Kültür Sanat Edebiyat Şiir

thomas more sizce ne demek, thomas more size neyi çağrıştırıyor?

thomas more terimi F tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  İngiliz yazar, ilahiyatçı ve siyaset adamı (1478-1535). Erasmus'un dostu olmasına rağmen Luther'le arası pek limoniydi. Danışmanlığını''· yaptığı Vlll. Henri tarafından idama mahküm edilip "hain" olarak infaz edildi, ancak 1886'da Katolik Kilisesi tarafından kutsandı, 1935 yılında ise aziz ilan edildi. Ütopya'nın yazarı olarak ün saldı.

 • Melike Toros
  Melike Toros

  Ütopya'nın yazarı deil midir bu yaf?

  Sevgili Thomaaasss,
  Bak görüyon mu kaderde buralara düşmekte varmış.Abicim kitabındaki şu abartılı paylaşım olayın bir yandan hoşuma gitti gitmesine de bir yandan da inan allaaa Fredy den bile bayat geldi bah.Ki Fredy i tanırsın elm sokaanın kabusu; PpP Taam hoş bak karışmak istemiyorum işine,ne güsel böle insanlıkların hiçbirinin kendine ait evi arabası(o zaman araba yoktu ki) ;)) efenime söleyeyim yatı katı yokmuş taaa herkes istedii gibi girip çıkıyomuşta evlere..Yok efenim eşyalara fazla ilgi gösterilmiyomuş taaaa birlikte kullanılıyomuştaaaaa.Bi kerem en basit örnek hiç tanımadıım bi adamın kullandıı fırçayı nie kullanayım küne be? Piresi var biti var aaaaa sora bitlenince sen mi yıkayacan beni..Neyse bu konuyu pek tasvip edemedim

  Emmeeee..Şu kölelerin boyunlarına takılan tasmamsı olayın altından oluşu çok hoşuma gitti,bu tip şeylere değer verilmiyor oluşu ve insanların da bunu benimsemiş gibi görünmeleri olağanüstü.Lakin kim inanır ki Thomasım? ?
  Sevgilerle Haemophilus influenzaen :))))

 • F
  F

  Tarihin ilk sosyalisti sayıldığı için Sovyet yönetimince Moskovaya büstü dikilmiştir.

 • F
  F

  Platon, Campanella ve Bacon ile beraber ütopik sosyalizmin temellerini atanlar grubuna mensuptur. Ne anarşistdir ne de Komünist.Ütopik sosyalizm kavrami icinde Fourier, Saint-simon, Owen gibi isimlerle incelenir. Bundan sonra gelenler ise malum Bilimsel Sosyalistler:Marx ve Engels.

 • F
  F

  Tarihin ilk sosyalisti denebilir...

 • F
  F

  ingilterenin karışık zamanlarında Platon'un Republic(DEVLET) adlı eserine benzeyen bir kitap yazmış(ÜTOPYA) ingiliz hümanist, ingiltere kralına çok yakın bir devlet adamı(hatta başbakan da olmuş) insan. More'un devleti 5400 kente ayrılmıştır ve her kente 6000 aile yerleştirilmektedir. her aile 22 kişiliktir. bu 22 kişinin yirmisi erkek, kadın, çocuk, ikisi de esirdir. Platon ve More'un en büyük benzerliği esirleri toplumun temeline koymalarıdır. platon'da devlet içinde statü varken More'da öyle bir şey yoktur.(esirler adam değil ya) platon özel mülkiyet ile birlikte aileyi de kaldırıyordu. Thomas aileye dokunmayıp evlenme, boşanma işlerini falan da güzel bir düzene sokuyordu. ev konusunda da kura ile ev dağıtıp her 10 yılda bir evin değiştirilmesini öngörüyordu. Platondan ayrı olarak özel mülkiyeti herkes için yasaklamıştır. Platon'un yöneticiler ve askerler için koyduğu bu yasağın nedeni yöneticilerin aç gözlü olmalarını önlemek iken More'da bu tamamiyle değişik bir şekle giriyor. More özel mülkiyeti bütün kötülüklerin, hırsızlıkların vs. kaynağı olarak görüyor. ayrıca öldürülmesinin de kurguladığı düzenle uzaktan yakından alakası yoktur, Kralı dini anlamda kilisenin başı saymamasıdır kafasını götüren. Katolik kilisesi katında günümüzde artık bir Azizdir.