Kültür Sanat Edebiyat Şiir

ejderha sizce ne demek, ejderha size neyi çağrıştırıyor?

ejderha terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Ezgi Çelen
  Ezgi Çelen

  raşiba öğretisinde var olduklarına inanılan varlıklardır.

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel

  Çin..... evet evet,sadece Çin.Çünkü,bu konu onların ilgi alanına giriyor yorum yapamıyacağım.... çinçin..... =0P

 • Ferhat Bayhan
  Ferhat Bayhan

  bilmiyorum

 • Eda Gulay
  Eda Gulay

  murat ejder'in sembolüdür kendisi

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  gümüş ejderhalar.. huma ve ejderha mızrağı.. hey ne güzel..

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  2659. sayfa 3. paragraf...
  şepeşille is a kind of tool which is used to put out fire.

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  omuzbaşımdan sırtımın ortasına uzanan bir ejderha dövmesi yaptırmak istemiştim zamanıyla.. neyseki uygun bir ejderha figürü beğenemedim :) şimdiki takıntım kılıç.. hattori ustaya verdik siparişi.. hadi hayırlısı..

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  Şekspir’in, Galile’nin, Dekart’ın, Spinoza’nın, Nevton’un çağı. Kurumlarıyla, bilim ve sanatıyla, devlet örgütlenmesiyle, ekonomik yapılanmalarıyla batı kültürünün bugüne dek uzanan genel karakterinin şekillendiği 17. yüzyıl. Bütün Avrupa’yı kasıp kavuran Otuz Yıl Savaşlarının ardından Tanrı adına öldürme fikri belleklerden silinmeye yüz tutmuş, dinsel bağnazlığın yerini rasyonellik almaktadır. Nüfus artmakta, köylerinden, topraklarından edilen, akrabalarından kopan insanlar kentleri doldurmakta, zenginleşme fırsatı bulan bir orta sınıf gelişip güçlenmektedir. Kilise dahil bütün denetimi bir elde tutan mutlakıyetçi devletler dönemidir. Geleneksel toplumsal bağlar ve ilişkiler baştan aşağı şiddetli darbelerle sarsılmakta, Avrupa ihtilallerinin yolu döşenmektedir. Thomas Hobbes (1588-1679) , işte bu gelişmelerin dönüm noktası sayılabilecek bir tarihte, 1651’de, Ejderha’yı (Leviathan) yayınladı. Ejderha devlettir. Özellikle de Fransız devleti.
  “Kendini tanı.” Kitabın sunuş bölümünde okuyucusuna bu tavsiyede bulunuyor. Aslında bu, insan doğasına ilişkin ileri sürdüğü önermelerine okuyucusunun da katılacağına duyduğu güvenle, onu kendi kendisiyle yüzleşmeye bir çağrıdır. Geometrik bir tutarlılıkla inşa etmeyi denediği yapıtı, insan psikolojisine ilişkin çok temel iki kabule dayanır: İnsandaki dinmek, doymak bilmez güç arzusu ve (başkasının elinden) ölüm korkusu.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Cogumuz batidan tanidik ejderhalari, eh bir kacimiz uzak dogudan geldigini az cok biliyorduk fakat yuzyillarca Turklerin gunluk hayatinda olduklarini kacimiz biliyorduk...

  Buradaki sokaklarda dolasirken etrafima bakiyorum da amma cok ejderha motifi var olduguna sasiriyorum. Belideye sarayindan pub'lara kadar, duvarlardan perdelere kadar, kitaplardan oyuncaklara kadar cogu yerde ejderha motifi var. Tarihleri, efsaneleri, filmleri, edebiyatlari vs. vs. Lakin bunlar ejderhalara karsi kilic sallama efsanelerinden cok cok once Turkler gunluk yasamlarin her yerinde ejderha motifleriyle yasiyorlardi...

  Iste batiya bakayim derken gecmisimize sirt cevirdigimiz baska bir ornek daha ejderhalar. Halilarimizdan kiliclarimiza kadar, kapi tokmaklarindan yazitlarimiza kadar, kimligimizin her yerine cizilmis ejderhalar.

  Bizler unutulmus bir tarihin cocuklariyiz ama tarihimiz ejderhalarin varligi kadar sacma geliyor.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Bir de ilginizi çekerse Ejderha'yı oynayabileceğiniz bir kaç bilgisayar ya da PS2 oyunları da var...

  Aklıma gelenler daha doğrusu şimdiye kadar oynadıklarım:

  Drakan: Order of the Flame (PC)
  Drakan: The Ancients' Gates (PS2)
  Dragon Rage (PS2)
  Reign of Fıre (PS2)

  Bunların içinde Dragon Rage'te direk ejderhayı oynuyorsunuz...
  Might and Magic (_Heroes) serileri (özellikle - Heroes Chronicles: Clash of the Dragons)
  Warcraft, Dungeon Siege, Everquest serileri vb...
  Esasında bunlar direk ejderha oyunları olmadağından fazla saymama gerek yok çünkü çoğu fantezi (frp) oyununda ejderhaları seçip oynayabilirisiniz ya da en azından karşınıza ejderhalar çıkabilir...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Fantezi mi gerçek mi?

  Evet bu soruyu sormak bile bazılarına göre saçma olsada tarihçilerden, biyologlardan arkeologlara kadar bir sürü daldan bilim adamı bu soruyu zamanında sormuşlar ve hala soruyorlardır. Hatta Ejderha Bilmi diye bilenen ''Draconologie'' diye bir bilim dalı bile vardır.

