Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Mürted sizce ne demek, Mürted size neyi çağrıştırıyor?

Mürted terimi İbrahim Yener tarafından 03.07.2006 tarihinde eklendi

 • Uğur Şamil Tuğrul
  Uğur Şamil Tuğrul 18.04.2009 - 15:30

  Müslümanlıktan ayrılıp, kâfir olana veya ana-babası müslüman olup da, kendisi müslüman olmayana mürted denir. Müslüman evladı oldukları halde, Müslümanlıktan haberleri olmadığından ve hiçbir din âliminin kitabını okumadıklarından ve anlamadıklarından, yalnız bir lutfe, bir teveccühe ve dünyalığa kavuşmak için ve akıntıya kapılmış olmak için, Müslümanlığı beğenmeyenler, ilerlemeye engel diyenler de mürteddir.

 • Derman Ata
  Derman Ata 05.02.2009 - 11:04

  MÜRTED BAHSİ

  Mürted: İslâm’dan sonra kâfir olan müslüman-dır…
  İlim adamları, İslâmdan sonra insanı küfre götürecek bir çok meseleler zikrederler… Bunların hepsinde de mürteddin kanını ve malam helâl saymışlardır. Hatta yalnız dille söylenen ya da oyun veya mizah yollu ifade edilen bazı kelimeleri de bunun müsebbibi olarak kabul ederler.

 • Derman Ata
  Derman Ata 05.02.2009 - 11:04

  MÜRTED BAHSİ

  Mürted: İslâm’dan sonra kâfir olan müslüman-dır…
  İlim adamları, İslâmdan sonra insanı küfre götürecek bir çok meseleler zikrederler… Bunların hepsinde de mürteddin kanını ve malam helâl saymışlardır. Hatta yalnız dille söylenen ya da oyun veya mizah yollu ifade edilen bazı kelimeleri de bunun müsebbibi olarak kabul ederler. Cenabı ALLAH buyurur ki:
  “(Münafıklar o kötü sözö) söylemediklerine dair ALLAH’a yemin ediyorlar. And olsun o kâfir kelimesini söylemişlerdir. Onlar Müslümanlıklarını açıkladıktan sonra da kâfir oldular…”
  (Tevbe: 9/74)

 • Reyyan Mavi
  Reyyan Mavi 03.08.2008 - 12:52

  Sözün aslı 'irtidat'dır geri gelmek,dönmek terk etmek anlamlarına gelir.ıstılah anlamı ise müslüman olduktan sonra küfre girmektir.Aslında bu; inancını değiştiren 'pasif mürtedlere' eşitlenebilecek bir tanımdır.Tarihte 'aktif mürted' denilen kişiler ise devlet otoritesine başkaldıran ferdi ve toplu isyan hareketlerine katılanlara verilen isimdir.Din değiştirmese bile dönüşü ifade ettiği için mürted denilir.HZ.ebubekir dönemindeki hadise buna örnektir.zekat vermek istemeyen ama müsl.tan da vazgeçmeyen mürtedler.

 • Şamil Bahadır
  Şamil Bahadır 22.12.2006 - 22:30

  Türklük dinine iman eden; putperest Türk tarihinin karanlıklarına dönmek isteyen hakiki mürtecilerin islam lügatındaki adı.

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun 04.07.2006 - 10:41

  bulunduğu hâlden geri dönen kişi anlamındadır...irtidad eden yani..iyiden kötüye dönülebileceği gibi kötü hâlden de iyi hâle geçilebilir elbette...mürted aslında her iki yönlü de kullanılması gereken bir terim olmasına karşın günümüzde ifade ettiği anlam daralmıştır..

  Şimdilerde sadece tek bir bakış arz eder...'İslam dininden dönen kişi' anlamında kullanılır...