Kültür Sanat Edebiyat Şiir

yarasa sizce ne demek, yarasa size neyi çağrıştırıyor?

yarasa terimi Celil Bora Alacain tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Aydınlığı sevmezler..

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin

  Hande Yener'in süper şarkısı...


  Ne zaman, söyle
  Ne zaman anlarsın beni
  Kaç gün sonra
  Başını sallarsın?

  Bildiğimden değil
  Sevdiğimden söylediklerim
  Direnmek zor
  Tek başınayken hatırlarsın

  Acın acıya karışmış hissetmiyorsun bile bile
  Ölüyorsun belkide
  Bu çığlıklar kime?

  Arama beni ben orda yokum
  Ben derinlere aitim, o yeri bilirim
  Ruhumda bir yarasa
  Uçar çarpar kalbime

  Karanlıkta daha ne kadar
  Bekler insanoğlu, yeter
  Tanrı bunu için yaratmış
  Gel düş kurmaya

  Yalnızlıkta daha ne kadar
  Yaşar insanoğlu, biter
  Kalbin bunun için atarsa
  Gel düş kurmaya

  Bir zaman gelecek
  O zaman duyarsın beni yok yok deme
  Bencilken duymazsın

  Kızdığımdan değil
  Sevdiğimden söylediklerim
  Gücenmek yok
  Tek başınayken hatırlarsın

  Senin aklın karışmış
  Şeytan var içinde
  Biliyorsun belkide
  Bu geliyor işine

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Uçan memeli. Gündüz gözükmezler. Karanlık mekânlarda yaşarlar. Kör oldukları için delidolu uçarlar.

  Peki, körler, nasıl hiçbir yere çarpmıyorlar? İşte mesele de burada. Bir tür sinyal gönderiyorlar. Eğer karşısında bir cisim var ise sinyal cisme çarpıyor ve yarasaya geri dönüyor. Öyle delidolu uçmalarının sebebi budur işte.

 • Asuva Dans Pistinde
  Asuva Dans Pistinde

  tiskinç fare bozması uçan felaket, var bi hikmeti de allah muhtaç etmesin
  AMİİİNNNN! ! !

 • Osman
  Osman

  yarasalardan çok anlamam ama bir iki defa elime almışım çok sevimli köpek suratlı bir uçan (göğüslü:P) memeli hayvan yarasa hz. isanin mucizesi sonuçu yaratılmıştır hz. isa peygarber olduğunu kavmine duyurduğu zaman ben sizin peygamberinizim ALLAH'ın izliyle ölüyü diriltirim ve onun izniyle uçan memeli yaratırım der ve uçan meli (yarasa) ortaya çıkar kısacasını anlattım merak eden araştırsın demi

 • Basak Ceren
  Basak Ceren

  YARASA; karanlıkta göremeyen uçarken oraya buraya çarpan, kan emen soğuk yaratıklardır. belki yada belliki bi çok arkadaşlarımız tarafından saptırdığım düşünülecek ama bana yarasa genel olarak baktığımda insanlarımızı çağrıştıyor.. bizde öyle uzak kaldık ki herşeyden, öyle fakirleştikki insanlıktan. tıpkı yarasalar gibi olduk. tek fark insan olarak insanlarımızın kanını emmeye, oraya buraya çarparak kendimizi ve yakınımzdakileri dağıtmaya başladık... ışığa çıkamaz olduk, lekelerimizin gözükeceği endişesi ile birlikte........:(:(yarasalaşmayalım arkadaşlar. kan emmek yerine kanımızla can kurtaralım.

 • Muvahhid Duranoglu
  Muvahhid Duranoglu

  kanatlı bir fare düşünün. şimdi çiğil çiğil haykırıp yalpalayarak üzerinize doğru uçtuğunu hayal edin. elinizi kolunuzu sallayarak uzaklaştırmaya çalıştığınızı, ama o rotasız kamikaze uçuşuyla alçalıp yükselerek, aynı anda her yana doğru ilerleyip çırpınarak yaklaştığını görün, saçlarınıza dolandığını hissedin. tiksinerek çığlık çığlığa kaçışın. alternatif isterseniz düşüp bayılmak var. yarasa denilen bu hırtlardan birisi bana saldırmıştı. ya salaktı ya salaktı. elimde savunma aracı olarak yalnızca bir gazete vardı onu sallayıp durmuştum yaklaşmasın diye, inadına pikeler yapmıştı üzerime o sarsak titrek uçuşuyla. vıcır vıcır bir hayvan. ben de en ufak bir saldırıda dahi tramvalar yaşayan, midesi bulanmadan aynı olayı anımsayamayan bir insanım.

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel

  Çok yararlı bi kuştur... :)) yoksa yaramasa derdik... :))

 • Bünyamin Baş
  Bünyamin Baş

  slm önce nedir sorusuına cavap vereyim:ben ce yarasa kuşlar familyasından memli bir kuş türüdür
  şimdi de neyi çağrıştırıyor soruna cevap vereyim bana kan emici olması dolayısıile yırtıcılığı

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  Yaralar
  Açık
  Rüyalar
  Ebediymiş gibi olduğu
  Sürece
  Sakının benden! !
  Emeceğim
  Leğen leğen kanınızı

  Gidersem
  Uçarak aniden
  Şışştt! ! sessiz...sakin...
  Uyanmayın sakın ;)

 • Hasan Bahadır
  Hasan Bahadır

  yarasa ile ilgili bir şiire ihtiyacım var

 • Melike Toros
  Melike Toros

  Yarasalar niçin kan emer?

