Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • çanakkale şehitleri anıtı02.03.2005 - 21:11

  Efsane demek.

 • antiemperyalizm02.03.2005 - 21:09

  Antiemperyalizm; din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin iktisadi kar uğruna var olan iki sınıftan birinin diğerini sömürmesidir. Burada iki sınıf olmalıdır çünkü güçlü olan yaptığının haklılığını ortaya koyabilmek için diğerini ötelemeli, ezilen sınıf ise zincirlerinden başka birşeyi olmadığını görüp başkaldırmalıdır. Antiemperyalizmin bilimsel tanımı budur. Tabi bu tanımı kabalaştırıp işin içine ulus, devlet, vs. boyutunu katanlar var, aslında onlar da antiemperyalizmi tanımlayalım derken emperyalist kavramlar kullanmaktadırlar.

 • mahir çayan11.02.2005 - 09:52

  İşte Mahir Çayan'ın 'Kesintisiz Devrim' isimli kitabından bir alıntı:

  'Kemalizm, emperyalizmin işgali altındaki bir ülkenin devrimci-milliyetçilerinin bir milli kurtuluş bayrağıdır. Kemalizmin özü, emperyalizme karşı tavır alıştır. Kemalizmi bir burjuva ideolojisi, veya bütün küçük-burjuvazinin veyahut asker-sivil bütün aydın zümrenin ideolojisi saymak kesin olarak yanlıştır.
  Kemalizm, küçük-burjuvazinin en sol, en radikal kesiminin milliyetçilik tabanında anti-emperyalist bir tavır alışıdır. Bu yüzden, Kemalizm soldur; milli kurtuluşçuluktur. Kemalizm, devrimci-milliyetçilerin, emperyalizme karşı aldıkları radikal politik tutumdur.'

  Bundan sonra gerek Deniz gerekse de Mahir hakkında araştırmadan, bilmeden Konuşmayalım.

 • deniz gezmiş09.02.2005 - 16:26

  Düşüncesinin merkezinde emek olan herkes sever ve sayar Deniz'i. Emeği seven insan iyi insandır, dürüst insandır, paylaşımcıdır. Metafiziksel hiçbir şeyi kendi düşünce merkezine koymaz ve bunlar üzerinden takkiye yapmaz. İşte biz Deniz'i bundan dolayı sevdik! ! !

 • kurtlar vadisi27.12.2004 - 14:55

  Kurtlar vadisi, garip bir dizi. Dizinin oyuncularına bakıyorsun, çoğu bu ülkenin aydınlık yüzünü temsil etmesi gereken ilerici tiyatrocular. Çakır karakterini oynayan Oktay Kaynarca aslında komedi rollerinin adamı fakat şu anda bıçkın delikanlı ayakları kesenlerden biri. Atilla Olgaç da öyle. Polat'ın yanında çalışan da. Yani ne deyim?

 • mahir çayan24.12.2004 - 20:27

  İnsanların arkasından atmak kolaydır. İnsanı kötülemekle kendine pay çıkarmak yoz insanların kullandığı kolaycı yoldur. Hele bir de işin içinde ipe sapa gelmez iftiralar varsa! Solcular, söylentilerle uğraşmazlar çünkü bu tür bağnazca şeyleri aydınlanma çağı ile aştıklarını bilirler. Solcu sadece gerçeği arar. Eğer siz Mahir Çayan hakkında gerçeği arıyorsanız onun hayatına ve yazılarına bakın

 • deniz gezmiş24.12.2004 - 20:19

  Bence Deniz Gezmiş, yozlaşmış bir toplumdaki değer demek, Tam Bağımsız Türkiye demek, AB için yaltaklananlara acı bir gülümseme demek, devrim demek, Mustafa Kemal demek.