Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

çanakkale şehitleri anıtı sizce ne demek, çanakkale şehitleri anıtı size neyi çağrıştırıyor?

çanakkale şehitleri anıtı terimi Göktürk Kutluhan tarafından tarihinde eklendi

 • Kenan Aydın
  Kenan Aydın

  Çanakkale şehitliğinde emegi geçen ve orayı ziyaret etmiş olan ayrıca ve özellikle canını veen yiğitlere Allahtan rahmet diliyorum (sadece ölülere rahmet dilenmez kalanlara da dilenir)Amin.Ayrıca baya bir külliye şubu yapılıyor ancak ülkenin göbeğine ankaraya neden bir şehitlerimizin tek tek hayatlarını ve özelliklerini fedakarlıklarını güzel bir şekilde anlatan bir külliye yapılmıyor yapılırsa özellikle gençlik olarak daha bilinçli olacağından eminim. ben istiyrum şehitler külliyesi yapılsın.İnşallah.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın mimarı Doğan Erginbaş maalesef bugün 99 yaşında hayata gözlerini yumdu.

  Doğan Erginbaş'ın mimarlık kariyerindeki en önemli dönüm noktası Çanakkale Şehitleri Anıtı projesi olmuştur. 1944 yılında Milli Savunma Bakanlığı'nın Çanakkale Şehitleri için yapılacak anıt yarışmasında projesi birinciliği kazanmış lakin inşaatına ancak 1954 yılında başlanabilmiştir. Tam olarak tamamlanmadıysa da Çanakkale Şehitleri Anıtı 1960 yılında açılmıştır.

 • Fatma Karadeniz
  Fatma Karadeniz

  Çanakkale şehitleri hakkında bilgi

 • Fatma Karadeniz
  Fatma Karadeniz

  Çanakkale ş
  ehitleri hakkında bilgi

 • Duffy Duck
  Duffy Duck

  Sanırım 2000 yılının sonuna doğru birleştirici bir unsur olarak yükseltilen, bu topraklarda yaşayan herkesin katıldığı svaşın anıtı.. Birleştiriciliği cidden güzel düşünülmüş ama savaş işte dünya savaşıymış her ne kadar Mustafa Kemal komutanlık yaptıysa da Osmanlı ile İngiltere arasında olmuş bir savaş. İnkılap tarihine girer mi girmez mi bilemem..

 • Zilan
  Zilan

  Dün gördüğüm bu eşsiz eser beni derin düşünceler sevk etti..

  Nelere şahit bu mübarek topraklar, ulvi duygularla örtüşüp, şehâdet şerbetini içme şerefine nâil olmuş mübârek ecdadımız...

  Bu vatan sizlere minnettardır...! ! !

  Hakkınızı ödeyemeyiz...Kınalı HASAN' lar....:(

 • Gökalp Ceylan
  Gökalp Ceylan

  paranız var, zamanınız var, merakınız da var.. istiyorsunuz ki bi türkiye turuna çıkayım,gezeyim göreyim memleketi.. benden söylemesi; gezinize çanakkaleden başlayın.. şehitlikleri,abideyi görün.. çünkü daha sonra gideceğiniz yerleri bi başka seveceksiniz.. nereye gitseniz çanakkale zaferi sayesinde.. orada bambaşka bi hava var,şehitlerin gerçekten (lafın gelişi değil) ölmediklerini,hala orda yaşadıklarını hissedeceksiniz..bunu gitmeden anlamanıza imkan yok..

  sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın
  gömelim gel seni tarihe desem, sığmazsın

 • Yakup Akbulut
  Yakup Akbulut

  Tek kelimeyle tarihi,destanı,fedakarlığı,asaleti, inancı ve bu gün bizim gibi nankörlerin nankörlüklerini.

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  ziyaret ettiğimizde, istemdışı gözyaşlarına boğulacağımız, atalarımızla gurur duymamızı hissettiren bir anıt....

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  türk tarihinin en manidar anıtı. ANIT olmayı hakeden bir yer.

 • Birol Taş
  Birol Taş

  Hasta denilen bir milletin diriliş ifadesidir.
  Canla,başla, top yekün vatanı için ölüme giden ecdadımız demektir.

 • Hasan Damar
  Hasan Damar

  Sorarım bu ülkenin kaymağını yiyen sanatçı sinemacı tiyatrocu geçinen O güruha. Kardeşim Gay filmi yapıyorsunuz, dini içerikli film yapıyorsunuz, Mafya filmi yapıyorsunuz, meyhane kerhane bölücülük vb.konulu filmler yapıyorsunuz. BİRDE TARİHE DÖNÜP BİR BAKIN ÇANAKKALE SAKARYA DUMLUPINAR KURTULUŞ SAVAŞININ EN KUTSAL AYRINTILARI, TURGUT ÖZAKMAN HOCANIN TARİH BELGESELİ GİBİ KİTABININ EN AZ BİR BÖLÜMÜ vb. koulu film tiyatro eseri koyup millete borcunuzu ödeyin. bu milletin ahını almayın

 • Akin Ejder
  Akin Ejder

  Gördüm Tüylerim ürperdi Hala saygı duruşundayım....

  Sana dar gelmeyecek makber nerde bulunur?
  Öyle bir destan yazmışsın ki CEDDİM.
  Satırlarında kan ve barut bulunmaz da.
  Siperlerde özgürlük ve onur solunur.


  UBB/....

 • Gülşah Yücel
  Gülşah Yücel

  Gidip göreceğiz inşallah...Öyle çok merak ediyorum ki ama bu sene kavuşacağız.

