Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
 • nazım hikmet01.11.2004 - 14:11

  VATAN HAİNİ

  'Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.
  Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet.
  Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.'
  Bir Ankara gazetesinde çıktı bunlar, üç sütun üstüne, kapkara haykıran puntolarla,
  bir Ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında Amiral Vilyamson'un
  66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, Amerikan amirali
  Amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira.
  'Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet
  Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.'

  Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz, ben yurt
  hainiyim, ben vatan hainiyim.
  Vatan çiftliklerinizse,
  kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
  vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
  vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
  fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
  vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
  vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
  ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
  vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa,
  vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
  ben vatan hainiyim.
  Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla:
  Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

 • deniz gezmiş25.10.2004 - 15:47

  İşte geldik gidiyoruz
  hoşça kal kardeşim deniz
  biraz çakılından aldık
  biraz da masmavi tuzundan
  sonsuzluğundan da biraz
  ışığından da birazcık
  birazcık da kederinden
  bir şeyler anlattın bize
  denizliğin kaderinden
  biraz daha umutluyuz
  biraz daha adam olduk
  işte geldik gidiyoruz
  hoşça kal kardeşim deniz

 • nazım hikmet25.10.2004 - 15:24

  'Komünist şair'
  Nazım hikmet in bu dünyada bıraktığı iz budur.
  Büyük şair.
  Nazım bir mücadele adamıdır. Nazımda simgelenen sosyalizm için mücadeledir. Yurtsever nazım hikmet bu ülkeye ve insanlarına tüm yüreğiyle sahip çıkmıştır.

  Onlar ümidin düşmanıdır, sevgilim,
  akar suyun,
  meyve çağında ağacın,
  serpilip gelişen hayatın düşmanı.
  Çünkü ölüm vurdu damgasını alınlarına:
  — çürüyen diş, dökülen et —,
  bir daha geri dönmemek üzre yıkılıp gidecekler.
  Ve elbette ki, sevgilim, elbet,
  dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya,
  dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle: işçi tulumuyla
  bu güzelim memlekette hürriyet...

 • sosyalizm25.10.2004 - 12:57

  Şimdi eski sosyalist ülkelerde yaşayanlara baktığımız zaman tek dilekleri eski sosyalist düzen. Tek özlemleri bu. Hemde bütün eksikliğine rağmen ki bu eksiklikler de emperyalist dünyanın sıkıştırması ve saldırmasından kaynaklıydı. Sosyalizm bizim ülkemizde hiç denenmedi hiç yaşanmadı ama programı işleyişi bellidir. Yaşanan ülkelerde de yıkılması sosyalizm programının gerçekliğini ve insana yakışır olması gerçeğini değiştirmiyor. Emperyalist düzeni tehdit eden başka bir düzen kapitalistlerce ve emperyalistlerce mutlaka engellenmeye ya da yıkılmaya çalışılacaktır. Daha sonrada işlerine geldikleri insanları bilinçlendireceklerdir. Bayraktaroğlu zırvalıyor. Sen ne sin ki kimsin ki kimleri temsil ediyorsun ki senin araştırdığın tarih bilim ne olsun. Bizler davamızda haklıyız. Sosyalizm:planlı üretim akıllı tüketimdir.sosyalizm eğitimli ve insanın kendisini gerçekleştirbileceği bir toplumdur. Sosyalizm sağlıklı yaşmaktır. Sosyalizm:yoksulluktan çıkıştır. SOSYALİZM PROGRAMI KURTULUŞTUR. Ve bunu yani sosyalizmin doğru yol olduğunu öğrenenlerin sayısı her geçen gün artıyor.bizler inançlarımızı hiçbir zaman değiştirmeyiz bütün insanların eşit ve kardeşçe yaşayabileceğini düşünüyoruz. Eşitlik yoksa özgürlükte yoktur. Ama bayraktaroğlu gibileri buna inanmazlar. Onlar için eşitlik özgürlük açlık tokluk kavramları yoktur onlar ülkeleri parsel parsel satılırken insanlar açlıktan ölürken ülkemiz emperyalistlerce işgal edilirken yanı başımızda masum insanlar çocuklar öldürülürken gık larını bile çıkarmazlar. İnsanın insanca yaşadığı bir toplum özlemine karı gibi dırdır yaparlar. Senin tarihin de biliminde iliminde kapitalistlerin ve emperyalistlerin azmettirdikleridir.”ne bekliyordun tarihte böyle böyle sosyalist bir ülke vardı ama şu an üye olmaya çalıştığımız Avrupa birliği ve işbirliğinde bulunupta savaşlara gidip geldiğimiz ABD sızması sıkıştıması ve sarsmasıyla çözüldü” böylemi anlatacaklardı. Komik olmazmıydı.
  Sovyetler birliği emperyalisttir diyenlere soruyorum Sovyetler birli çözüldü; Afganistan, çekoslavakya,Romanya Polonya’ da özgürlük mü var şimdi dahamı iyi. Imf nin dünya bankasının esir aldığı bu ülkeler bağımsızmı sayılıyor. Özelliklede afganistanın durumu. Ülkemizde temel eğitimi bile zar zor alabilen, küçük yaşta okumayı bırakıp ağır işlerde çalışmaya zorlananların sayısı her geçen gün artıyor. Sosyalizmin herkese iş sağladığı gibi, eğitimli kültürlü insanlar yetiştirdiğini kim inkar edebilir.? sosyalizm programı insanın insanca yaşayacağı bir toplumdur. Ve insanlığın kuruluşu için tek şanstır.

