Kültür Sanat Edebiyat Şiir

nuhun gemisi sizce ne demek, nuhun gemisi size neyi çağrıştırıyor?

nuhun gemisi terimi Arthas tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Ceylan
  Tuna Ceylan

  haritayı masaya yatırıp, ikinci turda; il il, ilçe ilçe, köy köy, mahalle mahalle, sandık sandık... temizlik yapmak boynumuza borç olsun... tufanda gemiye binmeyen evlatlarımızı da allaha havale ederek...

 • Huseyin Bayus
  Huseyin Bayus

  The love boat.

 • Necati Ateş
  Necati Ateş

  harem sirkeci arası RORO gemisi

  gerceklerle ilgisi olan yokmu yahu ALLAH aşkına

 • Giriftar
  Giriftar

  Nuhun gemisinde bile bize yer kalmamıştı....

 • Savaş Hacıoğlu
  Savaş Hacıoğlu

  Adem,İbranice 'İş' demektir.İşine sahip çıkanki Benliğine sahip çıkandır.Dolayısıyle kendisi iş sahibidir.Kendi işine sahiptir.Ama o iş,iş yerindedir.Nuh un Gemisine girenler,O iş yerine girenler,o teknede,o gemide,hamur birliği içine girenlerdir.O Zat ı Muhterem in Hanesine aldığı vahşi hayvanlar,daha henüz İnsan ı Kamil olamamış,hayvan gömleğini çıkaramamış,Hayvan hal ve davranışlarından soyunamamış,dişisi ve erkeğinden oluşan biyolojik insanlardır.Tabi o İŞ ne, işte o, kendi işliğine sahip olana uyanmak lazım.

 • Beste Güngör
  Beste Güngör

  nuhun gemisi diyince bana çok büyük ve gururlu olmak gibi bişi anlatıyor, çağrıştıror.

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  Ünlü bir yönetici(ismi kaynak bilgide verilmemiş ama ben de merak etmedim değil) , 'Bilmem gereken her şeyi, Nuh'un Gemisi'nden ögrendim,' demiş.

  işte ögrendikleri:

  1- Dogru gemiyi kaçırma...(tabi doğru geminin hangisi olduğunu tesbit de bir erdem :)

  2- Hepimizin aynı gemide oldugunu unutma...

  3- Vakit gelip çatmadan planını yap. Hazreti Nuh, gemisini inşa ederken yagmur bile yagmıyordu!

  4- Kendine hep iyi bak ve büyük günü bekle. Altmışına merdiven dayadıgında bile, gerçekten büyük bir iş yapman için önün açılabilir...

  5- Eleştirileri dinle, eleştirenlere kulak asma, yapılması gerekeni yapmaya devam et...(burda bir soru işaretim var benim gerçi..ne demek eleştirenlere kulak asma? o zaman eleştiri ne işe yarıyor? ..gibi)

  6- Gelecegini zirveler üzerine kur, dalgalar sana ulaşamasın.

  7- Ne olur ne olmaz, eşinle yola çık....(buradaki mantığı da anlıyamadım doğrusu..acaba yönetici bir hanımefendi miydi sorusu aklıma geliyor :))

  8- Hız her zaman kazandırmaz. Yılanlar da gemideydi, panterler de...

  9- Üzerinde aşırı baskı hissettiginde, bir süre boşlukta yüz...(müthiş bir his bu)

  10- Titanik'in profesyoneller, Nuh'un Gemisi'nin ise amatörler tarafından yapıldıgını unutma...

  11- Fırtınanın gücü ne olursa olsun, eger dogru saftaysan, seni bekleyen bir gökkuşagı mutlaka vardır...

 • Bon Jovi
  Bon Jovi

  o kadar haynanat bi gemiye sıgarmı yaw..................kesin filosu vardı amcanın..................

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  karasal canlılar için önemli olan kurtarma operasyonunun toplu taşıma aracı...

 • Tuguj
  Tuguj

  Hz. Nuh'un kavmi mezapotamya topraklarında yaşamıştır ve Hz. Nuh sadece kendi kavmini sapkınlıktan kurtarmak için Allah'ın elçisi olarak görevlendirilmiştir.. Tüm insanlığa gönderilen bir Peygamber değildir. Bu yönde konuyu ele aldığımızda Nuh'un gemisi ve Nuh tufanı ile akılcı açıklamalar yapılması gerekmektedir. Hz. Nuh tuhfanın tüm dünyayı sarması olası mı? Peki sadece kendi kavmine gönderilen Peygamberin kavmi yüzünden, o kavime mensup olmayan kişilerin bu tufanda ölmesi yaratan ve koruyan şanı yüce Allahın adaletine sığar mı?

