Kültür Sanat Edebiyat Şiir

vesvese sizce ne demek, vesvese size neyi çağrıştırıyor?

vesvese terimi Ali Veli tarafından tarihinde eklendi

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud

  AYHAN AYTAÇ YAZAREFENDİ:
  'VESVESE ANTİ-VESVESE LABİRENT VESVESE NEDİR? '
  ((...euzu:eren erdemin bir yaklaşımı vardır! normal ve anormalleşme.vesveseyi bu minvalde değerlendirmekte yarar vardır.kutsi sözler normalitemizi güçlendirirken lain sözler anormalleştirmektedir hayatımızı.rahman-mesih-mehdi eksenindeki hayatımıza kutsi sözler hakimse şeytan-deccal-süfyan eksenindeki hayatımıza lain sözler hakimdir.öyle bir söz söylemeli veya öyle birşey yapmalıyızki sünnet-i kutsi ve sünnet-i lainiyyette veya sünnet-i muhammediyye ile sünnet-i şeytaniyyette kendini göztermiş olsun.imam-ı rabbani sünnet ve bidat konusunu işlerken böyle tarif etmiştir.bir sünneti ihya etmek ahlak-ı muhammediyyeyi ihya etmektir.bu hayatımızı normalleştirmektedir elbette.veda hutbesinde 'benim değiştirdiklerimin dışında en ufak şeye uyarsanız bu şeytanı mutlu edecektir? '...der resulullah -aleyhi ve ala alihisselatuvesselam- işte vesveseyi böyle değerlendirmiş olalım.anti-vesveseye gelince! furkan 52 de inkarcılara karşı kuran ile cihat açın der.6666 vesvese olduğunu düşünelim.bu vesveseye karşı anti-vesvese olarak 6666 ayeti bir ok veya mızrak gibi kullanabiliriz elbet.işte buda kısaca bizin anti-vesveseyi yorumlamamızdır.gelelim labirent vesveseye! peygamberimiz haber vermiştir ki:'birgün şeytan size gelecek.ve şunu soracaktır:sizi kim yarattı? sizde bizi allah yarattı dediğinizde ikinci soru gelecek:peki (haşa) allahı kim yarattı? ve siz ona o zaman diyinizki:'ben allah ve resulüne iman ediyorum? '...işte bu bir labirent vesvesedir.ve cevabıda yine belki anti-vesvese babında 'ben allah ve resulüne iman ediyorum? ' olacaktır.bendeniz naçizane kendimden bir örnekle bu konuyu tamamlamak istiyorum.ateist-agnostik dönemimde şeytan-ı lain-i yallah bana şöyle bir labirent vesvese verdi:'tanrı yarattığı yerdemi duruyor yaratmadığı yerdemi? '...ben güya buna şöylece cevap bulmaya çalışıyordum:'tanrı yarattığı yerdedir desem tanrının yarattığı yere ihtiyacımı vardır? yok tanrı yaratmadığı yerde duruyor desem bu seferde tanrının yaratmadığı yer neresi olabilirki ilmi ve rahmetiyle heryeri kuşatmıştır.sonuçta bu vesvesenin labirent olduğu anlaşılıyor.işte bu yüzden ateistler bu kalb hastalığına yakalanıyorlar.akıl ve ruh anıları ile veya zihin ve kalb hatıraları ile yetersizce duygu ve düşünce cehaletleri ile vede beyinsiz ve nasipsizliğin getirisi ile şeytan-ı lain-i yallaha labirent vesvesesi yüzünden teslim oluyorlar ve ateist oluyorlar.vesvese anti-vesvese ve labirent vesvese nedir? sorumuzun cevabını böylece vermiş bulunuyoruz.selam! ilmi rahmetül aleyküm ehlibeytten vesselam :))

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Vesvese, hışırtı, fısıltı gibi gizli seslerdir.
  İnsanın içine doğan şeytanı düşünceler için vesvese terimi kullanılır.

 • Can Cimsit
  Can Cimsit

  hergün ısırdığımız,
  yüzlerce yasak meyve
  ellerimizde kor,
  ateşten mi vesvese...

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Vesvesenin ne olduğunu,
  hepimizde zaman zaman oluşan vesvesenin kaynağının ne olduğunu,
  vesveseli olmanın iyi birşey mi kötü birşeymi olduğunu mü olduğunu,
  nedir, ne değildir? Vesveseyi tanıyor muyuz?
  Vesvese öğrenmek için Mehmet PAKSU'nun Vesveseden kurtuluş yolları isimli kitabını mutlaka okuyun.
  Faydasını göreceksiniz.

 • Rasimcan Karaçıbancık
  Rasimcan Karaçıbancık

  vesvese her türlü kötü şeyin gerek akla gelmesi gerek rüyada görülmesi vb. biçimde ortaya çıkan şeytanın içimize yaptığı saldırı ve verdiği korkudur.korkmayınız hepsi vesvese :)

 • Ahmet Bayrak
  Ahmet Bayrak

  'Vahiy ve vesveselerin ızdırapları, binlerce kişiden gelir, bir kişiden değil. Şüphe ediyorsan sabret, duyguların değişince onları görürsün, müşkül hallolur; O vakit kimlerin sözlerini ret etmişsin, kimleri kendine ulu eylemişsin görürsün.'.........................................................(*)

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  dinlendikçe ve seyredildikçe reytingi artan hezeyâni bir yapıt..
  şeytanın filmi..
  seyretmeyin kendisi çeker gider sizin kalbinizden..

 • Gülşah Yücel
  Gülşah Yücel

  Kaçınız..uzaklaşınız..

  ve nihayet dua ediniz..

 • Nurfer Yıldız
  Nurfer Yıldız

  Sevdiklerimden haber alamadığımda kafama üşüşen senaryolar..

 • Bayram Bozlak
  Bayram Bozlak

  en çok korktuğum ve uyanık olmaya çalıştığım tehlike.
  Şeytandan ve şeytani özelliklerin ayyuka çıkmış olduğu insanlardan geldiği için düşmanı tanımaya yardımcı oluyor.

  Mesala duygu ve düşünce dünyamda bir düşünce aklımdan geçerken, muhakemesiz kesin bir önyargıyla ve temelleri sorgulamadan hemen şaçma, olmaz böyle şey, safsata, boşver, salla, beyin yıkama tezgahı vb. gibi düşünceler geldiğinde hemen vesvese olduğunu düşünürüm ve hemen besmele çekerim. çünkü ön yargıyı Allah hoş görmemiştir.

 • Berkay Tor
  Berkay Tor

  bennim kafamda şu an bir vesvese olduğuna inanıyorum bu vesvese şu ben islam dininin varlığına ianıyorum ama bize yanlışaktarıldığını düşünüyorum ve komikki doğru bilgilerin sahra çölünün ortasında olduğu sürekli beynimde dolaşıyor hem kurana inanıyorum hemde hala böyle düşünceler geliyor bunları düşününce bir terleme meydana geliyor ve sıcak basıyor

 • Yaşam Aslan
  Yaşam Aslan

  İşkil...

 • Muzaffer Çatlı
  Muzaffer Çatlı

  vesvese bana Panik Atak hastalığını çağrıştırıyor

 • Beyza
  Beyza

  Kurnaz..

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  şüphe...

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  nas