  İncelemelere göre ejderhalar homoiothermic sürüngen yani vucut derecesini kontrol edebilen ateş (sıcak) kanlı yaratık. Bu özelliği diğer sürüngenler gibi güneşten yararlanmasına gerek bırakmıyor böylece her iklimde ve şartta yaşamayı becerebiliyor. Çok büyük gövdesi vardır, çoğunlukla kanatlı olurlar ama ''Derinliğin solucanı (kurdu) '' denilen kanatsız ejderhalarda var denilir.

  500 ya da 1000 yıl yaşadığı kaydedilen ejderhalar vardır, lakin yaşlanmadan ölen bir ejderha hakkında hiç bir kayıt yokttur. Bu yüzden hastalık veya kaza sonucu ve büyük olasıkla insanlar tarafından avlanarak öldürüldüklerinden tam olarka kaç yıl yaşadıkları kestirielmiyor.

  Hiç bir sürüngen ateş püskürtemez dense de Ejderhalarla, ilgili önemli bir konu ise, sürüngen değil sürüngene benzediğidir. Bundan dolayı yeryüzündeki hayvanların ana kollarından bilmediğimiz bir tür olabilir. Kimilerine göre ise uçabilmeleri için büyük olmamaları gerekir ama uçamazlar diye de bir şart yok. Uzun uzun burada tüm teorileri işleyemem ama özetlemek gerekirse göz sistemi, deri yapısı, iskeleti gibi antomi detaylarına kadar dolu tarihsel kayıt ve çizim bulunmuştur ve ejderhaların yapısı hakkında yüzlerce teori vardır.

  20 yy. başlarında nesilleri tükendiği sanılıyor, en son Dr. Volodimir Kapusianyk tarafından 1911 de bir hayvanat bahcesinde nesli tükenmekte olan ''kanatlı çorap bağı yılanı'' tabelalı bir kafeste rastlanılmıştır...

  Varlıkları hakkında İlk kayıtlar ise Çin mitolojisine dayanır ve büyük bir olasılıkla bu rivayetler Çin'den Avrupa'ya taşınarak, bu efsaneler Kelt efsanlerinin Kral Arthur ve Kutsal Kup efsanesine çevrilmesii gibi hıristiyanlaştırılmıştır böylece rivayetler abartılmış ve yayılmıştır.

  Eğer işin başlangıcı Çin'e dayanıyorsa hepiniz bilinirsiniz bir grup insan aslan başlı yılan şeklinde uzun bir kostümün altına girerek dans ederler. Bu kanatsız ejderhanın yeni yılı kötü ruhlardan koruması için yapılır ve bir başka Çin inanışına göre değişik ejderha türlüleri yağmur, güneş gibi doğal olayları kontrol ederler, böylece bizde nasıl yağmur duasına çıkılırsa Çinlilerde ejderharha dansına çıkıyor. Şimdi buradan ejderhaların saf bir metafor olduğunu söyleyebiliriz lakin Çinlilerin bu kostümü ve inanışı uydurması bir yaratıktan etkilenmiş olabilecekleri olasılığı bile ejderhanın var olmasına dair açık bir kapı bırakıyor.

  Uzak doğuya göre zeki ve irfanlı olan bu yaratıklar batıya göre ise, Doğacı Edward Topsell'in 1608 yazılarına bakılırsa ''Serpents'' yani iblis anlamına da gelen yılanlardan gelen bir sürüngen olduğu söylenir. İyi veya kötü, putperestlik ya da dini, atmasyon ya da gerçek, fantezi ya da gerçek, hayat veya ölüm, vs vs ejderhalar mitoloji konuları içinde en çekici olanlardandır.

  Ve gelelim modern ejderhalara. Fantezi Edebiyatının temellerini oluşturanlardan J. R. R. Tolkien ne kadar Orta Dünya'yı yaratıken Orta Avrupa, Asya ve Uzak doğu mitolojilerinden yararlanmayacağını söylese de ejrderha konusu hem Hobbit'te hem de Silmarillion'da önemli rol oynar. Tolkien ejderhaların yaratılışını Uzak Doğuda olduğu gibi derinliğin solucanı olarak yaratır ve bildiğimiz Avrupalı şeklinde olan kanatlı ejderhalar olarak da öykülerine katar..Bu sanırım sonradan fantezi romanlarında yer alacak ejderhalara temel olur. Lakin yaratıcılık o kadar ilerlerki sadece kitaplarda değil ''Dungeon and Dragons'' gibi masa oyunlarında; ''Reign of Fire'' gibi filmlerde; ''Might and Magic'' gibi bilgisayar oyunlarına bile baş figuran olur.

  Artık rüya-zaman-uzay gibi değişik alemlerin Ejderhalarından, kristal-inci-altın-gümüş Ejderhaya kadar, sarı-siyah-yeşil gibi renklerde, ateş-su-hava-toprak gibi elementlerde ve saymakla bitmez türlerde dolu ejderha türü fantezi dünyasını süslemeye devam ediyordur.

  Peki gerçekten var mı, acaba bulunan kemik parçaları gerçekten ejderhalara mı ait yoksa sadece gücü ya da bilgiyi temsil eden metafor mu? Tam iskeleti bulunsa bile bir hayvan türüne benzetileceğinden kim bilir belki hala yaşıyorlardırda yılan deyip geçiyoruzdur...