Kültür Sanat Edebiyat Şiir

selamün aleyküm sizce ne demek, selamün aleyküm size neyi çağrıştırıyor?

selamün aleyküm terimi Sinemis Can tarafından 22.07.2005 tarihinde eklendi

 • Cuma Soyöz
  Cuma Soyöz03.02.2013 - 11:56

  SELAMIN ALEYKÜM bizzati ALLAH(cc) nin peygamberi Hz MUHAMMED(s:a:v) me MİRAÇ gecesi verdiği selamlamadır.
  Ettehiyyatü Lillahi vessalavatü vettayyibatü
  Esselamu Aleyke eyyühen nebiyyü ve rahmetullahi ve berekâtüh
  Esselamu Aleyna ve ala ibadillahis salihin
  Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulüh
  Anlamı:
  dil beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler yalnız ALLAH(cc) içindir
  Ey Peygamber, Allah’ın rahmeti, bereketi ve selamı üzerine olsun.
  Selam olsun bize ve Allah’ın tüm iyi kullarına…
  Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur;
  Şahitlik ederim ki Muhammed Allah’ın kulu ve elçisidir.
  Açıklama:
  Namazda oturuş haline, tahiyyât denir.
  Peygamberimiz ashabına (dost ve arkadaşlarına) namazda oturdukları vakit “ettahiyyâtü' okumalarını öğretti. Bu tahiyyât, Hz. Muhammed'in (s) Miraç gecesinde Yüce Allah ile yaptığı selâmlaşmasıdır. O gece Peygamberimiz Allah'a selâmlarını şöyle arz etti:
  'Selamet, rahmet ve tüm güzellikler Allah içindir.' Yüce Allah şöyle karşılık verdi:
  'Ey Peygamber, Allah’ın rahmeti, bereketi ve selamı üzerine olsun.' Hz. Muhammed bunun üzerine şöyle dedi:
  'Selam olsun bize ve Allah’ın tüm iyi kullarına”
  Yukarıda yazılan Ettahiyyâtü duası yaygın okunuşa göredir. Bazı cümleleri farklı şekillerde de Peygamberimizden nakledilmektedir. Bunların hepsi de anlamları çok yücedir ve Peygamberimizden sağlam yollarla nakledilmişlerdir.
  Tahiyyât iki, üç ve dört rekat olarak kılınan bütün namazların sonunda okunduğu gibi iki rekattan fazla olan üç ve dört rekatlı namazlarda, ikinci rekatın sonunda da okunur. İmâm, imâma uyan cemâat ve yalnız başına namazı kılan kişi, tahiyyâtı okur. Tahiyyât hiç bir yerde sesli okunmaz, daima sessiz okunur...

 • Naci Püskülcü
  Naci Püskülcü17.09.2012 - 00:41

  Malesef ülkemizde bazı çevreler tarafından 'selamün aleyküm' ve 'aleyküm selam' sözlerine dini anlamlar yüklemiştir. Selamün aleyküm sözcüğünü 'Allahın selamı üzerine olsun' şeklinde tercüme ediyorlar. Selamın içinde Allah kelimesi geçmediği görülüyor. Selam; esenlik, selamet demektir. Aleyküm ise, 'sizin üzerinize' demektir. Bu halde 'selamet üzerinize olsun' anlamını taşımaktadır.

  Selam, karşındaki insana iyilikler, güzellikler, sağlık, sıhhat, barış...vs dileklerde bulunmaktır. Dostluğun, kardeşliğin, güvenin işaretidir. Bu yüzden de selamlaşmanın tek bir şekli yoktur. Merhaba, iyi günler, nasılsınız, günaydın, iyi geceler... gibi devam eden bir sürü selamlaşma şekli vardır. Ne yazık ki günümüzde radikal kesimlerce bu kelimeler reddedilmekte ve bunları selamlaşma sayılmamaktadır.

  Evet, selamlaşmak sünnettir ve dinimizce emredilmektedir ayrıca insanlık gereğidir. Selamun aleyküm, merhaba, günaydın, hayırlı günler, hayırlı akşamlar, tünaydın gibi insanlık tarafından selamlaşma kabul edilen ve milletimizce benimsenen her söz selamlaşmada kullanılabilir.

 • Abdulkerim Uzun
  Abdulkerim Uzun11.06.2012 - 11:02

  ve aleyna aleykümselam..

 • Emirhan Aydın
  Emirhan Aydın07.06.2012 - 20:49

  Evrensel bir selamlaşma biçimi. Müslüman insanlar arasında verilen karşılıklı bir güven mesajı. Kısaca 'Selâmün Aleyküm' sözü benim için bu demektir.

 • Kafamda Bir Tuhaflık
  Kafamda Bir Tuhaflık01.06.2012 - 20:47

  İnsanları birbirlerine yaklaştırmak ve kimsenin kimseden üstün olmadığını hatırlatmak için kulanılan bir sözcük ve ibadet islamın güzel tavsiyelerinden biri.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün02.03.2012 - 16:04

  arapça'da kum_küm erkek zamiridir.'örn:. (ınne-kum muallime) o erkek öğretmeninizdir.kadınlar selamün aley (kum-küm) diyemezler.

 • Selami Dertkesen
  Selami Dertkesen10.01.2012 - 19:25

  selamünaleyküm bence allahı hatırlatır insanları birbirine kucaklaştırır

 • Cengiz Cuci
  Cengiz Cuci27.06.2011 - 02:43

  Selam'ı vermek sünnet almak Farz'dır.Selam Bir duadır.Kişiye günaydın merhaba tünaydın demektense selamun aleyküm diyip dua etmek daha hayırlıdır.Ancak bizde Bu anlayışı bilip anlayan kişi sayısı az.Herkes Selamın kıymetini bilse yolda gördüğü herkese selam verirdi.Kıyamet alametlerinden birisidir Selamın yaygınlaşmaması.Siz bunun yaygınlaşmamasına özen gösterin.Ahir zamandayız dinimize sahip çıkmamız lazım.Cümleten hayırlı geceler Selamun Aleyküm...

 • Çöl Şulesi
  Çöl Şulesi29.01.2011 - 14:41

  selamların en güzeli
  böylesine güzel hayır duada bulunan başka bir selam yoktur. rahmet, bereket, selamet içeren ve selam verilen kişiye emin olmayı vadeden bir selamdır.

  selamün Aleyküm

 • Çöl Şulesi
  Çöl Şulesi29.01.2011 - 14:37

  selamün Aleyküm
  Allahın selameti üzerinize olsun. ben müslümanım benden zarar gelmez..