  18 martta ordayım.

 • Tuna Han
  Tuna Han

  Şehadete koşan binlerce vatan evladını hatırlatan mehabetli bir eser.Ayrıca gezdiğimde en çok etkilendiğim yerler arasında 57.Alay ve sargı yeri şehitliği de var.Onların hayat hikâyesi muhteşem.

 • Önder Sancak
  Önder Sancak

  T.C devletinin anzaklar gelio herihlere ayıp oluyo diye bakıma aldığı ve sahipçıktığı anıt

 • Demir Aytuğ
  Demir Aytuğ

  Çanakkale Şehitleri anıtının yüksekliği 41 metre 70 cm.dir. Atatürk buraya bir anıt yapılması gündeme geldiğinde 'en az 40 metrelik bir anıt yapılmalıdır' demiştir. Anıt Atatürk'ün isteği üzerine 40 metre olarak planlanmış, bunun üzerine Atamızın boyu olan 1.70 m ilave edilerek 41.70 m olarak yapılmıştır.

 • Enes Hancıoğlu
  Enes Hancıoğlu

  Tüllenen mağribi, akşamları sarsam yarana...
  Yine bir şey yapabildim diyemem hatırana.

  Mehmet Akif bile onları anlatırken aciz kalmıssa biz nasıl anlatabilelim.Çanakkale Savaşının kaybedildiğini bi an için düşünelim.O zaman bu savaşın anlamını daha iyi kavrarız.İslam'ın son kalesi.Anadolu topraklarından sonraki tüm Arap ülkeleri sömürge altında ve Çanakkalede savaş kaybediliyor.İslamiyet'te bitebilirdi...'Bedr'in Arslanları ancak bu kadar şanlı idi' diyen Mehmet Akif gibi...Onlara çok şey borçluyuz sadece biz değil.Tüm İslam Dünyası..Türkiye Cumhuriyeti...Mustafa Kemal Atatürk'ü çıkartmıştır Çanakkale savaşı...Kemalizm açısından küçümsenen zaferin bu sonuçlarını görmeyenlere yazıklar olsun! !

 • Resul Coşkun
  Resul Coşkun

  ALLAH için KURAN için ve bu VATAN için öldüler onları anıtla değil mubarek günlerde (cuma geceleri kandil geceleri ve bayaram günlerinde) Ruhlarına hediye edeceğimiz 1 fatiha 3 ihlâs ile anmalıyız.

 • Deniz
  Deniz

  harac mezat acik artirmada

 • Gaye Ercan
  Gaye Ercan

  bastığın her toprak parçasında ölen o gencecik insanları anımsamak bir titreyiş veriyor insanın vücuduna..ve buna rağmen gerekli saygının gösterilmediğine inanıyorum O şu anda rahat yaşamamıza müsadeve veren insanlara...bizim için bizler için ölen vatan için ölen insanlara..4 sene ç.kalede okudum ve gezmediğmiz yer kalmadı buna rağmen fransızların vslerin şehitlikleri bizim şehitlerimiz için yapılanlardan çok daha güzeldi..inanın ki kokulu ağaçlarla bezemişler temsili mezarlıkları..çok üzülüyorum...kendi memeleketimizde en son bizmi anıt yaptırabilirdik ya! ! ! !

 • Göktürk Kutluhan
  Göktürk Kutluhan

  Nihayet bitirilen anıt.

 • Mm
  Mm

  sormak lazım..gelibolu (film) da bu anıt neden yoktu...

  bu kadar tarafsızlık çook fazla....

 • Gamze Kırlangıç
  Gamze Kırlangıç

  BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKi KANDIR
  TOPRAK EGER UGRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR! ! !

  Ruhunuz sad,mekaniniz cennet olsun.Sizler olmasaydiniz belki bizlerde olmayacaktik.Huzur içinde uyuyun.

 • Mustafa Turna
  Mustafa Turna

  Vatan uğruna şehit düşen binlerce genç vatan evladı...

 • Nazif Acar
  Nazif Acar

  onlara ölün denildi hepside gözlerini kırpmadan öldüler peki ne için kimin için? ALLAH için KURAN için İSLAM için bizler için bu zafer bir millete mal edilemez bu zafer bir alemindir. türkü, kürdü, çerkezi,arabı,lazı,bosnalısı,arnavudu, ismini sayamadığım dahabir çok millet dünyanın bir ucundan tek yürek tek yumruk oldu.ne için mi? şehit kanıyla sulanan bu topraklarda kuran sesi, ezan sesi dinmesin. ay yıldızlı bayrak ın özgürce bizlere el sallaması için şehitlerimizin ruhu şad olsun

 • ?
  ?

  öl-dür-dü-lerrrr...

  öl-dü-rül-dü-lerrrr..

  Ölüm özgür insana yakışır, esirlere değil!

 • Abbas Arslan
  Abbas Arslan

  dert edene dermansızdır ölüm, HAK diyene bulunmaz düğündür ölüm...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Avustralyalıların yoğun ilgisi sonucu, bizde tarih bilinci uyandırılması düşünülen bir anıt. Sonradan ortaya çıkmıştır. Turizm açısından faydalıdır.
  Birinci dünya savaşı sonrası Osmanlı'nın mahkum edildiği pek çok antlaşmanın Türkiye'yi bağlaması yüzünden midir nedir hala bize ait bir olgu gibi gösterilir.

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  vatan için nasıl ölünürü gösteren yüzbinlerce aziz türk evladının yattığı yer çanakkaledir ama bir de yüreklere dikilmiştir.