Kültür Sanat Edebiyat Şiir

erek sizce ne demek, erek size neyi çağrıştırıyor?

erek terimi Keremila tarafından tarihinde eklendi

 • Donna Quixote
  Donna Quixote

  ARİSTO der ki;

  'ereksel neden bir erektir ve o bir başka şeyi elde etmek için istenen bir yapıda değildir; tersine başka şeyleri onu elde etmek için isteriz. Bundan dolayı eğer böyle bir en son terim varsa, sonsuza kadar gidiş olamaz. Eğer o yoksa, ereksel neden var olamaz. Sonsuz bir dizinin varlığını ileri sürenler «iyi» kavramının kendisini ortadan kaldırdıklarını farketmemektedirler. Oysa bir sonuca erişemiyeceğini düşünen hiç kimse bir işe kalkışmaz. Bu takdirde bu tür eylemlerin bir anlamı olamaz. Çünkü insan, hiç olmazsa akıl sahibi insan, birşeye erişmek için bir eylemde bulunur. Bu şey de bir
  sondur. Çünkü erek,bir sondur.'

 • Mustafa Kemal Oyman
  Mustafa Kemal Oyman

  Hemen “DİL DERNEĞİ TÜRKÇE SÖZLÜK”ten araştırdım. Değiştirerek aktarıyorum:
  erek a. Gerçekleştirmek için tasarlanan ve erişmek istenilen SON DURAK.
  “Doğru, yanlıştan yanlışa atlayarak, yanlışlar içinde kalıp yanarak yarılacak bir erektir. '-Nurullah ATAÇ DİL DERNEĞİ TÜRKÇE SÖZLÜK 1998 Aralık.

 • Mustafa Kemal Oyman
  Mustafa Kemal Oyman

  Hemen “DİL DERNEĞİ TÜRKÇE SÖZLÜK”ten araştırdım. Değiştirerek aktarıyorum:
  erek a. Gerçekleştirmek için tasarlanan ve erişmek istenilen SON DURAK.
  “Doğru, yanlıştan yanlışa atlayarak, yanlışlar içinde kalıp yanarak yarılacak bir erektir. '-Nurullah ATAÇ DİL DERNEĞİ TÜRKÇE SÖZLÜK 1998 Aralık.

 • Mustafa Kemal Oyman
  Mustafa Kemal Oyman

  Van’ın hemen doğusunda 3200 m. yüksekliğindeki Erek Dağı bulunur. Van Ovası'nın doğusunu yarım ay şeklinde çevreleyen Erek Dağı,
  Enlem. 38.4666667°, Boylam. 43.4833333°
  Van ili Enlem. 38.5°, Boylam. 43.5°
  Kaynak bilgisunar: Erek Dağı / Erek Dagi, Van, Turkey, Asia

 • Beste Negâr
  Beste Negâr

  efendim, nasıl bir yanıkmış bu böyle.. yazalım size bir thiocilline ve madécassol dinsin bu ızdırabınız ki; terimlerin başınıda yakmayınız dizeleriniz ile alev alev... zirâ, bunun bir çâresi yok (mod'a sitem olsun) ...

 • Onur Bilge
  Onur Bilge

  EREĞİM SENSİN

  Sevgi biriktirdim, aşkla dağladım
  Gün yanığı gibi acır, yüreğim.
  Kaç gece sabaha kadar ağladım
  Senden başka biri değil, ereğim.

  Onur BİLGE

 • Nadir Gür
  Nadir Gür

  Erek olmazsa hayat ne gerek?

 • Salim Şengül
  Salim Şengül

  Erek:
  Her hangi bir şeyi yapmak için tasarlanan ve varılmak istenen sonuç, amaç, hedef, gaye.....
  Örneğin: Biz de muradımıza erek.

 • Sebahat Ezgin
  Sebahat Ezgin

  ERKEK DEDİĞİN CAN DÜNDAR
  Seni elinin tersiyle değil avucunun içiyle kavrayacak. Bileceksin ki emin ellerdeyim, başkası tutamaz elimi böyle. Rahat olacaksın yanında, çok konuşmayacak, beynini didiklemeyecek. İnce olacak; seni senin kadar düşünecek. Sen onu merak ettiğinde kendisine hesap soruluyor havalarına girmeyecek.

