Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Üç Hilal sizce ne demek, Üç Hilal size neyi çağrıştırıyor?

Üç Hilal terimi Murat Karagöz tarafından tarihinde eklendi

 • nurullahoğuz
  nurullahoğuz

  sağ olun arkadaşlar

 • kenan kaplan
  kenan kaplan

  3 Hilal mukaddes beldeleri temsil eder.Zira , Mekke , Medine , Kudüs , Allah'ın mukaddes ve kutsal kıldığı, üstünlük verdiği mekanlardır .Daha önce osmanlıda iyi sancağı vardı zira.İYİ boyundan geldikleri için.Türkler aya yıldıza tapmadılar.Geçmişte de yok , bereberlerin de de getirmediler.Türkler islama girmesiyle , hilal sancağımız oluştu. Hilalin islamda çok büyük değeri olmasından dolayı, çünkü ibadetler ve vakitleri , ay-hilal hareketlerine göre belirleniyor.Osmanlı'nın , Bizansın sınırına yerleşmesi ve bütün mücadelesini haclı zihniyetine karşı verilmesi en güzel göstergedir.
  Temsili , biz İslam topraklarının ve bu 3 mukaddes beldenin savunucuları ve savaşçılarıyız.Yeşil merhamet ve İşlam'ın bereketi ,kırmızı olan ise savaş , mücadele ve kan ı temsil eder.Osmanlı hiçbir zaman islam'ın ve müslümanların karşısında olmadı.Yavuz'un İşlam beldelerini ele geçirmesi ise zengin ticaret yollarını ele geçirmek değil , savaş ve iç çekişmeler yüzünden mahvedilen bu topraklara barış ve huzur getirmekti.Zatende öyle oldu 400 sene boyunca huzur vardı ki biz oraları terkedinceye kadar.

 • Nevzat Memeiç
  Nevzat Memeiç

  Üç hilal üç kıta(Afrika, Avrupa ve Asya)yı temsil eder. Osmanlı'nın bayrağıdır. hilalleri kırmızı olan üç hilal şehit kanını, yeşil olan İslamı, beyaz olanda adaleti temsil eder.

 • Berkem Türkeri
  Berkem Türkeri

  Selamün Aleyküm normalinde herhangi bir yere yorum yazma vs. sevdiğim,uğraştığım bir şey değildir. Lakin bunca bilgi kirliliğini görünce.Acizane bildiğim doğruyu paylaşmak icap ediyordu istisnai olarak yazmak istedim.
  üç hilalin biri Devlet-i Ebed Müddet(sonsuza kadar devleti yaşatma ülküsü)
  üç hilalin biri Kanun-i Kadim (kanundan ,şeriattan şaşmadan adaletli yönetim )
  üç hilalin biri Nizam-ı Alem (Allah'ın dinini tüm insanlığa yayma,ulaştırma )

 • Uğur Polat
  Uğur Polat

  ARKADAŞLAR ÜÇ HİLAL ÜÇ KITADA HAKİM OLMANIN SİMGESİ OSMANLI DEVLETİ ÜÇ KITADA HAKİM OILDUĞUNDAN BÖYLE BİR BAYRAK KULLANMIŞTIR ŞİMDİDE BİZ ÜLKÜCÜ LERİN HEDEFİ O KAYBETTİĞİMİZ HAKİMİYETİ TEKRAR GERİ ALMAKTIR MHP DE BU YÜZDEN VARDIR

 • Zerdest Dara
  Zerdest Dara

  türk milliyetçiliğni ve ülkücüleri.

 • Serap Dal
  Serap Dal

  Hilal Arapların putperestliğinden günümüze kadar gelmiş bir sembol.

  Taptıkları en büyük Tanrı olan ay-tanrı (ki onlar ona el-ilah, al-ilah, allah diyorlardı) sembolü hilaldi. halen cami kubbelerinin tepesinde, minare tepesinde, islam ülkelerinin neredeyse tamamının bayraklarında görülmekedir bu yıldıza tapım kültünden kalma sembol.

 • Gökhan Akgün
  Gökhan Akgün

  Günümüzde bir siyasi parti sembolü.
  Osmanlı devletinde de kullanılmıştır. İçerdiği mana konusunda çeşitli varsayımlar var kimilerince hilaller iman, ahlak ve adaleti, kimilerince 3 kıtayı, kimilerince Selçuklu, göktürk ve doğu romayı temsil eder.

 • Vera Kramer
  Vera Kramer

  TÜRK kimliğinin
  DÜN Ü
  BUGÜN Ü
  Ve YARIN I