Kültür Sanat Edebiyat Şiir

12 ada sizce ne demek, 12 ada size neyi çağrıştırıyor?

12 ada terimi Göktürk Kutluhan tarafından tarihinde eklendi

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ

  kurtuluş savaşı sırasında bile işimize yaramştır

 • İsmail Öztürk
  İsmail Öztürk

  O karmaşık dönemde Sultan II. Abdülhamit'i tahttan indirerek meşrutiyet diye seğirten ittihatçıların devlet yönetiminden hiç anlamadıklarını gösteren en büyük delil. Balkan savaşları nedeniyle ciğeri kediye emanet eder gibi adaların yönetimini geçici bir süre İtalya'ya emanet etmişlerdir. Ve neticesini de kazık yiyerek görmüşlerdir. Bugün bizim kara sularımıza yakın o adalar Yunanistan'ın ellerinde.(Gökçeada ve Bozcaada hariç) .

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Türk milletinin en sorunlu olduğu dönemde, katakulliye getirilerek elinden alınan burnumuzun dibindeki adalar.
  Verilmesinde o dönemin hükümetini vebali büyüktür. Hata veya ihmal neticesince bu gün 12 ada Yunanlıdadır.

 • Fehmi Küçüközdemir
  Fehmi Küçüközdemir

  Bir 12 ada yunanlara dolaylı olarak bırakılan,bir 12 ada da Fethiye körfezinde Göcek'e yakın dizili ve en güzel yüzme alanı ülkemin.

 • Gökhan Mum
  Gökhan Mum

  1912 de 1.balkan savaşının çıkması üzerine uşi antlaşmasıyla geçici olarak italyaya bırakıldı çünkü osmanlı imparatorluğu yeni bir savaşa girdiği için 12 adayla uğraşamıyacaktı. I. Dünya Savaşı sonrasında Sevr Antlaşmasıyla Oniki Ada ve Meis İtalya'ya bırakıldı. Lozan Antlaşması'nda da Oniki Ada'nın İtalyan yönetiminde kalması onaylandı.II. Dünya Savaşında İtalya'nın 1943'te teslim olmasından sonra İngilizlerin adaları alma girişimleri başarısızlığa uğradı. Denetimi ele geçirmiş olan Alman birlikleri ancak Mayıs 1945'te adalardan çıkarılabildi. Adalar Paris Antlaşmasıyla 1947'de resmen Yunanistan'ın yönetimine geçti.

 • Cmk
  Cmk

  meşhur tarihi sorun

 • Özay Bilgin
  Özay Bilgin

  12 ada italyanlara bırakılan ama daha sonra italyanların bu adaları bize vermeyi istiyo ama o günün şartlarında osmanlı devletinin bu adaları koruyamayacak durumda olması nedeniyle italyalnların yunanlılara vardikleri adalar olarak biliyorum.

 • Recep Toramanoğlu
  Recep Toramanoğlu

  12 ada türkıye opraklarında olan ve mondros ateşkes antlaşmasında ismet inönünün savaşta aldığımız bıze ait olan yerlerı masada vermesıdır şuanda yunanistan ve italyanların kontrolünde olan yerlerdır.atatürk buraları sızden uzlaşmayla alamazsak buraları cebren alacaz demitır bır gün ve bız hala şansa güvenıyoruz acaba ne zaman verecekler dıye buraları almamız ve bızım olması gereken yerler.saygılarımla.

 • Kurtulay İmamoğlu
  Kurtulay İmamoğlu

  malı çalınmış bir insan ne hisseder

 • Selim Kara
  Selim Kara

  hep duduğumuz ama gidemediğimiz yunan topraklarının içinde olan etrafı sularla çewrili alanlar bütünü...

  atatürk bu yüzden suçlayanlar olmuştur sanki kendi topraklarımızı ii kulanabiliyormuşuz gibi bide elin toprağına göz dikmiş insanlara yar olmayacak alan

 • Hamza Ressam
  Hamza Ressam

  uşi

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  Ertelenen ve kısmet olmayan fethiye...kaş..kalkan..patara turu dahilindeydi....tekneyle gezecektik 12 adaları...
  O taraflarda bir yerlerde....