Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

Haiku sizce ne demek, Haiku size neyi çağrıştırıyor?

Haiku terimi Naile Duman tarafından tarihinde eklendi

 • Mütena Kız
  Mütena Kız

  " kalıyor hâlâ
  dudağın kıyısında
  acımış telve "

 • Osman Akçay
  Osman Akçay

  Haiku Japonya’ya ait geleneksel bir şiir formudur. Şair küçücük bir anı yakalayıp o anı resmeder. Haiku’da ele alınan konular genelde mevsimler, doğa, renkler ve çelişkilerdir. Şiirde bir mevsimi anımsatacak söz geçmesi gerekir. Dünyanın en kısa şiir türüdür. Sadece üç dizeden oluşur ve 5-7-5 hece ölçüsü ile yazılır. Toplamda 17 hecelidir. Kafiye gerektirmez. Herkes haiku yazabilir. Haiku’da ‘ben’ zamiri ve fiilimsi kullanılmaz, geniş zaman kullanılır. İmgeler somut olmalıdır.

  Ben şiirlerimde haiku’nun biçimsel yanına yani 5-7-5 hece ölçüsüne genelde sıkı sıkıya sadık kalırım. Ancak konu itibariyle bazı şiirlerim geleneksel haiku’ya uygun olsa bile çoğunluğu aşka ve sevgiye dairdir. Çünkü aşk varsa mevsimler dâhil her şey varken, aşk yoksa yaşam anlamsızdır. Zaten şiir, yaşadığımız anı yaşamanın tadına varabilmemizi sağlayan bir araç değil midir? Şiirlerim geleneksel haiku’nun aksine çok kıtalıdır, soyut imgelerle doludur ve şiirlerimin birer başlığı vardır. Şiirlerimde ‘ben’ zamiri ve fiilimsi de kullanılmıştır. Şiirsel anlatımda basitliği yakalayıp şiiri Z kuşağına sevdirmek, klavyedeki sanal aşk ve sevgi yerine gerçeğini onlara hatırlatmak en büyük arzumdur.

 • Ahmet Aksoy A
  Ahmet Aksoy A

  haiku klasik Japon şiiri formlarından biridir.
  Beş, yedi ve beş hece uzunluğundaki 3 dizeden oluşur.
  Konusunu genellikle doğadan alır.

 • Tuğba Özen
  Tuğba Özen

  Bilinmeyeni anlatmak, hissedilmeyeni hissetmek arasındaki ince çizgidir haiku.

 • Tuğba Özen
  Tuğba Özen

  Duyuların yoğun algılayışıyla,görülen ve hissedilenlerin, kısa ve derin bir anlatımla yansıtılma sanatıdır.

 • İsmail Orhan Sönmez
  İsmail Orhan Sönmez

  Haiku,samuraylar tarafında yazılan ve o anı yansıtan bir iç görünün eseri olan çok kısa şiirlerdir. Zen Budizmindeki Satori kavramıyla yakından ilintilidir.

 • Ciz Lavit
  Ciz Lavit

  Doğa'nın en yalın, en saydam dilidir haikular; bir çağlayan, bir rüzgâr sesi gibidir. Ama çağlayanın, rüzgârın sesi değil, insan sesidir; doğayı sömürmeyen, doğayı seven; doğayla savaşmayan, doğayla kucaklaşan; doğayı 'şahdamarı'nın içinde duyan ozanın sesidir...

 • Aldous Huxley
  Aldous Huxley

  Küçük dörtlüklerden oluşan japon şiir sanatı. Bizdeki manilere benzetilebilir, ancak haiku'da betimlenmek istenen her duygunun materyali doğadan gelir. Oruç Aruoba'nın bir denemesi olmuştur.