Kültür Sanat Edebiyat Şiir

canlıların evrimi sizce ne demek, canlıların evrimi size neyi çağrıştırıyor?

canlıların evrimi terimi Sermet Sait tarafından tarihinde eklendi

 • Cüneyt Selimoğlu
  Cüneyt Selimoğlu

  yazılanları okudukça, insanlarımızın bilimden, küresel gelişmelerden ne kadar uzak olduğunu şaşırdım doğrusu.

  öncelikle şunu belirtmek isterim ki evrime inanmayan insanların pek çoğunda evrime inanan insanlara karşı bir önyargı apaçık belli. zerre kadar bilgisi olmayan düz mantıkla doğmatik bilgilere göre hareket eden insanlardan yeryüzünde çok fazla sayıda var. eğer mantıklı bir zeminde evrime karşı tanrının bu dünya düzenini kurduğu ve insanlara din göndermesini karşılaştıracaksak herşeyden önce karşıt düşüncelere saygı gösterilmesi gerekir.

  tanrıya inanan bir insan için evrimi reddetmek son derece doğal bir olaydır. tıpkı evrime inananların dünyayı tanrının yaratmadığına inanmaması kadar. ancak önemli olan karşınızdaki insanın düşünce temelerini değerlendirebilmeniz. zaten bundan yoksun iseniz gidin günlük hayatınıza devam edin ve gerisini okumayın.

  şimdi gelgelelim evrimi; bir bilimsellik içermekten çok saçmalık zannedenlere. evrimi 'insanın maymundan türemesi'ni kabul etmek zanneden cahil insan önermelerine. herşeyden önce evrim teorisine göre insan maymundan gelmemiştir; insan ve maymun ortak bir atadan köken alarak kendi yollarında evrilmişlerdir. bu bahsi geçen evrilme değil birkaç bin ortalama 1 milyon yıl kadar bir süre önce evet. maymun dünyada yaşayan türler arasında evrimsel olarak homo sapiens türünün en yakın akrabasıdır ve genlerimiz %99 aynıdır. yani maymun gelişip insan olmuyor pokemon gibi. yani eğer maymundan türediysek neden hala ortalıkta maymun diye bir hayvan var?
  ya da sizin anlayacağınız dilden soracak olursak madem yoktan var edildik, neden şu anda yoktan kimse var edilmiyor? bir kan pıhtısından ya da çamurdan yaratılmak yüzbinlerce yıl evvelden beri evrilmekten daha mı mantıklı sizce?
  ya da bir tanrı var ise kendisini ifade eden ve kullarına gönderdiği kitaplar neden farklı farklı?
  neden güneşi en çok gören insanların ten renkleri koyu da az görenlerin ten rengi gittikçe açığa dönüyor?
  madem mükemmel yaratıldık 20'lik diş neden çıkıyor da çektirmek zorunda kalıyoruz, neden sünnet oluyoruz da sünnetli doğmuyoruz?
  insan yavrusu denen şeyin ana rahmine düşüşünden doğumuna kadar geçirdiği süreç evrimin kralı değil de gebelik adı verilen bu olay neden tanrının en büyük mucizesi oluyor?

  evrim herhangi bir gelişme anlamına gelmez. gerileme anlamına da gelmez. çünkü evrim için herhangi bir canlı, başka bir herhangi canlıdan daha üstün veya daha düşük seviyede değildir. sadece içinde bulunulan zaman ve mekana bağlı olarak hayatta kalabilen canlıların soyunu devam ettirebilmesi, diğerlerinin de hayatta kalamamaları sonucu soylarını devam ettirememeleri durumudur. evrimleşmiş bir canlı, evrimleşmemiş bir canlıdan daha üstün değildir. zaten canlılar arasında herhangi bir üstünlük bulunmamaktadır. birisinin gözü evrimleşirken bir başkasının beyni evrimleşti diye, beyni evrimleşenin daha üst bir seviyede görülmesi o beyne büyük bir hakarettir öncelikle.