  Bilim gerçekleri ortaya tek tek koymaktadır. Mezapotamyada yapılan araştırmalarda 'Nuh'un kavminin yaşadığına inanılan bölgede ki' belirli bir toprak katmanında balçık'a rastlanmış ve bunun geniş bir alana yayılması ile burada bir tufan büyük bir sel olduğu anlaşılmıştır. Ama bu doğa felaketinin sınırlarıda tespit edilmiştir.

  Genel bir toparlama yaparsak bu doğa üstü büyük selin sadece Nuh'un kavmini cezalandırmak için olduğu fakat bunun bahsedilen dünya çapında tufan olmadığını anlamak ve Allah'ın adaletini düşünerek yorum yapmakda hiç yanlış olmaz.

  Peki bu tuhfan bahsedildiği gibi tüm dünyayı sarmadıysa? O zaman neden büyük bir gemi ve bir çok çeşit hayvan dişi ve erkek olarak gemide toplansın. Toplandığını idda eden olursa Tropik ortamlarda bulunan hayvanların mezapotamyada nasıl bulunduğunu kim açıklar? Nede olsa her hayvan türünden dişi ve erkek olarak alınmıyormuydu bir sonraki nesillerin devam edebilmesi için. Yoksa bu büyük gemi, küçük sıradan bir tekne ve Hz. Nuh'un ve ona inanların ihtiyaçlarını karşılayacak kadar genişliğe ve içinde eşya bulunan birşey olmasın.

  Ve Cudi dağının tepesine oturması konusu. Tüm dünyayı sarmayan bir tuhfanda sular ne kadar yükselip koca dağın tepesine ulaşır buda muamma. Sakın Hz. Nuh'un gemisi Cudi dağının belirli bir kısmına oturmuş olmasın?

  Ve kısaca orjinal bildiğimiz büyük tuhfan tamamen bir abartı olup, gerçekleri yansıtmayan birşey olmasın. Benim aklıma ölçekli olan, Hz. Nuh'un kavminin cezalandırılması ve bunun nedeninin yaratan tarafından büyük bir sel'e maruz kalınması.Nuh'un gemisi olarak yukarda dediklerime dayanarak o geminin bahsedildiği gibi her çeşit hayvandan dişi ve erkek alarak koca bir geminin Cudi dağına oturması olarak değilde, sıradan bir tekne olarak yani Hz. Nuh'un ve ona inanların ihtiyaçlarını karşılayacak şeylerle dolu olduğu bir tekne olması daha akıllıca gelmekte.

 • Nerminözdemir
  Nerminözdemir

  bir kere yaratan,en aciz akıl dahi anlar ki,ikinciyi de,üçüncüyü de...yaratabilir.bütün hayatı yokeder,sonra tekrar yaratır,dilerse..bütün renkleriyle,şekilleriyle.O,örneksiz yaratandır.alemlerin Rabbidir.

 • Huseyin Dogan
  Huseyin Dogan

  bu terimi bir şeylerin kurtarılması gerektiğinde 'Nuh'un gemisi gibi sağlam bir şeyin içine koyup taşımak lazım' diyenler var yeni bir deyiş.
  Türk Hacker'ların bulduğu yeni bir bilgi taşıma ve aktarma sistemi bu sistemin içine alınan her şeyin korumalı olduğu ve bilgilerin nehirler okyanuslar gibi kabardığı karanlık ve tehlikeli fırtınaların koptuğu ortamlarda Care ve Safe özelliğini yansıttığını söyleyebiliriz kodlarını bugün ünlü yazılım şirketleri ve güvenlik şirketleri çözememiştir. 2003 yapımı bir trojen dir ve sadece gizli haberleşmelerde profesyoneller tarafından kullanılır.
  Aslı Peygamberlerimizden Nuh A.S ın Tufan da kullandığı ve kıssa sının bize aktarıldığı ibretli bir anlatım.

 • Burcu Celik
  Burcu Celik

  sadece kutsal oldugu ıcın onemli

 • Levent Baştürk
  Levent Baştürk

  Tek hücrelilere nasıl yardım? ! Kur'an'da bahsedildiği üzere Nuh tufanı bölgesel bir tufandır.Yalnızca belirli bir bölgeyi etkilemiştir.O yüzden içiniz rahat etsin...

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  hayati govdesinde tasidi analar gibi sonra onu bir karaya doktu bebegini dunyata getiren analar gibi

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  gorevini yapti, tum hayati bagrinda tasidi sonra oturdu...