Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

piyanist sizce ne demek, piyanist size neyi çağrıştırıyor?

piyanist terimi Var Mısın? tarafından tarihinde eklendi

 • Sema Yaylı
  Sema Yaylı

  hala izlediğimde bana o eşsiz hazzı veriyor.harikaydı halada öyle

 • Onur Umut
  Onur Umut

  ne güzel bir film din sen öle,o kadar az ki iyi filmlerin sayısı, kendini amorti etmicek kadar...chopin hayat verdin bu filme saolasın..

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  2002 de Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye alan ve en iyi film dalında Oscar’a aday olan Piyanist, İkinci Dünya Savaşı sırasında Varşova gettosunda saklanarak hayatta kalmayı başaran Yahudi piyanist Vladislav Szpilman’in gerçek hayat öyküsünü anlatıyor. Almanlar Polonya’yı işgal ettiğinde yirmi sekiz yaşında olan Szpilman, ülkesinin önde gelen genç yeteneklerinden biri olarak Varşova Radyosu’nda çalışmakta, bir yandan da konserler vermekte ve bestecilik yapmaktadır. İşgal sonrasında yaşam alanları gittikçe kısıtlanan Yahudiler, trenlere bindirilerek toplama kamplarına yollanmaya başladıkları zaman, Szpilman önceden tanıdığı bir görevli tarafından sıradan çıkarılır. Tüm ailesi kamplarda yitiren Szpilman (burada Polanski’nin de annesinin Auschwitz’te öldüğünü ve babasının Mauthausen kampından kurtulduğunu belirtmekte yarar var) , savaşın sonuna kadar çeşitli Polonyalılar tarafından korunarak, sıklıkla açlıktan ölüm sınırında, Varşova’nın kurtarılmasını bekler.
  Daha önce Spielberg’in “Schindler’in Listesi”ni yönetmen teklifini reddeden usta Polonyalı yönetmen Roman Polanski’nin, Szpilman’la aynı dönemlerde yaşamını sürdürme mücadelesi verdiği için, filmi büyük bir duyarlılıkla kotardığı söyleniyor. “Piyanist” kaçırılmaması gereken bir film.


  Piyanist
  The Pianist
  Roman Polanski
  Adrien Brody
  Emilia Fox
  Michal Zebrowski
  Savaş-Dram
  İngiltere-Fransa-Almanya-Hollanda-Polonya 2002
  148 dak.

 • Abdullah Şimşek
  Abdullah Şimşek

  ist le biten her şey yanlış

 • Karakedi
  Karakedi

  İzlediğim en iyi filmler arasında 1 numaraya yerleşti. Filmi etkili kılan da olayların gerçekte yaşanmış olması..

 • Begüm
  Begüm

  Son yıllarda seyrettiğim en iyi film.. Ayrıca adamın oyunculuğu muhteşemdi, o mahzun ve çaresiz ifadeyi çok iyi vermişti yüzüne..

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  Yapım Yılı: 2001
  Süre: 150 dk

  Oyuncular
  Adrien Brody
  - Wladyslaw Szpilman
  Thomas Kretschmann
  - Kaptan Wilm Hosenfeld
  Frank Finlay
  - Baba
  Maureen Lipman
  - Anne
  Emilia Fox
  - Dorota
  Yönetmen
  Roman Polanski


  Senarist
  Ronald Harwood


  Yapımcı
  Robert Benmussa
  Roman Polanski
  Alain Sarde


  Müzik
  Wojciech Kilar


  Görüntü Yönetmeni
  Pawel Edelman


  Roman
  Wladyslaw Szpilman

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  Wladyslaw Szpilman çok yetenekli Yahudi ve de Polonyalı bir piyanisttir. İkinci Dünya Savaşı esnasında sınır dışı edilmekten kaçmıştır. Bu kaçış sonucu Varşova'nın ara sokaklarında hayat mücadelesini sürdürmek zorunda kalmıştır. Savaşın vermiş olduğu ıstırabı, küçük düşmeyi ve ölüm-kalım mücadelesini şehirle paylaşmaktadır. Başkent Varşova’nın sokaklarında sürekli kaçış içindedir ve yıkıntılarda saklanarak yaşamayı başarmaktadır. İşte bu umutsuzluk içinde kıvrandığı dönemde bir Alman subayı ona yardım elini uzatır ve hayatta kalmasını sağlar.

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  roman polanski'nin yönettiği adrien brody'nin başrolünü oynadığı nefis ve müthiş oscar ödüllü filmi..tekrar tekrar izlenilmesi gereken bir film..tek kelime ile harika bir film...