  Senin inceliğine karşı umursamaz sözler sarf etmeyecek. Adamın sinirini bozmayacak, cinlerini tepesine çıkarmayacak, sanki sen onun için varmışsın her ne zaman istese emrine amadeymişsin, o ne yaparsa yapsın
  her istediğinde yanında elinin altında olacakmışsın triplerine girmeyecek. Sen ona sevgini hissettirdiğinde, sen ona kayıtsız şartsız aşıkmışsın gibi havalara girmeyecek.
  Erkek dediğin ilgi gördüğünde ilgiyle, sevgi gördüğünde sevgiyle karşılık verecek. Erkek dediğin, sen onun için kendine baktığında, sırf ona daha güzel görünmek için giyinip kuşandığında hiçbir şey olmamış gibi davranmayacak. Ruhunu okşamasını bilecek. Romantik olacak kimi gün habersizce kucağında çiçeklerle çıkıp gelecek. Özel günleri unutmayı marifet sanmayacak. Kayıtsız olmayacak senin bütün zerafetine karşı.
  Gerçekten seven bir kadin sevgi ve ilgi bekler, erkeğine verdiği aşkın karşılığında küçük bir tatlı söz, kısa bir mesaj, bir çağrı bile onu mutlu edebilir. Erkek dediğin bütün bunları cebinden para harcıyormuş gibi cimrilikle yapmayacak. Ben aranmayı, çok aramayı sevmem demeyecek.

  Her şey kendi istediği gibi olsun istemeyecek. Sadece kendi canının istemesine bağlamayacak her şeyi.
  Erkek dediğinin, hissettiğiyle yaptığı şey arasında uçurum olmayacak.
  Cesur olacak cesur. Seni seviyorum derken korkmayacak, başka şeylerin arkasına gizlenmeyecek. Seviyorum deyip bir sonraki perdede kaçmayacak, özlüyorum diyorsa gelecek, kaybetmek istemiyorum diyorsa kaybetmeyecek.
  Erkek dediğin aşkına sahip çıkacak. Korkak olmaz erkek dediğin.
  Erkek dediğin iyi sevişecek. Koyun gibi yatmayacak, bir an önce şu iş bitse demeyecek. Aşksız yatmayacak yatağa ve sen bunu bileceksin. Bir baba şefkatiyle seni alnından öptüğünde bileceksin ki sevgisi geçici ve
  zayıf değildir. Ve sevgiyle öptüğünde dudaklarından bileceksin ki öpüşün tek sebebi şehvet değildir.
  Erkek dediğin aldatmayacak. Aldatmak basitliktir. Seviyorum diyorsa aldatmaz erkek dediğin. Aldatıyorsa sevmiyor demektir.
  Erkek dediğin yakışıklı olacak, çekici olacak ama bundan çok daha öte bir şey...Zeki olacak.
  Kadının küçük yalanlara, bahanelere inanmayacağını, kendisini kendi gibi tanıdığını bilecek. Kadının zekasını küçümsemeyecek kadar zeki olacak. Zeki olacak, seni bir hamur gibi karmasını bilecek, o hamura kendisi katmasını da. Değerlerini bir anlık hevesler uğruna satmayacak.
  Namussuzluğunu, ahlaksızlığını ancak ve ancak seninle yataktayken kullanacak. Yan gözle hatun kesmeyecek, üstüne sevgili edinmeyecek.
  Erkek dediğin önce kendini sevecek. Kendini sevmeyen erkekten kimseye hayır gelmez. Bir bakarsın ki yıllar sonra bu adamla ne yatağa sığıyorsun, ne toprağa... Koluna girip gezmesini bileceksin gururla, koynuna alıp sevişmesini de. Babalığını da bilecek, ana-babaya hürmet etmeyi, kadir kıymet bilmeyi, vefakarlığı,fedakarlığı... Erkek dediğin seni koruyacak, kuşatacak. O nerede olursa olsun seni koruyacağını bileceksin. Pısırık olmayacak erkek dediğin.
  Erkek dediğin erkek olacak güzelim.
  Seni sadece sen olduğun için sevecek. Parayla pulla, kariyerle, güçle, kimin ne dediğiyle hareket etmeyecek.
  Hem sevgilin, hem arkadaşın, hem dostun, hem baban, hem çocuğun olacak, huzurla bağrına basacaksın.

 • Kaya Tunç
  Kaya Tunç

  erek bence sacma ama bitkileri düz tutmaya yarayan tahata parcası