  ya da buna mantık üretemediniz mi? evrimi hala sadece bir biyolojik süreç mi zannediyorsunuz? o zaman sosyal değişim ve dönüşümlerin de bir devrim paradigması olabileceğine ihtimal verin. nasıl ki eski çağlarda, ya da tarih boyunca insan toplulukları isyan ettiklerinde, kendi halklarının mücadelelerini yaptıklarında boyunlarına ip geçirilip dar ağaçlarında asılırken bugün nasıl gösteri ve yürüyüş yapabiliyorlar..kralları/padişahları gördüklerinde nasıl yere kapaklanıp yüzlerine bile bakamazlarken bugün nasıl kendi yöneticilerini seçim sandıklarında yine o insanlar belirleyebiliyor? o koltuktan al aşağı edebiliyor.. bu son örneğim hepi topu 500 yıllık bir süreç içersin. evrim teorisi milyonlarca yıllık bir süreci kapsıyor. varın siz düşünün.

  yalnızca düşünün. evrimi kabul edenler sizlerin/bizlerin tanrısına küfür etmiş olmuyor. dünyadaki herkesi sizler gibi düşünmesi için zorlamayın. evrim demek insanın atası maymun demek diyorsanız zaten bu satırları okur okumaz hafızanızdan silin.
  o neden inanıyor? ya da inanmıyor? ona mantık üretmeye çalışın. çünkü aksi takdirde kendi bilinç altınızdaki korkuların esiri olduğunuz çok belli oluyor.

  burada amacım ne evrimi övmek, ne de tanrıyı yermek. tüm inançlar vicdandadır. evrime inanıp tanrıyı(var ise) yerin dibine sokanlar da tanrıya inanıp evrimi(var ise) yüceltenler kadar erdemsizdir.

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  'körelmiş organlar' konusu
  evrim teorisini çökertmez,
  yüz yıl önce darwin
  yaşamı açıklayan bir teoremi ortaya koymuş
  ki evrim teorisi
  halen dahi gelişimini sürdürmekte,
  ve bundan sonra da gelişecektir.

  ve yine yüz yıl önce
  bu körelmiş organlar konusu bayağ popülermiş
  o zamanın biliminsanları işlevini açıklayamadıkları organları
  körelmiş diyerek sınıflandırmışlar.

  evrim teorisi,
  analitik düşünenlerin yaşamı anlamasında çok önemli niteliğini sürdürmektedir

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut

  ^^Körelmiş organlar^^ iddiasında bulunan evrimcilerin yaptıkları çok önemli bir mantık hatası var. Bildiğimiz gibi evrimciler tarafından ortaya atılan iddia, canlılardaki körelmiş organların geçmişteki atalarından miras kaldığıydı.

  Oysa ^^körelmiş organ^^ olduğu söylenen bazı organlar, ^^insanın atası olduğu iddia edilen canlılarda yoktur^^

  Meselâ evrimciler tarafından insanın atası olduğu söylenen bazı maymunlarda ^^apandisit^^ bulunmaz.

  Körelmiş organlar tezine karşı çıkan biyolog H. Enoch bu mantık hatasını şöyle dile getirmektedir:

  ^^ İnsanların apandisiti vardır. Ancak daha eski ataları olan alt maymunlarda apandisit bulunmaz. Süpriz bir biçimde apandisit, daha alt yapılı memelilerde, örneğin opossum (=keseli fareler) larda tekrar belirir. Öyleyse evrim teorisi bunu nasıl açıklayabilir? ^^

  Kısaca söylemek gerekirse evrimciler tarafından ortaya atılan körelmiş organlar senaryosu kendi içinde hem mantık hataları içermektedir, hem de bilimsel olarak yanlıştır. İnsanlarda, sözde atalarından miras kalmış olan hiçbir körelmiş organ yoktur. Çünkü insanlar diğer canlılardan rastlantılarla türememiş, bugünkü formlarıyla eksiksiz ve mükemmel bir biçimde yaratılmışlardır.

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Evrim ile yola çıkarak ' ateizm ' inancına kılıf arayan kişiler malesef karşılarında koskoca yaradılış gerçeğini görmezden gelmeye çalışmaktadırlar.....

  Ama ne yaparlarsa yapsınlar, burdaki asıl tartışma konusu ' varolmaktır.'...

  Hiçlikten varlığa geçen, varlıktan edebiyete intikal eden ' hayat serüvenin başlangıcı...'

  Bana sorarsanız, doğal olarak ' evrime' inanmıyorum.... :)

  Yani sonuçta canlının yaratılması....

