Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Sparta sizce ne demek, Sparta size neyi çağrıştırıyor?

Sparta terimi 3rd3m tarafından tarihinde eklendi

 • Ali Gevven
  Ali Gevven

  arkadaşımmmm siz hiçç cüneyt arkınn filmi izlemediniz galiba adam 10000 tane bizanslı öldürüyo bu nekiii hiçç deilse 300 kişiler emeğe saygı duyacağınıza böle bir filmi kim nasıl düşünüp yapmış diyeceğinize kalkıp saçma saçma yorumlar yapıyosunuzz siz deil böle bişey yapmak çöp adam bile yapamazsınızzz saygılı olunnn incik boncuklarr yapazaksanızda adam gibi yorumm yapınnn film süperrrrr bittiiiii noktaaaaaaaaaa...................................

 • Suf Aya
  Suf Aya

  Saçmaladın mı böyle saçmalıyacaksın ki bir şeye benzesin.
  Yüzüklerin Efendisi'nden bir farkı yok. İnsanda hamâsi duygular uyandırsa da abartının ayyûka çıktığı bir film olmuş.. Amerika hükümeti yapımcılara Perslileri (İran) aşağılayan bir film yapın demiş onlarda yapmış işte.. Bu kadar.

 • Savaş Türk
  Savaş Türk

  bir kere 300 tane adamı öyle abartmışlarki tamamen bir saçmalıktan öteye gitmiyor.persleri barbar ilkel bir medeniyet gibi göstermişler oysa hiç alakası yoktur.kendileri tam tersi barbardır.ezik medeniyetten oldukları için hep böyle şeyler yapıyorlar.baklava yorumu yapan arkadaş bence çok güzel demiş.baklava gibi vucutlu adamlar ve kılıç kalkan ekibi gibi hareket eden bir bölük asker.ayrıca 20000 değil milyonu bulan pers ordusuna karşı tutamazsınız heleki karşıdan gelen askerler birer çuval değilse.ki filmde özel oluşturulmuş immortal muhafız birliği bile çerez yer gibi kıtır kıtır öldürülüyordu.yani kısacası görsel şölen gibi süslenmiş tamamen propaganda kokan bir filmdi.spartayı gerçek tarihi bilgilerle anlatsalardı daha doğru olurdu.diğer halkı canavar gibi göstererek olmaz bu işler.

 • Mehtap Aksan
  Mehtap Aksan

  Breh..breh...breh...Frank Miller abimiz...o dönemdeki yaygın gay ilişkilerinden bahsetmemiş...Ortalarda donla dolaşan..300 tane baklava dilimi karınlı Spartalı erkek var..Başkada hiç bir halt yok...

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Kısmetse az sonra gidip seyredicez, bakalım 300 kahraman Spartalı adam 20.000 kişilik Pers ordusunu nasıl kıvrandırmış :)

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  20.000 pers ordusunun elçisi- attığımız oklardan güneşi dahi göremeyeceksiniz
  300 spartalının komutanı leonidas- o zaman bizde gölgede savaşırız
  yaklaşık 5 gün süren savaş sonucunda pers ordusu sonunda savaşı kazansada ebesinin bale papucunu yandan görmüştür

 • Marash Kwash
  Marash Kwash

  m.ö. 5yy ve namlı kral Leonidas akla gelir ve hatta ilgililrin aklından çıkmaz.Ateş geçidi adlı kitaptada hayatı anlatılmaya bazı hollywood filmlerindede resmedilmeye çalışılmış ancak bence tanıtım açısından çokda başarılı olunamamış.Leonidas ve spartanlar cesaret ve savaşsever karakterleri ile o zaman savaşlarında rakip savaşçının savaş meydanında en son karşılaşmak isteyeceği kişilermiş.Sanırım Heredot'un bir sözü: 'Herkes düşmanın kuvvetini ve nekadar kalabalık olduğunu merak eder Spartalılarsa nerde olduğunu'.Sanırım güzel özetlemiş.Kral Leonidas ismine layık bir hükümdar ve savaşçıymış.Pers kralı Xerxes'in ordusuna çok daha küçük bir orduyla karşı durmuş ve o savaşta öldürülmüş.Spartalılar savaşta gerçekleşen ölümü en şanlı ölüm olarak görürlermiş.

 • Çağlar Çelebi
  Çağlar Çelebi

  Sparta, M.Ö. 6 ve 5. yüzyıllarda Ege ve Yunanistan'da yükselen şehir devletlerinin en güçlülerindendir. Mora yarımadasının güneyinde Eurotas ırmağının suladığı Lakonya ovasında yer alır. Siyasi yapısı itibariyle 'ırkçı ve sosyalist ' bir devlet olan Sparta, antik yunan dünyasının en güçlü ve en disiplinli kara ordusuna sahiptir.

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  ateş geçitleri...

 • Seyma Tasdelen
  Seyma Tasdelen

  Ispartalı bır arkadasımın kendını Yunan sanmasına neden olan sehır

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  300 spartalı askerin 20.000 pers ordusuna karşı verdikleri mücadeleden sonra efsaneleşmiş ve o dönemin savaşlarının akabinde yunannistanda tarihin ilk demokrasi tohumları atılmıştır...

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  yunan şehir devletleri zamanında (mitolojik çağ) yunanistanın en güçlü sehirlerinden biri güneyindedir.