapmaya çalışıyorlar. kullandıkları miktarlar çok küçük ölçekli çünkü birazı bile ilacın tesirini etkiliyor. ilacı yaptıktan sonra kendinle çok övünüyordur belki de ama ilacın yan etkileri ortaya çıkmaya başlayınca sevinci hüzne boğuluyor.
  ama doğadaki basit,aklı,iradesi olmayan basit bir bitkiye baktığınızda hastalıkların devası olduğunu görürsünüz. hiç zahmet çekmeden, yorulmadan, yıllarını,gençliğini vermeden kendi kendine ilaç üretiyor, hastalıklara ilaç oluyor.
  şüphesiz bunda düşünenler için çok güzel öğütler vardır.
  akıllı ile akılsız arasında böyle bir durumun olması garip değil mi? peki bu nasıl olabilir? kendi kendine olması mümkün mü?
  herkes vevabını kendine versin. hiç kimseyi kırmadan.

 • atom bombası10.03.2005 - 16:18

  bilimin bir özelliği de evrensel olmasıdır. ama ülkeler bazında bu böyle değildir. devletler bilimde diğer ülkeleri geçip onlardan üstün teknolojiye sahip olmayı ve gerekirse onları yok etmeyi istedikleri için buluşlarını tüm insanlığın hizmetine sunmak yerine bencilce davranıp sadece kendi insanlarının hizmetine sunmaktalar. diğer insanlarla paylaştıkları teknolojik buluşları da diğer ülkeleri kendine bağlı kılmak için kullanmaktadırlar. atom bombası bilimin karanlık yüzüdür.

 • dindar bilim adamları07.03.2005 - 21:11

  insanın kainatın büyüklüğü ve azametine karşılık kendisinin ve maddenin ne kadar güçsüz olduğunu anlayabildiği kadar Yaratıcı'ya olan inancı sağlamlaşıyor.
  Akılları olan insanların arasında sayamadığımız kadar çok sorun yaşanırken, akılsız ve iradesiz olan maddeler arasındaki uyumun büyüklüğünü farkettikçe insanın secdeye varası geliyor.

 • çanakkale şehitleri anıtı07.03.2005 - 20:48

  merhabalar.
  2001 yılı 12 martında istanbuldan yurttaki arkadaşlarla beraber şehitliği ve savaş alanlarını gezmeye gitmiştik. Şu an ismini hatırlamadığım emekli bir asker bizlere rehberlik yaptı. Orada yaşananları öylesine anlatıyordu ki o zamana kadar hiç ağlamamış(ergenlikten sonra) olan biz erkekler hüngür hüngür ağlamaya başlamıştık.kendimi öyle kaybettim ki o an karşımda bir ingiliz olsa ona saldırırdım.bizlere medeniyeti satmaya çalışanların medeniyetten ne kadar yoksun olduklarını o an daha iyi anladım. malesef inanmayanlar olduğu için yaşanmış olan bazı sırlı olayları sizlerle paylaşmayı düşünmüyorum.kusuruma bakmayın.
  rehber abimiz bizlere buraları sürekli ziyeret etmemizin gerekliliğini anlattı ve tavsiyede bulundu. O yıl bizimle beraber 10-20 arası yolcu otobüsü vardı.
  2001 yılından beri her yıl istisnasız şehitliklere gider ve ecdadımıza fatihalar okurum. geçen yıl gittiğimde sayamadım ama tahmini olarak 200 tane büyük yolcu otobüsü vardı(bir günde) . anadolu insanı vefalıdır ve atalarımıza karşı vefamızı göstermeye başladığımız için çok mutluyum.
  ben de herkesi çanakkale şehitliğini ve savaş alanlarını ziyaret etmeye, dualar okumaya çağırıyorum. gelenler lütfen turistik geziye gidiyor gibi gelmesinler.
  ecdadına sahip çıkana torunları da sahip çıkar.
  saygılarımla.

 • çiçek28.01.2005 - 21:11

  1) Ağzı laf yapmayan erkeklerin işlerini kolaylaştıran çok güzel bir varlık idi.
  Şimdilere başka şeyler yerini almaya başladı(teknolojik) .
  2) 'Güzel gören güzel düşünür' sözüne istinaden güzel düşünmemize yardımcı bir varlık.

 • ariel sharon28.01.2005 - 20:58

  günümüz vampiri
  sevdiği sistemi yayma gayretini hayranlıkla karşılıyorum fakat sistemini,kendisini ve çalışmalarını hiç sevmiyorum. Sanırım onu sevmeyen bizler, onun kadar çalışsak o ve düşünceleri bu kadar revaçta ve biz de bu kadar geride olmazdık. O sadece işini yapıyor. Sanırım asıl suçlu biziz. Biz yapmamız gerekenleri yapmayıp tembellik ettikçe onlar bizi ezmeye devam ediyor (sessizce) .

 • türban28.01.2005 - 20:32

  sadece saygı istiyoruz
  Geçenlerde izlediğim bir tv programında dedem yaşımda bir bey bu zamanda türban da olur mu dedi. Türbanı gericilik olarak gördüğünü söyledi. Zamnla türbanın ne alakası var acaba?
  Fakat kendisinin bu söyledikleriyle gericiler gibi davrandığının farkında değil. ilerici insanlar karşılarındaki insanları oldukları gibi kabullenir ve görüşlerine saygı duyarlar. Günümüz ilericileri(!) başlarını örtenleri bütün sosyal alanlardan uzaklaştırmaya, temel haklarından bile yararlanmalarını engellemeye çalışıyorlar. Bu da düpedüz yobazlık, bağnazlık ve mutaassıplık oluyor.
  Aslolan düşüncedir. Kişinin başı açıkta olsa kapalı da olsa düşünceleri değişmedikten sonra başını açmasının anlamı ne? Diyeceksiniz ki açsınlar o zaman. Fakat başlarını örtmelerinin sebebi Allah'ın(c.c.) emri olması. Bu nedenle açmaları mümkün değil. İlericilerden(!) tek istediğimiz karşılarındakilere saygı göstersinler, insana insan gibi davransınlar ki kendileri de insanlıklarından olmasınlar.
  Övmek için söylemiyorum ama şu an birçok yönlerini örnek aldığımız(sosyal açıdan - malesef çok üzülüyorum) avrupa ülkelerinde insanları oldukları gibi kabulleniyor ve serbest bırakıyorlar fiilen diğer insanlara zarar vermedikleri sürece.
  saygılarımla.

 • üç söz28.01.2005 - 20:17

  para,para,para :))))) değil tabi ki.
  dinle, anla, söyle.

 • akademi türkiye07.07.2004 - 23:12

  tv kanallarının ülkeyi uyutma çalışmalarının sonucu ürettiği formüllerden biri. maalesef insanımız da hiç hayır demiyor. sonra da her kötü giden durumdan şikayet ediyorlar. yat yat yat sonra da geri kalınca şikayet et. olur mu böyle şey yaa.