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  göğsümde ki kıllar atalarımdan mı kalma acaba

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel

  Yaaa....bizler canlıyız.Doğru...ama evrim konusuna gelince,işte akan suların kesintiye uğrama sebebi...şöyle etrafıma birazcık bakınca hala Darwin'e inanmayan ben bile,sanki elin Darwin'i biliyomuşta söylemiş arkadaş diyorum kendime...adama haksızlık yapmıycam artık..çünkü,hala tırtıl pozisyonunda ve kozasını örmeye çalışan canlı var...........Valla...! (Ben olayı farklı bi evrime getirdim galiba? ?)

 • Andac Kose
  Andac Kose

  evrim e inanmak kendimize insanlığımıza inanmamaktır,hakaretir

 • Bon Jovi
  Bon Jovi

  bugün bir bebegin, avucundaki eli nasıl sıktıgını seyrettim..............o kadar güçlü sıkıyorki,tıpkı,düşerek ölmemesi için, ayaga kalkan annesinin gögsündeki kıllara tutunan yeni dogmus bir sempanzeyi anımsadım.................dogaüstü bir benzerlik.................evrim hatırası..................... (08.11.2006 01:55)

 • Ali Aydın
  Ali Aydın

  canlılar o zamanki atmosfere göre şekillenirdi dikkat edin insanlar renk ırk yavaşça değişiyor konuşma,giyim,şekil, maymunla alakası yok sadece değişim ile alakası var

 • Melek Ozcan
  Melek Ozcan

  EVRİM BİLMECESİ..evrim deyince herkesin tüyleri ürperiyo.niye bu kadar korkuyoruz bunu bilmiyorum.hemen insanların savunma mekanizması işlemeye başlıyo.her şeyi ile yanlış mı acaba evrim teorisi? önce buna bakalım ve daha sonra başka insanların görüşlerine saygı duyalım derim.ve evrim teorisini kulaktan dolma şeylerle tartışmayalım.önce bilimsel kaynaklara bi bakın.herkes maymuna takmış,insansı maymun diyo adamlar onu bile anlamıyoruz,çünkü öyle bi yerleşmişki kafamıza bilinçsizce konuşan insanların görüşleri.bence biraz araştıralım...ve şunuda bilinki savunan biri değilim ama bilinçsizcede savunmuyorum diyenlere karşıyım...darwinin gemi maceras ıile başlamıyo evrim,bunuda unutmayın..

 • Engin Koca
  Engin Koca

  ben maymundan gelmedim breder gelenler varsa saygı duyarım

 • Blue Send Me
  Blue Send Me

  amet kafasını kasenin içine gömmüş ellerini kullanmadan patlamış mısır yemektedir.. o anda içeri giren eser ameti bu halde görünce hemen espriyi patlatır:
  eser: amet sen evrim teorisine inanıyonmu
  amet: hayır tabiki..
  eser: ben artık inanıyom :))
  :)))))))

 • Arzu Bilgili
  Arzu Bilgili

  düşünce evrimini tamamlayamayan insanların biyolojik evrimi tartışmaya kalktıkları dünyada hangi bilimsellikten söz edebiliriz bilmiyorum.Hem zavallı kuşlar yada yada zavallı maymunlar bile adını değişimle özdeşleşen kelimelerin yanına yazdırmışlar ama hala değişimi bir pire otu gibi gören insanlarımız var....Kaşındıkça düşünün düşündükçe kaşının artık bilemiyorum! ! !

 • Laina Suzan
  Laina Suzan

  kaççç seneee dersini gördükkk sınavlarına girddikkk olmayan birşeyin? ? ?

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  Harun Tekin teriminden sonra en eğlenceli terim.

 • Müberra Kaşkaya
  Müberra Kaşkaya

  evrim bilim adamları tarafından ÇÜRÜTÜLDÜ lakin bunu anlamak istemeyenler ve etraflarındaki gerçekleri göremeyenler bir türlü anlayamıyor

 • Yavuz Balcı
  Yavuz Balcı

  Doğdum
  Büyüdüm
  Ölecem

  İşte bu benim evrimim

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  -anne biz maymun muyduk?
  -madden değil ama manen belki...

 • Duygu Duygu
  Duygu Duygu

  'Darwin ve evrim' işin içine inanç girer, kavga cıkar, ölü cıkar......

  ama gercek de sudur ki Darwinin evrim kuramı olmadan bilim olmaz, olmazdı.....

 • Feyza Yüksel
  Feyza Yüksel

  'Evrim'başlığına Darwin'in fantezisi olduğunu yazmıştım.Buraya da yazayım:
  Darwin'in fantezisi.

