Kültür Sanat Edebiyat Şiir

plan sizce ne demek, plan size neyi çağrıştırıyor?

plan terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Seda Nur Sezgince
  Seda Nur Sezgince

  yazılmış kadere yazıya karşı yapılan boş hazırlık

 • Can Can
  Can Can

  planın içindekilerde plandan habersiz aslında...

 • Can Can
  Can Can

  plan da aslında bi plan! ..kimileri plan kurar,kimileri o planın bi parçası olur (herşeyden habersiz) ...! ?

 • Onur Umut
  Onur Umut

  yok böle bişiiii! ! ! !

 • Ziya Ediz
  Ziya Ediz

  palnsız yaşamak hayatın hangi sayfasında yaşamaktır...
  sana göre hayatın bir planı yok mu? eğer senin cevabın benimki gibi evetse neden senin bir planın yok diye bir düşün bakalım... tabi kendini hayatın bir parçası olarak görüyorsan...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Mecazi anlamda düşünce, niyet, maksat ve tasavvur anlamına gelen bu kelime yapı, eser, hareket, yapmak-etmek gibi istelinen işlerin gerçekleştirilmesi için uyulan ve tasarlanan düzene denir. Sinemada çekim anlamına da gelen plan yapılması istenen bir şeyin düşüncede, kağıtta ya da konuşmada aldığı biçimdir.

  Hayvanların bile avlarını yakalamak için yaptığı bu iş eğer olasılıkları göze alınmadan yapılırsa düşmanla savaşarak değil, soğukdan donarak ölen askerlerin durumuna benzer...

  Yaradılış da bir plandır, yanlışım yoksa derler ki yaradılıştan önce Allah düşündü, planladı ve uyguladı ve devamını sağladı... Bize verilen bu yeteneği doğru bir biçimde uygulamak yine bize verilen duyular gibi yeteneklerimizi iyi uygulanmasıyla olur. Bu açıdan, plan kelimesi bana bir fıkrayı çağrıştırdı:

  Yeni akıl hastanesinde deliler bir araya gelip kaçış planı yaparlar. Elebaşları planı anlatır: Büyük bir kütük bulup ilk önce 1. kapıyı,2. kapıyı ve daha sonra 3. kapıyı kıracağız ve herkes başının çaresine bakıp kaçacak. Sabah olunca bir kütük bulurlar doğruca 1. kapıyı kırarlar,2. kapıya koşup onu da kırdıktan sonra 3. kapıya yönelirler.3. kapının açık olduğunu gören elebaşları der ki: Arkadaşlar plan bozuldu geri dönün.