Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

stefan zweig sizce ne demek, stefan zweig size neyi çağrıştırıyor?

stefan zweig terimi Zeki Nasip tarafından tarihinde eklendi

 • İki Baharın Valsi
  İki Baharın Valsi

  Fakat kim...evet, şimdi, bundan sonra kim yaş günlerinde sana hep beyaz güller yollayacak? Ah evet, vazo boş kalacak, bir zamanlar yılda bir defa olsun etrafında esmiş olan o hafif nefes, hayatımdan sana gelen o küçücük rüzgâr, evet, o da solup gidecek! Sevgilim, dinle, senden rica ediyorum...bu, benim senden ilk ve son ricam...benim hatırım için yap bunu, her yaş gününde -çünkü yaş günü, insanın kendi üzerinde düşündüğü bir gündür- güller al ve onları vazoya koy. Yap bunu, sevgilim, başkalarının yılda bir defa sevdikleri ölmüşleri için bir ayin yaptırdıkları gibi sen de bunu yap.

 • Buğu Duyusu
  Buğu Duyusu

  Yeryüzünde hiçbir şey içine kapanmış bir çocuğun gizli aşkına benzemez. Bir kadının arzuyla örülmüş çok şey isteyen aşkından çok daha yükseklerdedir bu aşk, erişilmez... Öylesine çıkardan uzak, öylesine alçak gönüllü, öylesine sadık, öylesine bağlı, öylesine tutkuludur. Yalnızca çocuklar kendilerine saklayabilirler aşklarını. Ötekiler gevezelik eder, aşklarını yayar, gizlerini döker, köreltirler.

  Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

 • Adasu Güven
  Adasu Güven

  Gerçek aydınlığın ölüm ile başladığını düşündür dü bana.

 • Adasu Güven
  Adasu Güven

  Gerçek aydınlığın ölüm ile başladığını düşündür dü.

 • Lanet Herif
  Lanet Herif

  deha oyunu satraç'ı iyi kurgulamıştır öyküsünde. intiharı, adorno'nun içsel buhranının dışavurumudur. ya da walter benjamin'in. ki bu iki şahsiyet de ikinci dünya savaşının bunalımında umutsuzluk içinde kıvranadurmuşlardır. zweig ise intihar ederek bir eylem yapmıştır: canyakımı.

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Ünlü yahudi yazar,masanın üstünde,Portekizli Caomens'in şu şiirini bırakıyordu...Giderken.
  'Yazık ne çok dert,ne çok göçebe denizde/Binbir kılıkta,ne de yakın ölüm/Yer yüzünde ne çok savaş/Ne de çok/İnsanın kanına dokunan şeyler/Ah bir kıyıcık olsa/Şu yer yuvarlığında insanın/Güvenle kısacık ömrünü geçirebileceği/Gökler ise yarışa kalkmış biriyle/Kime karşı mı? /
  -Zavallı bir yer kurduna! ! ! ' ;)

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  'Ayaklarının altında benim diyebileceğim bir toprak olmadıktan sonra yaşamak neye yarar? ' diye sormuştu kendisine,sonra eşiyle birlikte dünyamızdan ayrıldı.
  Zengin,ünlü,sevilen,aranan,yaratan yazan bir kişi olduğu halde...

  Musevi'dir.

  Hitler rejiminin insanlık dışı baskısı,onu da yurdundan uzaklaştırmıştı.
  Ölümünün nedeni,Hitler'dir bir yerde...

 • Sener Kahraman
  Sener Kahraman

  satranç..

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz

  'Bu cehennem yalnızlığında,içinizi kemiren,iliklerinizi emen bu kahrolası memlekette utanmayı unuttum...'

 • Fatma Gündüz
  Fatma Gündüz

  kaleme aldığı biografilerin verdiği tiksintiyle intehar etmiştir zannımca.yaptığı en onurlu davranıştı belki de yazmaktan baka.

 • Zeki Nasip
  Zeki Nasip

  Bir Tolstoy hayranı.Dostoyevski,Balzac ve Stendhalı da seviyor ama Tolstoy hayranlığı hissediliyor.İyi bir biyografi yazarı.Yarının Tarihi,Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar,Tarihte Yıldızın Parladığı Anlar okuduğum eserleri.Bir de kısa bir romanını okumuştum,Satranç değil.Hani bir kadın,kumarda tüm parasını kaybeden bir gence acıyıp yardım edeyim derken,aşık oluyor ve acınacak hale düşüyor,adını hatırlayamadım

  Eşiyle birlikte,intihar etti.

 • Ahmet Kemal
  Ahmet Kemal

  Uzun ve yorucu gecenin ardıdan tanın ağardığını görmek umarım sizlere nasip olur.Ben çok sabırsızım erkenden gidiyorum.

  yaralının sesiyle kanar
  sürgün dil
  kovulduğu toprağı inler
  ana toprağı
  iz bıraktığı her sınırda