 • Eren Mestan
  Eren Mestan

  buna inanan insan değildir. eğer inanıyosan git hayvanat bahçesine atanı ziyaret et.

 • Hakan Yıldız
  Hakan Yıldız

  Darwin'in evrim teorisine kesinlikle katılmıyorum. Maymun ezelden beri maymundu. İnsan ezelden beri insandı. İnsanlar maymundan türedi diyen zavallılara soruyorum. Madem maymunlar evrim geçirdi insan oldu. Şu anda ki maymunlar nerden geldi o zaman. Bu maymunlukları bırakıp işimize bakalım.

 • Polat Yılmaz
  Polat Yılmaz

  merhaba arkadaşlar
  akıları, iraeleri olmayan çeşitli atomlar biraraya gelip muhteşem güzellikte ve düzende yaşadığımız dünyayı ve diğer gezegenleri oluşturuyor.
  ilaç sanayisinde çalışan binlerce insan ellerindeki maddeleri çok küçük ölşçülerde kullanarak en yararlı ilacı bulmaya çalışıyor. Bunu yapabileceği bilgiyi edinmesi için o insanların yıllarını bu işe vermeleri gerekiyor(eğitimini alıyorlar) . yıllarını verdikten sonra ilaç yapmaya çalışıyorlar. kullandıkları miktarlar çok küçük ölçekli çünkü birazı bile ilacın tesirini etkiliyor. ilacı yaptıktan sonra kendinle çok övünüyordur belki de ama ilacın yan etkileri ortaya çıkmaya başlayınca sevinci hüzne boğuluyor.
  ama doğadaki basit,aklı,iradesi olmayan basit bir bitkiye baktığınızda hastalıkların devası olduğunu görürsünüz. hiç zahmet çekmeden, yorulmadan, yıllarını,gençliğini vermeden kendi kendine ilaç üretiyor, hastalıklara ilaç oluyor.
  şüphesiz bunda düşünenler için çok güzel öğütler vardır.
  akıllı ile akılsız arasında böyle bir durumun olması garip değil mi? peki bu nasıl olabilir? kendi kendine olması mümkün mü?
  herkes vevabını kendine versin. hiç kimseyi kırmadan.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Evrim kelimesiyle, Darwin'in evrim teorisini birbirine çok karıştırmamak lazım. İnsanların fıtratları arasında ki farklılık Darwin'in evrim teorisine kesin bir delil değildir, zaten tartışma bu değildir. Basitçe açıklamak gerekirse ister Çin'li olsun ister Afrikalı insan insandır, fakat Dawrin'in evrim teorisinde ve modern darwanistler insanın varolmasını bir şekilde insanın insandan farklı bir türden ya da türlerden geldiğini savunurlar... (Bu açıdan farklı din alimlerinin de Darwin'den önce savları olmuştur...)

  Tabi teori doğal seleksiyon (natural selection) , rastlantısal olaylar (random events) vb. tesadüflerle pekiştirelerek açıklamalar getirilmeye çalışılıyor ama hala Darwin'in teorisini ispatlamak için (tabi Darwinislerin zaman zaman bulduk deyip yalan çıkan kandırmacaları saymassak) ara fosil hala bulunamamıştır. Bu açıdan ister biri maymun desin diğeri domuz, ne kelebekten fil ne de tesadüfen rüzgar esip hurda yığınının uçak olduğunu savunur gibi ortaya teori atmak en başta fizik, biyoloji gibi fenlere uyar mı sorarım? Yörüngeler kadar geniş ya da arı kovanı kadar küçük olsun, ortada bir nizam vardır, ister buna teleskopla bakın ister mikroskopla, tesadüfe yer yoktur...

  Aynı Galileo davasını gibi olay daha çok din ve bilim çatışması haline getirilmeye çalışılsa da bilim dünyasında Darwin'e inanmayan bilim adamları da çoktur... Daha çok ikitidarlara, ideolojilere vb. kuramlara göre farklı politikalar izlenip eğitime ve sisteme yansımıştır ama bu konuda zaten bilim dünyasının içinde bir çatışma sürüp giderken dini lekelemeye çalışmak ne kadar bilimsel ki...... Zaten Galileo olayında da engisizyon gösterilip din suçlansa da, o zamanın matematikçileri gibi bilim adamlarının çoğuda Galileo Galilei'ya karşı çıkmışlardır. Yani teknoloji ve bilim ilerletmişiz ama hala daha eşeğe altın semer geçirmekten geri kalmayanlar var...