 • üç şey24.10.2004 - 10:43

  parti(tkp) ,devrim,sosyalizm

 • avrupa birliği24.10.2004 - 10:32

  avrupa birliği emperyalist bir projedir. dünyada yeni emperyalist işgallerin hem planlayıcısı hemde yeni kuaracağı avrupa ordusuyla, dünya halklarının ve işçi sınıfının düşmanıdır. patronların ise dostudur. akp hükümeti tıpkı diğer burjuva hükümetleri gibi emperyalistlerin türkiyedeki taşeronluğunu yapmaya devam ediyor.işbirlikçilikte sınır tanımıyor. avruupa birliği nin ülkemize demokrasi ve özgürlük getireceği yalnıyla halkımız kandırılıyor. avrupa birlikçilerine soruyorum daha fazla işsizlik daha fazla yoksulluk türkiyenin sanayisininve tarımının çökertilmesimi demokrasi yoksa dünyanın yeni savaşların ortağı olmasımı özgürlük?

 • sosyalizm24.10.2004 - 09:59

  sosyalizmin çözüldüğü bir dünyada emperyalistler istedikleri gibi at koşturabiliyorlar sosyalizmin var olduğu bir dünyada istedikleri gibi rahat bir şekilde savaş açamıyorlardı masum insanları ve çocukları öldüremiyorlardı ülkeleri işgal edemiyorlardı sosyalizmin kötü olduğunu iddia edenlere cevap: insanlığı hitler faşizminden kurtaran stalin ve sosyalizm di dünyayı emperyalist neo faşizmden kurtaracak olanda sosyalizm olacak.YAĞMA YOK SOSYALİZM VAR! ! !

 • komünizm21.10.2004 - 18:55

  soru komünizm sizce ne demek komünizm size neyi çağrıştırıyor:komünizm bana yeni insanı ve dünyanın mutluluğu düşüncesini çağrıştırıyor. tüm dünyaya sosyalizm yayılıyor ve sonra komünizm. belki komünizmi göremeyeceğim am sosyalizmi ve yeni insanı göreceğim devrimi göreceğim bu umutla devrime yaklaşmak için mücadele ediyorum bizleri faşistlerin sözleri kurşunları jopları yıldıramaz. bitiremez. çünkü biz öldükçe çoğalırız