Kültür Sanat Edebiyat Şiir

batman sizce ne demek, batman size neyi çağrıştırıyor?

batman terimi Gregor Samsa tarafından tarihinde eklendi

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  Yarasa gibi giyinen bir adamın kesin sorunları var demektir... Joker

 • Lady Crysania
  Lady Crysania

  Christian Bale nin ne kadar çekici bir adam oldugu gerçegini :) ..

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  zengin tarihi eserleri olan güzel mezopotamya şehri..
  devletin olmadığı devlet namına askerlerin olduğu 4 şehrimizden biri...
  Diğerler Siirt Hakkari Şırnak...
  DTP orada etkindir Salih Şarman gibileri yokki..

 • Suf Aya
  Suf Aya

  Çizgi-romanlarda süper hatta hiper güçlere sahip olmadan, tamamen bilimsel yöntemlerle kötülerle mücadele eden süperkahramandır. Ve türünün tek örneğidir.

 • Mesut Tunç
  Mesut Tunç

  geleceğin metropoollarından olan mediniyetlerin şehri BATMAN

 • Mehmet
  Mehmet

  sahipsiz şehir.... yeni new orealens...
  pakistan filistin ve endonezya için saatler içinde yardım gönderenler afet doğuluya gelince sadece izlemekle yetiniyor.. halbuki istanbul depreminde ilk şırnak yardım göndermişti.. artık durup düşünme zamanı

 • Burakjakoben
  Burakjakoben

  batmanın bir çok anlamı var arkadaşlar.birincisi çizgi film kahramanı,ikinci anlamı tarihi ve güzellikleri bakımından doğunu güzel şehirlerinden bir tanesi,üçüncü anlamı ise genellikle eskiden kullanılan 'bir batman' meyve,sebze,... gibi yerlerde kullanılır.yani batman bir ağırlık anlamında kullanılır.karşılığı yaklaşık 8 kiloya denk gelir.  ((adana 21 bay))

 • Çağdaş Kerim
  Çağdaş Kerim

  Batman çocukluk yıllarımın çizgifilm kahramanı.o yaşlarda direk bayiye gider batman dergisi alırdım.hatta o kadar kaptırmışımki bir gün dolabın üstüne çıkıp perdedende pelirin yapıp aynı batman gibi gökdelenden atlama hesabı yaptım ne yazıkki ayağımı bir güzel kırdım. :) ondan sonra batmanden tiksinmeye başladım fakat hala seviyorum batmaniii...

 • Ciz Lavit
  Ciz Lavit

  Kardeş şincik BETMEN mi BATMAN mı? Ona göre konuşalım...Değil mi yani... Olmaz ki kardeşim... Çıçıçıııçııııııt... Kafa karıştırmayalım lütfen...

 • Melike Toros
  Melike Toros

  Yaf bu batman begins bilmem ne filmi ne dandiriktir yaaaaaaaa o batman kıyafetini giysin die deli oldum koltukta zor tuttular beni sinemada ve filmin ilk perdesinde batmanle alakalı hiç bişi yoktu.. Uçmak yok.. Özel güçler yok.. Kaslı kollar yok :)) Tutturmuşlar bi Buruuusss aşşaa buruuusss yuharı hrrrrr

 • Düşük Bütçeli Dev Prodüksüyonlar
  Düşük Bütçeli Dev Prodüksüyonlar

  bu batman,batman lı mı aslen.

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  kötü adam :))

 • Felat Dursun
  Felat Dursun

  Geçkin tarihi MED'lere kadar dayandırılsa da, kentin kaderi petrolün bulunuşuyla değişim gösterir.
  1961'de petrolün Batı Raman'da işletime açılmasından sonra, şehre -ki o zaman buraya şehir demek yanlış olur,kendileri bir köydü ve adı da İluh'tu...- yurdun dörtbir yanından işçi akımı başladı.
  O dönem içerisinde TPAO'da (Türkiye Petrollerinin Anonim Ortaklığı) çalışanlar, Batman'ın çok hızlı gelişim gösterdiğini ve kozmopolitik yapının 'kardeşçe yaşama'ya dair örnekler sergilediğini vurgular dururlar.
  Nihayetinde Sinop'tan, Sivas'tan,Konya'dan ve diğer kentlerden çalışmak için gelen işçilerin buluşma noktası Batman olmuştu.
  Bu yapı, şehre belli sınırlarla örülmüş siyasi-kültürel bir yapı sağlamaktan ziyade; kapsamlı, genelleştirilmiş ve kendini yenileyebilen bir yapı sağlamıştı.
  Lakin zaman, onların gidişine mani olamadı...
  ilerleyen yıllar, köylerin -nedense- boşaltılmasıyla göçü doğurdu.
  Bir köy havasından sıyrılma çabasındaki Batman'a, köyden gelenler bir türlü katalizör olamadı.
  Ve Batman, 'Mega Köy' sıfatını almaya hak kazandı.