  Çoğumuz belki hayatımızda hiç yarasa görmemişizdir. Çünkü yarasalar insanlardan uzaklarda, genellikle mağara kovuklarında yaşar ve geceleri zifiri karanlıkta ortaya çıkarlar. Yarasalar tabiatın harikulade yaratıklarından biridir. İnanılmaz özelliklere ve örnek bir toplumsal dayanışmaya sahiptirler.
  Dünyada dokuz yüz değişik yarasa çeşidi olduğu biliniyor. Kan ile beslenmeleri insanların gözünde onları vampir ile özdeşleştirmiş, hep korkulan bir hayvan olmuşlardır. Halbuki yarasaların çoğu kan ile beslenmez. Zararlı böcekleri yiyerek insanlığa faydaları dokunur. Sadece bir yarasa bir saat içinde üç yüz böcek yiyebilir. Muz, avakado gibi ticari değeri yüksek ağaçların çoğalmaları için polenlerinin taşınmasında en önemli rolü yarasalar oynar.
  Şimdi gelelim yarasaların şaşırtıcı özelliklerine. Bir kere yarasa uçabilen tek memeli hayvandır. Dünyada nüfus sayısı olarak da ikinci sıradadırlar. Dünyanın en küçük memelisi de bir yarasa türüdür. İlk olarak Tayland'da keşfedilen bu minik yarasa 2-3 gram ağırlığında ve bir yaban arısı büyüklüğündedir.
  Yarasalar yönlerini bulmak ve beslenmek için çok yüksek titreşimli ses dalgaları yayarlar. Bu ses dalgalarının frekansları 20 binin üzerinde, yani ultrasonik oldukları için insanlar bunları duyamaz. Bu ultrasonik sesler yerdeki avdan yansıyarak yarasaya geri gelir. İşitme sistemi il ebu geri gelen sesi algılayan yarasa avının bulunduğu yeri kesinlikle saptar. Hatta devamlı gönderdiği ses dalgaları sayesinde onun hareketini de izleyebilir. Yarasaların bazılarının bir çeşit sonar olan bu sistemi o kadar gelişmiştir ki, dişilerini arayan erkek kurbağaların seslerinden büyüklüklerini ve iyi bir av olup olmadıklarını anında saptayabilirler.
  Yarasalar gece ava çıkmak için, ay varsa onun kayboluşunu, yani tam karanlığı beklerler. Sıcak kanlı memeli hayvanların kanları ile beslenen yarasalar genellikle atları sığırlara tercih ederler. Salgısında bulunan pıhtılaşmayı önleyici bir madde 20-30 dakika kanın sürekli akmasını sağlar ve beslenme gerçekleşir. Bir kez kanını emdikleri hayvanla karşılaşırlarsa diğerlerini bırakıp yine ona saldırırlar.
  Vampir yarasalar arka arkaya iki gece kan içmedikleri takdirde ölürler. Her gece vücut ağırlığının en az yarısı kadar kan içmek zorundadırlar. Doğumdan sonra anne, emzirmenin yanında yavruya takviye olarak, kusarak kan da verir. Bu yetersiz kalırsa bir başkası yardımcı olur. Hatta yetişkin yarasaların, ölmek üzere olan bir başkasına ağızdan kan verip onu kurtardıkları görülmüştür. Toplumsal dayanışmanın bu kadar güçlü olduğu az canlı topluluğu vardır.

 • Saygın Bayramoğlu
  Saygın Bayramoğlu

  yarasa noktalı firgül uçan memelidir kardeşim nokta dediğim gibim hem uçarlar hemide uçarken aman bi frikik fermeyeyim deyi memelerini muhafasa ederler nokta
  paragraf başı bu yarasa denilen hayvanların 2 çeşidi bulunur kardeşim şimdi sıraynan bunları ele alalım firgül
  1- uçamayan kocamemeli yarasalar iki nokta üst üste bu tür yarasalar genelde kilo ile kocamanlaşan firgül bebek emsirme sonucu ve mıncıklamalara marus kalmaynan sarkan çeşittir nokta bu çeşit yarasalar genelde kapı önlerinde oturur mahallaenin dedikodusunu yaparlar nokta ve bunlar aynı samanda memelerinin büyüklüğü ve artık o memelerden bi hayır gelmeyeceğinden uçuramaslar vede uçamaslar ancak denizdede batmamaları gös önüne alınırsa can simidi olarak kullanılabilirler kardeşim nokta
  2- uçabilen daş gibim memeli yarasalar iki nokta üst üste bunlar bunlar artık dünyamısda as kalan korunmaya muhtaç harika canlılardır nokta 90 ebatlarında baktığın saman içinin hop hop edeceği bu memeli grubu daha çok uçmayı ve uçurmayı seferler firgül öğne kocamemeliler gibim yağ ve süt depolamadıkları için genelde narin ve incedirler sütun gibim bacaklara sahip olanları olduğu gibi skoda bacaklılarıda mefcuttur firgül ama kocamemeli olmamaları onları kurtarıp dünyamısda güsel bir yere getirmiştir nokta
  paragraf başı evet bugünde bir fen bilgisi dersimisin sonuna geldik anlattığım konu üserinde çalışın haftaya sisi söslü yapıcam nokta

  Fen Öğretmeni
  Ali Memesever

 • Sanem Demirer
  Sanem Demirer

  hala yarasalar yüzünden nefes aldığımızı kaç kişi biliyor? !