Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sürü psikolojisi sizce ne demek, sürü psikolojisi size neyi çağrıştırıyor?

sürü psikolojisi terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Kafkas
  Tuna Kafkas

  https://pin.it/6dcNITM

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Biyolojik robotların taşıdığı psikoloji :))

 • Mehmet Ayanoğlu
  Mehmet Ayanoğlu

  'Sürüden ayrılanı kurt kapar' deniliyor ama, hangi sürüden? Bazı sürülerin ruhlarına tek bir zararlı düşünce hakim olur ki o zaman bu sürüden ayrılmak suretiyle kendimizi korumuş oluruz. Genelde sürü psikolojisi kötü bir motivasyon şeklinde olur.

 • Bora Aslan
  Bora Aslan

  bu duygunun tam karsiligi, guvencedir, guvenctir. beynini kullanmak zorunda kalmamak, kafa yormanin agirligini cekmekten kurtulmak icin kendini, kendi gibi binlerce insanin olusturdugu kalabaligin icine yerlestirmektir....

  toplu hareket eden insan, mitinglerde yuhalayan, eve geldiginde herkesle ayni dili kanli kufurleri eden, avatarina turk bayragi koyup bayragin serinliginde kendini herkes gibi 'duyarli' hissetmenin mutlulugunu yasayan insandir. mensubu oldugu dine tam inanamadigi halde, herkesin kendinden gectigi ayinlerdeki vucutlar arasinda korumasizliktan kurtuldugu icin sorgulamayi birakip dogmalarin kurbani olmayi tercih eden insandir. cunku 'herkes yapiyorsa bir bildikleri vardir.' ki haklidir da, o herkesin koydugu kurallardan biraz siyrilmanin sonucu linc edilmeye degin varabilir...
  toplu hareket etmek -kisaca akliniza 1984'teki parti calisanlarinin fotografi gosterilen kişiye hep bir agizdan kopukler sacisini getirin- insana kendini onemli ve ise yarar hissettirir. yandaslariyla yekyurek olmak, kisiye dunya uzerinde onemli bir ise imza atiyormus hissi verir. isin ozunde ne oldugu onemli degildir, cunku insan toplu hareket ederken yuzeysel dusunur. milli maclarda atilan gol ve nara ve sonunda sokaklara dokulup ayni dilden ayni marslari soylemek onemlidir veya ayni husrani yasamak. insanlarin birbirlerine yakinlasmalari icin gerekirse savas cikmasi onemlidir...aslinda toplu hareket mantigi genel olarak savasa, kaosa karmasaya dayanir.kimse normal seyirde toplanmayi gerekli bulmaz; bir kargasa yaratilmali, iki taraf olusturulmalidir ki dayanisma neymis farkina varilsin...
  yuzyillardir insanlarin beynini uyutmanin degismez yontemidir insanlari toplu hareket etmeye yonlendirecek secenekler sunmak....

 • Mehmet Yeşil
  Mehmet Yeşil

  herkes bir sürünün psikolojisini taşır. hepimiz aynı tornadan çıktık.

 • Blue Send Me
  Blue Send Me

  http://haber.mynet.com/galeri/VideosLister.aspx? id=370&ct=3&st=0

 • Kimse Siz
  Kimse Siz

  Her birimizin bu sitede bulunma nedeni...

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  koyunlar kırda mutlu bir şekilde otlarken
  bir tanesikafasını kaldırıp
  -ben bireysel özgürlüğümü ilan etmek istiyorum
  diyor diğer koyunlar
  -bende! bende! bende
  koyun işte...

 • Sinan Demir
  Sinan Demir

  agonist substuratların sinerjik etkileşimlerle bir çeşit sosyolocik volvox kolonisi kurma çabası... bazı astrolocik devinim anlarında yada. müzmin yagmurlu günlerde bahar dönümlerinde. alıp başını gitmek kendini bir yalnız hissetmelerle. öz benliğini hissedip asla gidemeyen.. ama hep gitmişcesine kendi sürü icine bile laflarıyla ihanet eden.. apartman dairesinin balkonundan akan trafiğe yada yagmur hızlanınca pencereden bakmayı. bir gece yarısı şimşek çakmasıyla yanındakina dokanmayı yada sarılmayı, dolmuşta akış halinda şöförün yandaki dolmuşla yarışırken tesadüfi karşısında 5 sn kalan kadına yada erkeğe birden ruhunun aktığını hissedip keşke yarışsalar bir daha deyen. ömür boyu bunlar yarışsada hiç inmesem. yada yanına oturan hafifi aromatik esanslı kokulu birini görmeden sıcaklığını hissederken ona sımsıkı sarılmak isteyen siz. hepiniz sürüsünüz... hep diyorum. keçiler ve sokak köpeklerindir hayatın sırrını barındıran yaratıklar...... hiç bir buluş cok cabalarla ulaşılmış şeyler değildir. penisilin tesadüfi bulunmuştur. bilindik kanunlar suyun kaldırma dünyanın çekim gücü. şu bu. aylaklık. bu bir erdemdir. eski zamanlarda. spartaküslü roma zamanlarında. aykal olabilmek toplumun en üst mertebesiydi. siza taş taş üstünde koymayan bir hükümdara. ne istersin benden diye artislik hareketinde gölge etme başka isyan istemem diyende bir aylaktır. işte bu iç ruhuna dönme. kendini arama. boşverme sırasında herkesin koşuşturmacası icinde görmedigi şeyi siz bu salınımda aniden görüp fark edebilirsiniz. sanatta bilimde ilerlemelerde bu süreclerde gercekleşir. gerisi hikayedir..... ilk okuldan beridir tazı yetiştiriyorsunuz.... üniversite demek. işte o koşunun son düzlüğü. bu maratonda kim sona kendini saklamış kim atrak yapabilirse kazanıcak değilmi. ama maratonları zenciler kazanıyor cıplak ayaklı şeytanlar. fransanın americanın modern bilimli üstadları değil. onların spoercuları değil.. birakın doğayı kendi dengesine. çırpınmayın uğraşmayın. yayılın. rejüşde biranızı şarabınızı içip ortadaki palmiyenin altına işeyin.... bu hayatta bilindik bütün değerler felesefeler coğunlukla. bu sürünün olmalı etmelilerile ulaşılmış düzmecelerdir.
  sokak köpekleri ve keçiler.... koyunlar ve ev köpekleriyle farkını izleyin...
  manyetik kartlı şapşal sövalyeler sizi.