  Köyden gelenler, şehre uyum sağlayamıyor, iş bulamayan babalar hükmünü ailesine geçirmeye çalışıyor, meçhul cinayetlerin failleri bulunamıyor, rafineri şehre zehir saçıyor (ki hala saçmakta…) ve en önemlisi genç bedenler, yaşama direnemeyip intihara girişiyordu...
  o zamanlar, bir okulda ortaokul öğrencisi olarak yurtta kalan ‘ben’ için Batman, bir arabın saçını andıracak kadar karmaşık haldeydi. O çatışmaların,feryatların arasında yetişen her çocuk gibi beni de derinden etkileyen yıllardı o zamanlar.
  Batman Çayı'na bakan köyümüzün, yeşile doygun tepesine çıkar, çayın akışını seyrederdim güneşli günlerde.
  ve o ölüm anlarını yad ederdim sessizce...
  İHD verilerine göre bine yakın faili meçhul yaşanmıştı kentte. ‘Enseden tek kurşun’ ile işlenen cinayetlerin ardı arkası kesilmiyordu.
  Sabah evden çıkanın, akşam ölüm haberi geliyordu.
  Bu haberler o denli artmıştı ki şehrin, geceleri gözyaşları döktüğünü ve göğe yükselen ağıtların göğsümü daralttığını hissedebiliyordum.
  Ne yürekler ne bedenler yok oldu bir bilseniz. Ne umutları vardı kimbilir hayata dair! Bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz ama...
  ‘Bütün bu acıların sonunda,şehir artık korkmuyor’ şeklinde bir cümle kurmak, gerçekten iddialı olur.
  Kentte, sıradan bir patlama sesinde bile insanlar ürküyor ve maziye istemdışı bir gezinti yapıyor.
  Batman’ı birkaç parafta anlatmak,varolan durumu simgelemeye yetmez.
  Her şehir,özünde bir hüzün barındırır. Lakin Batman’ın hüznü, diğer şehirlerin hüznüne hüzün katacak kadar mahzundur.
  Batman, bağrımdaki yaradır o günlerden beri.

  (...)

  Şimdilerdeyse ağlayan bu şehir, gülecek birşeyler yapma çabasında.
  Tarihin en kadim yerleşim birimlerinden olan Hasankeyf’in sırtına bindirdiği turizm haftaları, festivaller, sinema günleriyle ayakta durmaya çalışıyor.

  Batman'da festival zamanı şimdi...
  Helenistik döneme ait beş bin mağara ve zengin tarihi eserleriyle ünlü Hasankeyf’in sularıyla fidanlar sulanmaya çalışılıyor.
  Belki diner mazinin sızısı diye…
  Acılar paylaşıldıkça azalır, ya da öyle zannedilir ya... şimdi bu acılı şehir müzikle,sanatla, edebiyatla paylaşım sağlamaya çalışıyor.
  Bütün acıların paydasında yine sanat,yine edebiyat,yine müzik yok mu zaten? ...
  Umarım Batman, bu paydadan nasibini alır ve muradına erer.
  Batman'e Batman'e leb le gule... parçanın gerisi, devamını umut edenlere kalsın...
  sevgi ve saygıyla...
  felato.........

 • Bahar Çelik
  Bahar Çelik

  BATMAN MÜMKÜN OLSAYDI DA ANLATABİLSEYDİM ORADAKİ İNSANLARIN GÜZELİĞİNİ SAF VE TEMİZ DUYGULARLA YOĞRULMUŞ MENFATTEN UZAK İNSANLARA İNSAN OLDUKLARI İÇİN DEĞER VEREN FAKAT HEP HAKSIZLIĞA UĞRAYAN BU İNSANLARIN MERHAMETİNİ...

 • Gregor Samsa
  Gregor Samsa

  BATMAN MEZOPOTOMYANIN İKİ ÖNEMLİ NEHRİNDEN BİRİNİN GEÇTİĞİ HASANKEYF GİBİ BİR EFSANEYE, GÜZELLİĞE SAHİP BİR KENT.AMA NEDENSE BU KENTİN ADI HEP KÖTÜ ANILMIŞTIR.YA CİNAYETLERLE YA İNTİHARLARLA YADA ÖRGÜTLERLE.OYSA BU KENT İÇİNDE BİNLERCE GÜZELLİĞİ BARINDIRIR.HA BİRDE ŞEHİRLEŞMESİ VE ALT YAPISI VE DE SOSYAL İÇERİKLİ ETKİNLİKLERLE DE DOLU BİR KENT.

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  yarasa adam

 • Mehmet Ağır
  Mehmet Ağır

  Batman denildiğinde düşünmek gerekiyor. medeniyetlerin beşiği mezopotamyanın eşsiz güzelliklerini günümüze taşıyan hala dimdik ayakta duran tarihe meydan okuyan HASANKEYF'i batmandan ayrı düşünemiyorsun.günümüzde bu tarihi dokuları silmeye çalışan zihniyeti kınamadan geçemiyeceğim.