Kültür Sanat Edebiyat Şiir

canlıların evrimi sizce ne demek, canlıların evrimi size neyi çağrıştırıyor?

canlıların evrimi terimi Sermet Sait tarafından 30.06.2003 tarihinde eklendi

 • Cüneyt Selimoğlu
  Cüneyt Selimoğlu20.01.2010 - 23:30

  yazılanları okudukça, insanlarımızın bilimden, küresel gelişmelerden ne kadar uzak olduğunu şaşırdım doğrusu.

  öncelikle şunu belirtmek isterim ki evrime inanmayan insanların pek çoğunda evrime inanan insanlara karşı bir önyargı apaçık belli. zerre kadar bilgisi olmayan düz mantıkla doğmatik bilgilere göre hareket eden insanlardan yeryüzünde çok fazla sayıda var. eğer mantıklı bir zeminde evrime karşı tanrının bu dünya düzenini kurduğu ve insanlara din göndermesini karşılaştıracaksak herşeyden önce karşıt düşüncelere saygı gösterilmesi gerekir.

  tanrıya inanan bir insan için evrimi reddetmek son derece doğal bir olaydır. tıpkı evrime inananların dünyayı tanrının yaratmadığına inanmaması kadar. ancak önemli olan karşınızdaki insanın düşünce temelerini değerlendirebilmeniz. zaten bundan yoksun iseniz gidin günlük hayatınıza devam edin ve gerisini okumayın.

  şimdi gelgelelim evrimi; bir bilimsellik içermekten çok saçmalık zannedenlere. evrimi 'insanın maymundan türemesi'ni kabul etmek zanneden cahil insan önermelerine. herşeyden önce evrim teorisine göre insan maymundan gelmemiştir; insan ve maymun ortak bir atadan köken alarak kendi yollarında evrilmişlerdir. bu bahsi geçen evrilme değil birkaç bin ortalama 1 milyon yıl kadar bir süre önce evet. maymun dünyada yaşayan türler arasında evrimsel olarak homo sapiens türünün en yakın akrabasıdır ve genlerimiz %99 aynıdır. yani maymun gelişip insan olmuyor pokemon gibi. yani eğer maymundan türediysek neden hala ortalıkta maymun diye bir hayvan var?
  ya da sizin anlayacağınız dilden soracak olursak madem yoktan var edildik, neden şu anda yoktan kimse var edilmiyor? bir kan pıhtısından ya da çamurdan yaratılmak yüzbinlerce yıl evvelden beri evrilmekten daha mı mantıklı sizce?
  ya da bir tanrı var ise kendisini ifade eden ve kullarına gönderdiği kitaplar neden farklı farklı?
  neden güneşi en çok gören insanların ten renkleri koyu da az görenlerin ten rengi gittikçe açığa dönüyor?
  madem mükemmel yaratıldık 20'lik diş neden çıkıyor da çektirmek zorunda kalıyoruz, neden sünnet oluyoruz da sünnetli doğmuyoruz?
  insan yavrusu denen şeyin ana rahmine düşüşünden doğumuna kadar geçirdiği süreç evrimin kralı değil de gebelik adı verilen bu olay neden tanrının en büyük mucizesi oluyor?

  evrim herhangi bir gelişme anlamına gelmez. gerileme anlamına da gelmez. çünkü evrim için herhangi bir canlı, başka bir herhangi canlıdan daha üstün veya daha düşük seviyede değildir. sadece içinde bulunulan zaman ve mekana bağlı olarak hayatta kalabilen canlıların soyunu devam ettirebilmesi, diğerlerinin de hayatta kalamamaları sonucu soylarını devam ettirememeleri durumudur. evrimleşmiş bir canlı, evrimleşmemiş bir canlıdan daha üstün değildir. zaten canlılar arasında herhangi bir üstünlük bulunmamaktadır. birisinin gözü evrimleşirken bir başkasının beyni evrimleşti diye, beyni evrimleşenin daha üst bir seviyede görülmesi o beyne büyük bir hakarettir öncelikle.

  ya da buna mantık üretemediniz mi? evrimi hala sadece bir biyolojik süreç mi zannediyorsunuz? o zaman sosyal değişim ve dönüşümlerin de bir devrim paradigması olabileceğine ihtimal verin. nasıl ki eski çağlarda, ya da tarih boyunca insan toplulukları isyan ettiklerinde, kendi halklarının mücadelelerini yaptıklarında boyunlarına ip geçirilip dar ağaçlarında asılırken bugün nasıl gösteri ve yürüyüş yapabiliyorlar..kralları/padişahları gördüklerinde nasıl yere kapaklanıp yüzlerine bile bakamazlarken bugün nasıl kendi yöneticilerini seçim sandıklarında yine o insanlar belirleyebiliyor? o koltuktan al aşağı edebiliyor.. bu son örneğim hepi topu 500 yıllık bir süreç içersin. evrim teorisi milyonlarca yıllık bir süreci kapsıyor. varın siz düşünün.

  yalnızca düşünün. evrimi kabul edenler sizlerin/bizlerin tanrısına küfür etmiş olmuyor. dünyadaki herkesi sizler gibi düşünmesi için zorlamayın. evrim demek insanın atası maymun demek diyorsanız zaten bu satırları okur okumaz hafızanızdan silin.
  o neden inanıyor? ya da inanmıyor? ona mantık üretmeye çalışın. çünkü aksi takdirde kendi bilinç altınızdaki korkuların esiri olduğunuz çok belli oluyor.

  burada amacım ne evrimi övmek, ne de tanrıyı yermek. tüm inançlar vicdandadır. evrime inanıp tanrıyı(var ise) yerin dibine sokanlar da tanrıya inanıp evrimi(var ise) yüceltenler kadar erdemsizdir.

