Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
 • fethullah gülen05.01.2004 - 15:12

  Türkiye Cumhuriyeti devleti ve bu millet Fethullah Gülen ile ne kadar övünse ve o insana ne kadar sahip çıksa azdır.Neden mİ? Çünkü bir 'yitik nesile'tekrardan özüne döndüren,çağdaş Müslüman Türk Genci çizgisine getiren odur.Onu seven gençler şu anda bir birahenede boş muhabbet etmek yerine vya kahvede oturmak yerine BİLİM OLİMPİYATLARINDA ALTIN MADALYA kazanıyor.Bu genç Azerbaycan,Türkmenistan,Özbekistan gibi ülkelere tekrardan Ruslar tarafından unutturulan TÜRKLÜĞÜ tekrar aşılıyor.Arkadaşım bu güzel ülkede birileri istemese de güzel şeyler oluyor.'Ağlayan iki göz' 70 milyonluk ülkeye nehir olmuş,hayat veriyor ve bu gözyaşlarıyla sulanmış ülke toprağında ne güzel fidanlar yetişiyor...

 • ahmet kaya01.01.2004 - 13:54

  Ahmet Kaya denilince aklıma hep lisedeki beşli grup gelir.Kendilerini 'ezik'olarak gören 'memur çocukları'kendilerini 'Ahmet Kaya Cemaati'içinde görüyor,kendilerini böyle ifade ediyorlardı.Ağladıkça şarkısını bağırarak söylüyorlardı,sınıftaki diğer Milliyetçi grupta Çırpınırdı Karadenizi söyleyerek karşılık veriyordu.

 • orman31.12.2003 - 22:13

  Bir Orman Mühendisliği öğrencisine ormanın ne anlama geldiğini sormak sanırım çok saçma.Orman,bir ülkenin geleceği.Türkiyemin geleceği.Meşeler,Selviler,Sarıçam,Karaağaç,Platanus Orientalis yani doğu çınarı.Orman...Yeşil bir dünya.
  - Bir hektar LADİN ormanı yılda 32 ton.
  - Bir hektar KAYIN ormanı yılda 68 ton.
  - Bir hektar ÇAM ormanı yılda 30-40 ton toz emer...
  - 50 metre genişliğindeki bir otobanın trafik gürültüsünü 20-30 desibel azaltır...
  -Ormanlar; bitkiler ve hayvanlar için doğal bir su şebekesi gibidirler. Toprak hayatı ile bütünleşen ormanlar; atıkların yeniden değerlendirilmesini sağlar. 25 metre boyunda ve 15 metre tepe çatısına sahip bir KAYIN ağacı, saatte 1.5 kilogram oksijen üretir.
  -Ormanlar; ağaçsız bir alana göre 8 kat fazla humus oluşturur ve toprak canlılarının yaşamasına olanak sağlar.

 • allah (c.c)31.12.2003 - 21:49

  Allah...Beynimin,gözlerimin,kulağımın,annemin,babamın,sevdiğim kızın herşeyin sahibi.Mikro alemden,makro aleme kadar tüm canlıların sanatkarı.Allah...Sıkıntılı zamanlarımda daha çok yöneldiğim,normal zamanda unuttuğum herşeyin sahibi.Alemlerin yaratıcısı yüce Allah'ım,inşallah bu millet tekrar kendine gelirde,bu ülke Türkiye 21.Yüzyılın Osmanlısı olurda,bu dünya ALLAH NEDİR,PEYGAMBER NEDİR,MÜSLÜMAN-TÜRK KİMDİR TEKRAR GÖRÜR.İNŞALLAH...

 • bediüzzaman said nursi31.12.2003 - 21:34

  Bediüzzaman...Onunla lise yıllarımda tanıştım.Benimkisi sadece uzaktan bir sevgi oldu daima.16 yaşın verdiği enerjiyle yaptığımız 'yaramaz işlerden'zaman kalırsa arada bir uğrardım o 'Üniversiteli abilere'.İbrahim Sadri'nin dediği gibi benim 'Abilerim'vardı ve 'Ben vardım'.Nesli için ağlayan bir 'Gülen'vardı,bir de 'Çağı aydınlatan'vardı.Bediüzzaman denilince aklıma Sözler gelirdi,Lemalar gelirdi...Evet,evet ben onun eserlerinden çok şey öğrendim.Onu bana tanıtanlara daima dua ediyorum.Kime mi? Abilerime...şu an Orman Mühendisliğinde okuyorum.Ve bir ağaca bakış açımı değiştiren fakülte yıllarım değil belki onun eseri olan 'Risale-i Nur'du.Yani lise yıllarımdan hafızama kazınanlardı.Bu cümlemi anlayan anladı!