Kültür Sanat Edebiyat Şiir

nebukadnezar sizce ne demek, nebukadnezar size neyi çağrıştırıyor?

nebukadnezar terimi Yok tarafından 27.05.2004 tarihinde eklendi

 • Tebriz Memmedli
  Tebriz Memmedli 08.01.2015 - 12:42

  MERHABA BEN AZERBAYCANIN ILISU KOYUNDE YASIYORUM..DILIMIZ AZERI DILINDEN FARKLI OLARAK ANADOLU DILINE DAHA COK YAKINDIR..SORDUGUNUZ NEBUKAD SOZUNUN MANASI QARINQULU, ACGOZ VE DOYMAZ ANLAMINA GELIYOR..DILIMIZDE COK SAYDA SUMER SOZLERI VAR. BU SOZLER BASKA DILLERDE YOKTUR. ILISU'NU SUMERLERIN ANA VETENI GIBI GORMEK MUMKUN. SUMERLER AIT 20 - E YAKIN DAG YAPITLARI VAR. ILISU HEM DE SEMIRAMIDA'NIN DOGMA VETENIDIR. SUMERLER ILE COK MERAKLANIYORSANIZ SA ILTIBATA GECIN (TEBRIZ13-1994@MAIL.RU) . BELKI DE ATATURK'UN ARADIGI 'MU' KITASI ILISU'DUR.

 • Safure Kıvılcım
  Safure Kıvılcım 18.02.2011 - 14:44

  Nebukadnezar (Arapça'da ve İslamî kaynaklarda Buhtünnasr) Keldani hanedanından gelen birden fazla Babil kralının adıdır. İçlerinde, Eski İsrail'i işgal edip İsrailoğullarını süren II. Nebukadnezar meşhurdur. Hiç Yenilgisi olmayan, yenilmez ünvanı ile anılır.

  mö beşinci yüzyılda yaşadı. kutsal kudüs kentine 580 li yıllarda yaptığı sefer ve kıyım ile bilinir. nemrud ile aynı kişi olduğu söylenir. belki de bu yüzden asaf halet çelebi' nin 'ibrahim' şiirinde ismi geçmektedir.

  '...asma bahçelerinde dolasan güzelleri
  buhtunnasir put yapti
  ben ki zamansiz bahçeleri kucakladim
  güzeller bende kaldi
  ibrâhim
  gönlümü put sanip da kiran kim? '

  bu arada nebukadnezar'ın matrix' teki gemi ismiyle (nebuchadnezzar) daha fazla anılıyor olması ayrıca anlamlıdır. buranın topraklarından çıkıp abd'lere uğradıktan sonra geri geldiğinde üstündeki kıyafet ne ise öyle kabul ettiğimiz nebukadnezar'ın, türkiyede üretilen gömleğin ispanyaya gittikten sonra geri döndüğünde üstündeki zara etiketiyle anılıyor olmasından ve bizim ona ilk halinin 3 katı para ödememizden hiç bir farkı yoktur. yine bu arada nebukadnezar'ın neden abd'ye gurbete gittiği ve döndüğünde ismini nebuchadnezzar diye değiştirdiği de ayrı bir tartışma konusudur.

  unuttuğu bir rüyayı hatırlayamadığı ve kendisine hatırlatması için tuttuğu adamlar başarılı olamayınca onları öldürten zalim hükümdar.

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel 01.01.2007 - 18:53

  Ortadoğu'da teee bin yıl önce yaşamış devlet adamı...bana ilk anda; Ne Bu Katlı Mezar? şeklinde bir soru gibi geliyor... =0P

 • Bay Grey
  Bay Grey 10.09.2006 - 21:51

  Yahudi Krallığını yok eden Süleyman Mabedini ve Kudüs'ü yakan Yahudilerin önde gelenlerini Babil'e süren Babil Kralı....

 • Mehmet Karahanli
  Mehmet Karahanli 16.08.2004 - 11:50

  Matrix'te Morpheus'un gemisinin ismi. Yahudiler bu ismi cok kullanir.

 • Fatma Taşkın
  Fatma Taşkın 15.08.2004 - 23:37

  babil hükümdarı bir çok gizi olan çözülmemiş bir medeniyet özellikle uzay biliminde doruğa ulaşmış bir uygarlığın kralı