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`28.08.2009 - 23:06

  'körelmiş organlar' konusu
  evrim teorisini çökertmez,
  yüz yıl önce darwin
  yaşamı açıklayan bir teoremi ortaya koymuş
  ki evrim teorisi
  halen dahi gelişimini sürdürmekte,
  ve bundan sonra da gelişecektir.

  ve yine yüz yıl önce
  bu körelmiş organlar konusu bayağ popülermiş
  o zamanın biliminsanları işlevini açıklayamadıkları organları
  körelmiş diyerek sınıflandırmışlar.

  evrim teorisi,
  analitik düşünenlerin yaşamı anlamasında çok önemli niteliğini sürdürmektedir

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut18.03.2007 - 17:57

  ^^Körelmiş organlar^^ iddiasında bulunan evrimcilerin yaptıkları çok önemli bir mantık hatası var. Bildiğimiz gibi evrimciler tarafından ortaya atılan iddia, canlılardaki körelmiş organların geçmişteki atalarından miras kaldığıydı.

  Oysa ^^körelmiş organ^^ olduğu söylenen bazı organlar, ^^insanın atası olduğu iddia edilen canlılarda yoktur^^

  Meselâ evrimciler tarafından insanın atası olduğu söylenen bazı maymunlarda ^^apandisit^^ bulunmaz.

  Körelmiş organlar tezine karşı çıkan biyolog H. Enoch bu mantık hatasını şöyle dile getirmektedir:

  ^^ İnsanların apandisiti vardır. Ancak daha eski ataları olan alt maymunlarda apandisit bulunmaz. Süpriz bir biçimde apandisit, daha alt yapılı memelilerde, örneğin opossum (=keseli fareler) larda tekrar belirir. Öyleyse evrim teorisi bunu nasıl açıklayabilir? ^^

  Kısaca söylemek gerekirse evrimciler tarafından ortaya atılan körelmiş organlar senaryosu kendi içinde hem mantık hataları içermektedir, hem de bilimsel olarak yanlıştır. İnsanlarda, sözde atalarından miras kalmış olan hiçbir körelmiş organ yoktur. Çünkü insanlar diğer canlılardan rastlantılarla türememiş, bugünkü formlarıyla eksiksiz ve mükemmel bir biçimde yaratılmışlardır.

 • Harun İşlek
  Harun İşlek15.03.2007 - 09:03

  Evrim ile yola çıkarak ' ateizm ' inancına kılıf arayan kişiler malesef karşılarında koskoca yaradılış gerçeğini görmezden gelmeye çalışmaktadırlar.....

  Ama ne yaparlarsa yapsınlar, burdaki asıl tartışma konusu ' varolmaktır.'...

  Hiçlikten varlığa geçen, varlıktan edebiyete intikal eden ' hayat serüvenin başlangıcı...'

  Bana sorarsanız, doğal olarak ' evrime' inanmıyorum.... :)

  Yani sonuçta canlının yaratılması....

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden24.12.2006 - 15:31

  göğsümde ki kıllar atalarımdan mı kalma acaba

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel24.12.2006 - 15:29

  Yaaa....bizler canlıyız.Doğru...ama evrim konusuna gelince,işte akan suların kesintiye uğrama sebebi...şöyle etrafıma birazcık bakınca hala Darwin'e inanmayan ben bile,sanki elin Darwin'i biliyomuşta söylemiş arkadaş diyorum kendime...adama haksızlık yapmıycam artık..çünkü,hala tırtıl pozisyonunda ve kozasını örmeye çalışan canlı var...........Valla...! (Ben olayı farklı bi evrime getirdim galiba? ?)

 • Andac Kose
  Andac Kose26.11.2006 - 15:38

  evrim e inanmak kendimize insanlığımıza inanmamaktır,hakaretir

 • Bon Jovi
  Bon Jovi09.11.2006 - 22:04

  bugün bir bebegin, avucundaki eli nasıl sıktıgını seyrettim..............o kadar güçlü sıkıyorki,tıpkı,düşerek ölmemesi için, ayaga kalkan annesinin gögsündeki kıllara tutunan yeni dogmus bir sempanzeyi anımsadım.................dogaüstü bir benzerlik.................evrim hatırası..................... (08.11.2006 01:55)

 • Ali Aydın
  Ali Aydın25.07.2006 - 22:10

  canlılar o zamanki atmosfere göre şekillenirdi dikkat edin insanlar renk ırk yavaşça değişiyor konuşma,giyim,şekil, maymunla alakası yok sadece değişim ile alakası var

 • Melek Ozcan
  Melek Ozcan16.04.2006 - 21:36

  EVRİM BİLMECESİ..evrim deyince herkesin tüyleri ürperiyo.niye bu kadar korkuyoruz bunu bilmiyorum.hemen insanların savunma mekanizması işlemeye başlıyo.her şeyi ile yanlış mı acaba evrim teorisi? önce buna bakalım ve daha sonra başka insanların görüşlerine saygı duyalım derim.ve evrim teorisini kulaktan dolma şeylerle tartışmayalım.önce bilimsel kaynaklara bi bakın.herkes maymuna takmış,insansı maymun diyo adamlar onu bile anlamıyoruz,çünkü öyle bi yerleşmişki kafamıza bilinçsizce konuşan insanların görüşleri.bence biraz araştıralım...ve şunuda bilinki savunan biri değilim ama bilinçsizcede savunmuyorum diyenlere karşıyım...darwinin gemi maceras ıile başlamıyo evrim,bunuda unutmayın..