 • Selin Pamuk
  Selin Pamuk

  düşünmeden başı çekene uyulması...
  toplum baskısı ile hareket etme..
  var olduğunu ispatlama çabasından vazgeçme durumu... vs..

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  yaşanılan ya da yaşanılacak olan bi çok olaya şartlanmış olma durumu...
  başkalarına benzemek
  yapaylaşmak

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  ortak paydada birleşenler

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Van'ın Gevaş İlçesi’nde bin 500 koyunun uçuruma atlamasının ardından Bitlis’in Tatvan İlçesi’ne bağlı Kokarsu Köyü’nde 150 koyun dereye atlayarak telef oldu.

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Van, Gevaş'ta bir koyunun yamaçtan aşağı atlaması, 400 koyunun ölümüyle sonuçlandı. Koyunun peşinden giden 1500 koyundan 400'ü kayalıklara düştü. İkizler köyüne ait 1500 koyun, dün dağ yamaçlarında otlamaya bırakıldı. Çobanları kahvaltı ederken başıboş kalan koyunlardan biri karşı kayaya atladı.

  DİĞER koyunlar da peşinden gidince facia yaşandı. 15 metrelik uçuruma düşen koyunlardan 400'ü öldü, üzerlerinden geçenler kurtuldu. Zararlarının 100 bin YTL olduğunu söyleyen köylüler, ağır koku nedeniyle ağızlarını bezle kapatarak, kaybettikleri hayvanları saydı.


  http://www.haberturk.com/habermetni.haberturk? @=191575&c_id=200

 • Onur Umut
  Onur Umut

  Sürelere özgü zevkler herkes için geçerli değildir...

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  çeşitli magazin programları,kaynanammı gelinimmi ne olursun programları kutlar vadisi vb izleyicilerin içinde olduğu kaçınılmaz durum

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  koyunlar ve solungaçlılar arasında kalmak.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  esas koyunun başka koyuna 'bak seyret şimdi uçurumdan atlıyacağım, herkes peşimden gelecek'' demesiyle diğer koyunun ''ben de gelirim'' demesi baya ibret verici bir espiri :)
  http://web.ics.purdue.edu/~acan/fun/comic/SelcukErdem/sel029.jpg

  diğer ''sürü psikolojisi de bi yere kadar'' ise :)
  http://web.ics.purdue.edu/~acan/fun/comic/SelcukErdem/111.jpg

  bir de 'sürü psikolojisi tamam ama bu sürü o sürü mü'' var :)
  http://web.ics.purdue.edu/~acan/fun/comic/SelcukErdem/best02%5B1%5D.gif

  Esasında öküzlerle, koyunlarla ve özellikle pengüenlerle ilgili çizdiği çoğu karikatür 'sürü psikolojine' bence güzel örnekler. Burada bu resimleri vermekle bitmez, o yüzden en iyisi bkz.
  http://web.ics.purdue.edu/~acan/fun/index.html
  (Selcuk Erdem bölümüne tıklayınız)

 • Alp Tanhu
  Alp Tanhu

  selçuk erdem çizmiş:
  'koyun sürüsü mezbahaneye giderken, bi koyun ağacın arkasına saklanmış diyo ki:'eee..sürü psikolojisi de bi yere kadar'
  pohahahahaaaa...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  tüh ya! Sürü psikolojisi terimini Selçuk Erdem'in o çizdiği koyunları koymak için eklemiştim ama açılması geçiktiğinden unuttmuşum, sonra neydi neydi diye düşünürken alçak köftenin teki yazmış bile :)

 • Alp Tanhu
  Alp Tanhu

  selçuk erdem'in çizdiği koyunları...hehe...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Onlar sürü yavrum. Zincirlerinden başka kaybedecek neleri var? Karanlıktan geldiler, karanlığa gidiyorlar. Ummandaki dalgalar gibi sayısız. Tarihi yok bu sürünün. Macerası yok. Yıldızlara tırmanan merdivenden habersiz. Yürüyen, esneyen, tepinen ve öğrendiği şeyleri tekrarlayan uzviyet. Kafanın vecdinden habersiz. Bu sarhoş karnaval alayını yıldızlar, yüzbinlerce yıldız, kayıtsız bakışlarıyla seyrediyor.

  Cemil Meriç