Kültür Sanat Edebiyat Şiir

mankurtlaşmak sizce ne demek, mankurtlaşmak size neyi çağrıştırıyor?

mankurtlaşmak terimi Mehmet Salih Diri tarafından tarihinde eklendi

 • Salim Doğan
  Salim Doğan

  belleği temizlenmiş
  amaçsız
  hedefsiz
  boşaltılmış

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  çok sayıda köşe yazarımız amerika tarafından mankurtlaştırılmışlardır...yani düşünceleri amerikalının istediği şekilde, programlandığı şekilde yönlendirilmişlerdir..en büyük mankurtlaştırma da din alimleri üzerinde yapılmaktadır..bir takım tarikat liderleri yaratılarak o dini bölmek ve parçalamak, daha sonra da ortadan kaldırmak amaçlanmıştır..türkiye de çok sayıda örnekleri vardır..fikir babaları yahudi takunyacılardır..

  - ;)) ..Pp

 • Arife Güney
  Arife Güney

  Cengiz Aytmatov-Gün Olur Asra Bedel isimli eserinde insanı derinden etkileyen bir hikayeyle anlatmakta mankurtlaşmanın ne demek olduğunu...

 • Hamza Ressam
  Hamza Ressam

  yanlış hatırlamıyorsam aytmatovun bir kitabında bahsettiği insan türü...
  mankurtlaşma olayı şöyel oluyor: -tabi bunu çinliler zuzun zaman esir türklere uygulamışlar.- önce esirin kafasındaki bütün saçlar kesilir ve yeni kesilmiş bir devenin sıcak derisi saçsız kafaya iyice sarılır ve adam bir çölün ortasına açılan kuyuya bırakılır tabi ölmemesi için yiyecek ve içecek verilir. sıcakta deri kurumaya ve adamın kafasını sıkmaya başlar o kadar sıkar ki kim olursa olsun çığlıklarıyla çölü saatlerce inletir ve artık öyle bir zaman gelir ki adamaın kesilen saçları uzamaya başlar saç uzarken bire engele çarpar ve bu engel delinebilecek bir engelde değildir çöl sıcağında kurumuş ve sertleşmiş deve derisidir. saç deriyi delemez ve geri döner ve ondan daha yumuşak olan saçlara batmaya başlar bu sırada eleman kafayı yer o artık bir moron yada idiottur.
  işte bu insanlara mankurt bu olaya ise mankurtlaşmak denir.

 • Ahmet Dinler
  Ahmet Dinler

  benliğini ve iradesini yitirmek

 • Kenan Duman
  Kenan Duman

  içinde bulunulan toplumdan uzaklaşmak yani bir bakıma aslının unutturulmasıdır.. hatırlarsanız ruslar hakimiyetleri altındaki devletlere değişik bir işkence şekliyle bunu kabul ettirme yoluna gidiyorlardı.. yani saçlarını kazıdıklar kişilerin kafasına yeni yüzülmüş deve derisini geçiriyorlar ve çöle bırakıyorlardı. kuruyan deri mengene gibi o kişinin kafasını sıkıyor bir yandan da kazınan kıllar yeniden çıkmaya başlıyor ve müthiş bir acı ve kaşıntıyla günlerce sıcakta beklerdi. kafasını yere sürtmesini engellemek için de boynuna büyük bir ağaç bağlanırdı. bir hafta kadar sonra geldiklerinde ölmeyenleri alırlar ve kendilerine köle ederlerdi. bu kiişi söylenen herşeyi yapardı yani mankurtlaşır onların güdümüne girerdi.