  Tartışma uzayıp gider ama her şeye rağmen Darwin'in evrim teorisi, hala tarihe, Darwin kanunu olarak daha geçmemiştir... Zaten kanun dediklerimizin bazıları bile yanlış çıkartılmışken, teoriyi kabul etmiyoruz diye insanları aşağılayıp, atıp tutarak doğanın gerçeği şudur deme acizliğine düşmeye ne gerek var...

  Bu konuda sorular üstüne soru sorup bilgisizliğini ispatlamaya çalışanlar mı var, yoksa kafaları karıştırıp çorba mı yapılmayı çalışıyor pek önemi yok ama eğer hala inatla bilimle dini düşman etmeye çalışanlar kitabımız da dediği gibi, önce kendileri bir etrafa baksınlar:

  Mülk Süresi, 3. Ayet: ''O ki, birbiri ile âhenktar yedi göğü yaratmıştır. Rahmân olan Allah'ın yaratışında hiçbir uygunsuzluk göremezsin. Gözünü çevir de bir bak, bir bozukluk görebiliyor musun? ''
  Mülk Süresi, 4. Ayet: ''Sonra gözünü, tekrar tekrar çevir bak; göz (aradığı bozukluğu bulmaktan) âciz ve bitkin halde sana dönecektir.'''

 • Seckin Erogul
  Seckin Erogul

  bu dünyada insanların yürüdügü yol bilim olmalı...

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  hala evrim geçiremeyenler olduğunu görüp üzülüyorum...
  ya bu şempanze efendi niye insan olamadıda biz olduk :)

 • Hasan Aydın
  Hasan Aydın

  Üff ya insanlar ne kadar saplantılı kardeşim göbeği çatlıyor anlatana kadar yine anlamıyorlar onun için kısaca yazıyorum evet evrim vardır ama tür içinde ılk ınsanla sımdıkı arasında belırgın farklılıklar vardı ama ılk ınsan bır maymun degıldı tamam mı kardesler hadı saplanmaya devam edın sorusu olan varsa nasıl ulasacagınızı bılıyosunuz :))))

 • Işıl Erkurt
  Işıl Erkurt

  Lütfen bu konuda bilginiz olmadan atıp tutmayın. Evrim öyle sizin sandığınız gibi basit ve hemen olan bir şey değildir. (Bu lafım yalnızca bir arkadaşa...) Doğal seleksiyon (natural selection) sonucunda milyonlarca yıl sonra ara türler oluşur. Siz ister kabul edin, ister etmeyin. Ama biz bulduğumuz fosillere bakarız, yolumuz bilimdir...

 • Basak Yıldız
  Basak Yıldız

  son anda yırttım..ah ercüment hoca ah..
  gene de zevkli bi dersti..
  bilinmeyen çok şey var....

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  canlıların evrimi konusunda bir çok görüş, düşünce ve teoriler vardır...Bunları daha ispatlanmadan, yemek tarifi verirmiş gibi açıklamak ne kadar gerçekçi olur tartışılır ama yine de görüşlerimizi bildiriyorsak canlıların ''Bir canlıyı ötekilerden ayırt eden biçimsel ve yapısal karakterlerin gelişmesi yolunda geçirilen bir dizi değişme'' olayı yani evrimi olmuştur. Fiziksel, sosyal, hatta ekonomiksel bile değişimleri sadece tesadüflere dayandırmak yeterli bir açıklama olamayacağından bu konuyu çok daha geniş bir yelpaze de tartışılması ve araştırılması gerektiğini düşünüyorum.

  Evrim teorisini destekleyen ya da desteklemeyen bilim adamları olsun bu konuda çok çarpıcı görüşlerde bulunmuşlar tabi ki bunların hepsini buraya aktaramadığımızdan ancak yüzeysel olarak beyanlarda bulunuyoruz ama ister yaratılış teorisii ister darwinistçilerin teorileri olsun bir konuda çok kesin doğrularmış gibi konuşmak bir kere teorinin gerçekliğine riski atar ki belki doğru değillerdir ya da bu kuramlarını yanlış anlıyoruzdur... o yüzden savunduklaırmız esasında kendi doğrularımızdır (inandıklarımızdır) ki eninde sonunda hç birimiz bunları gözümüzle görmedik... Bundan dolayı ilimi kısıtlayıcı yorumlarda daha açık görüşlü olmak daha doğru olmaz mı?