Kültür Sanat Edebiyat Şiir

athena sizce ne demek, athena size neyi çağrıştırıyor?

athena terimi Cem Nizamoglu tarafından 28.11.2003 tarihinde eklendi

 • Fatih Kendir
  Fatih Kendir 09.07.2007 - 22:40

  rock müzigin hic bir kalıbına uymayan eski avrupa hitlerini coverlayıp sunan ilginc grup

 • Bilge Sem
  Bilge Sem 24.01.2007 - 02:21

  Çanakkale Assos'ta görülmesi gereken muhteşem bir tapınak..

 • Betül Ünlü
  Betül Ünlü 28.10.2006 - 16:27

  yunan mitolojisinde zeus ile metisin kızı. zeusun başından tepeden tırnağa silahlı olarak doğar. savaş ve bilgelik tanrıçası.

 • Ece Ece
  Ece Ece 02.07.2006 - 01:45

  10 yaşında solistigökhanın turuncu saçlarına aşık olup 6yıl boyunca süren ve selin toktayla yaşadığı aşk yüzünden o gün bu gündür saçmalamaya başlamış türkiyenin ilk punk,ska grubu.neyse ki burak gürpınar gibi dinamik bi genç geldi de ölmeye meyilli grubu biraz olsun toparladı.zaten albüme baklıdığında da burakın soloları ön planda hernekadar hakan gibi görünse de grup elemanları da bazı şeylerin farkında :)

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın 06.05.2006 - 01:17

  sarmadı...
  biz de eğlencenin x haline doğru yol aldık...
  ;))

 • Erdem Karatay
  Erdem Karatay 24.03.2006 - 16:05

  salak şarkılar yapan pop grubu
  örnek: trip yapma yapma

 • Hamza Ressam
  Hamza Ressam 30.01.2006 - 15:20

  athena! yunan ve roma mitolojisinin güzel tanrısı athena (minevra) ! savaş tanrıçası olarak karşımıza çıkan athena zeka tanrıçası olarakta karşımıza çıkmaktadır.
  zeus ve metisin çocuklarıdır. zeus metisin doğuracağı çocuğun kendisinin yerine geçeceğini öğrenince metisin karnındaki çocuğu kendi bünyesine alır ve metis öldürür. zaman geçtikçe zeusun başında ağrılar peyda olur.zeus bu ağrılara dayanamaz ve heradan olan çocuğu maden tanrısı hephaistos 'u çağırır ve başına çekiciyle vurmasını emreder babasından çok korkan hephaistos korka korka babasının başına vurmaya başlar o vurdukça zeus daha hılzlı vur diye bağırır ve sonunda öyle kuvvetli vurur ki sonunda zeusun başı ortadan ikiye bölünür ve savaş kıyafetleriyle savaş naraları arasında savaş tanrısı athena dünyaya gelir.athena savaş tanrısı olmasına rağmen hep barıştan yana olmuştur.sadece truva savaşlarında taraf tutmuş ve aka krallıığının savaşı kazanmasını sağlamıştır.bunun sebebi ise paris'İn jürilik yaptığı ve afrodit hera ve athena arasında geçen güzellik yarışmasıdır...birinci ise tabii ki afroditin parise dünyanın gelmiş geçmiş en güzel kadınını vaadetmesiyle afroditi seçmiştir...
  athena ayrıca kibirlileri hiç sevmez bu yüzden çok iyi el işi yapan arakneyi kibrinde dolayı örümceğe çevirmiştir...bu yüzden örümceğin durmadan ağ ördüğüne inanılır...
  ayrıca athena hakkında şunları söyleyebilirim: bugün ki atina şehrine ismini veren athenadır...bir yarışma düzenlenir ve yarışmaya posseidon ve athena katılır...posseidon atinalılara dünyadaki en güzel denizi vaadeder athena ise onlara zeytini vaadeder ve faydalarından bahseder bunun üzerine atinalılar zeytini tercih eder ve atina ya athena tanrıçanın adı verilir...

 • Özge Gürpınar
  Özge Gürpınar 22.10.2005 - 12:49

  BURAK GÜRPINAR'ı kurban grubundan çekip alıp kendi grubuna davulcu olarak alan,Tüm Kurban fanlarını çok üzen bir grup...
  Özellikle beni bir Burak fanı olarak çok üzen bir grup....

 • Selin Pamuk
  Selin Pamuk 22.09.2005 - 23:30

  şuanda can çekişmekte olan zavallı bir grup eskisi gibi değiller....

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş 26.07.2005 - 11:46

  * Savaşcıl kimliğinde zekayı ön planda tutan yunan mit'inin tatlı dişisi.

 • Arzu Ttaş
  Arzu Ttaş 24.05.2005 - 09:53

  severek dinlerim...

 • Özlem Altuntaş
  Özlem Altuntaş 10.09.2004 - 12:41

  bence sıradışı ve sıradışı şeyleri severim

 • Zehra Taner
  Zehra Taner 07.12.2003 - 15:06

  güzel grup.tüm kasetlerini alırım

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu 01.12.2003 - 14:20

  Türkiyen'in ilk ska-punk rock grubu desek de özellikle MFÖ gibi eski türk rokçıların ska veya punk rock çalışmaları da olmuştur.

  Athena'yı daha çok ''Holigan'' albümüyle tanıdınız ama bir zamanlar Pentegram'ın Türk Metal Muziği gruplarına kapıyı açmasıyla ortaya bir sürü özenti grup çıktı bunların arasında '''One Last Breath''' albüm adıyla Athena'da vardır. Ska değil Speed Metal tarzındaki albümleriyle daha çok muzikleriyle değil tipleriyle ilgi topladılar. O zamanlar gelecek vaad ettiklerini söyleyemesem de Türkiye'de yeni gelişen metal muziği için referans bir albümdü ve zaten şaşırtıcı bir çıkışla yine referans grup olmaya devam ettiler.

  Mohikan stili olan punkçı saçlarıyla Gökhan (vokal) ve uzun saçlarıyla (Gökhan'a hiç benzemeyen) ikizi Hakan (gitar) ve yine punkçı görünümleriyle Ozan (bass) ve Turgay (batari) kafadarlarından oluşan grup 1998 yılındaki 'Holigan' başarılı albümünlerinden (uzun süre ardan) sonra 2001'de yine başarılı ''Şimdi Tam Zaman''' adlı albümlerini çıkardılar.

  Başarılarının devamı dilerim...

  unofficial (resmi olmayan) web sayfaları
  http://athenazone.8m.com/tr/index2.htm

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu 01.12.2003 - 13:59

  Mitolojide Zeus’un kendi kafasının içinden doğurduğu zeka tanrıçası Athena, zeka ve bunun getirmiş olduğu beceriye sahip olanların koruyucusu imiş. Athena üstün zekası ile oluşturduğu el sanatlarında o denli ileri gitmiş ki, tanrıça Hera’nın gelinliğini tek başına yapmış. Dantel, nakış,örgü vb gibi kadın el sanatlarının piriymiş.

  İnsanlar arasındaki sınır sorunu ve sınırsızlığın sonuçları-Arakne ve Athena:
  http://www.isnet.net.tr/egitim/saglik/Arakne_ve_Athena.asp