Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

KENNEDY SUİKASTİ sizce ne demek, KENNEDY SUİKASTİ size neyi çağrıştırıyor?

KENNEDY SUİKASTİ terimi Kenan Alpogan tarafından tarihinde eklendi

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz

  Kennedy İsrail'i uyardı; öldürüldü

  İsrail’in, nükleer çalışmalarından dolayı İran’a saldıracağı haberleri kamuoyunu meşgul ederken, İsrail’in nükleer çalışmaları sebebiyle ABD eski Başkanı John Fitzgerald Kennedy’den uyarı mektubu aldığı ortaya çıktı.

  Yeni Asya’nın ele geçirdiği belge, ABD Başkanı John Fitzgerald Kennedy tarafından, öldürülmesinden yaklaşık 5 ay önce dönemin İsrail Başbakanı Levi Eshkol’a yazılmış 3 sayfalık bir mektup. Her sayfasının üstünde ve altında “secret-gizli” ibaresi olan mektup, dönemin ABD Tel Aviv Büyükelçisi Walworth Barbour tarafından “Başkan Kennedy’den size ulaştırmam istenen mektup zarfın içindedir” ön yazısıyla İsrail Başbakanı Levi Eshkol’a sunulmuş. Mektup üzerinde tarih yok, ancak sunum yazısında 5 Temmuz 1963 tarihi görülüyor. Mektubun neredeyse her bir cümlesi, diplomatik bir tehdit içeriyor. Örneğin Başkan Kennedy, Levi Eşkol’ü, İsrail’in nükleer çalışmalarına dair güvenilir bilgi elde edememeleri durumunda “Amerika’nın İsrail’e olan taahhütleri ve İsrail’i desteklemesi ciddi şekilde tehlikeye girebilir” diye uyarıyor. Kennedy’nin bu uyarısı dönemin şartları dikkate alındığında “İsrail gelecekte var olmak istiyorsa Dimona Nükleer Santrali’ni Amerikan uzmanlarının denetimine açmalıdır” yorumunu güçlendiriyor.

  VANUNU: SUİKASTIN SEBEBİ İSRAİL’E BASKI

  Bir Amerikan kanalı olan CNN İnternetinal, Kennedy’yi “ABD’nin Katolik ve Mason olmayan ilk başkanı” olarak tanıtıyor. İsrail’in nükleer sırlarını deşifre eden ve bu sebeple 18 yıl hapis yatan Dimona Nükleer Reaktörü eski çalışanı Mordechai Vanunu da, Kennedy’nin, Dimona Nükleer Reaktörü’ndeki çalışmaların aydınlığa kavuşturulması için İsrail yönetimine baskı yapması sebebiyle suikasta uğradığına dair “gerçeğe yakın işaretler” bulunduğunu ileri sürmüştü. Başkan Kennedy’ye ait bu mektub, Vanunu’nun iddiasının doğruluğunu güçlendiriyor.

  BAŞKAN KENNEDY SUİKASTİ

  ABD Başkanı John F. Kennedy, 1963 yılında, Dallas’ta uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmişti. ABD halkının en sevdiği başkanlardan biri olan Kennedy’nin öldürülmesiyle ilgili olarak binlerce sayfadan oluşan raporlar hazırlandı, ancak suikasta ilişkin sır perdesi hiçbir zaman kalkmadı. “ABD’nin Katolik ve Mason olmayan ilk başkanı” Kennedy, 43 yaşındayken (1960’da) Eisenhower’ın ardından başkanlık görevini devraldı. Barışçı politika anlayışını savunuyordu. Başkan John F. Kennedy, 22 Kasım 1963’te seçim kampanyası sırasında eşi Jacqulin Kennedy ile geldiği Dallas’ta üstü açık bir otomobille halkı selamlarken vurularak hayatını kaybetmiş, suikast zanlısı Lee Harvey Oswald da yakalandıktan sonra birkaç gün içinde vurularak öldürülmüştü.


  Kennedy’nin dönemin İsrail Başbakanı Levi Eshkol’a sunulan mektubunun tam metni:

  Sevgili ve Sayın Başbakan:
  İsrail Başbakanı olarak yüklenmiş olduğunuz sorumluluklardan dolayı sizi tekrar tekrar tebrik etmekten şahsım adına büyük bir mutluluk duyuyorum. Yeni görevlerinizde dostluğumuz ve en iyi dileklerimiz sizinle birliktedir. Bu görevlerinizden biri nedeniyledir ki, şu an size böyle bir mektup yazıyorum. İsrail’in Dimona’daki nükleer tesisine Amerikan ziyaretlerine ilişkin Başbakan Ben-Gurion ile yaptığım fikir alışverişinden eminim haberdarsınızdır. Başbakan bana daha yeni, 27 Mayıs’ta (bir mektup) yazmıştı. Onun sözleri, çözümü benim hükümetim kadar sizin hükümetiniz için de kolay olmayan bir problem konusunda taşıdığı derin hassasiyeti yansıtıyordu. Önceki Başbakan’ın Dimona’nın sadece barışçıl amaçlara hasredileceğine dair yaptığı güçlü vurguyu ve Dimona’ya düzenli denetimler hususunda İsrail’in izin vermedeki gönüllülüğünü memnuniyetle karşılamıştık. Görevinizi üstlenir üstlenmez sizin sırtınızdaki yükü ağırlaştırmaktan dolayı rahatsızlık duyduğumu dile getirmek isterim, fakat kendimi, bu ziyaretlerin programlanmasını ve içerigine dair Sayın Ben-Gurion’un 27 Mayıs tarihli mektubundan hasıl olan ilave durumları bir an evvel sizinle ele almak zorunda hissettim. Eminim, uluslararası şartlar gereği bu denetimlerin kısa aralıklarla yapılması ve böylece Dimona projesi üzerindeki tüm kuşkuların ortadan kaldırılması konusundaki görüşlerimize siz de katılacaksınız. Sayın Ben-Gurion ‘a da yazdığım gibi, İsrail’in nükleer sahadaki araştırmalarına dair, hayati önem taşıyan bu konuda doğru ve eksiksiz bilgi elde edemezsek bu durumda hükümetimin Israil’e olan taahhüdü ve Israil’i desteklemesi ciddi şekilde tehlikeye girebilir.
  Bu sebeple bilim adamlarımızdan, denetimler için sizce ve bizce önerilen alternatif zaman çizelgelerini gözden geçirmelerini istedim. İsrail’in amaçları, makul kuşkuların ötesinde bir şeffaflığa sahip olmak durumunda ise, inanıyorum ki en iyi zaman çizelgesi bu yaz başı bir ziyaret, bir diğeri 1964 haziranında ve sonrakiler altı aylık aralar ile gerçekleşmek üzere programlanan bir zaman çizelgesi, ortak amacımıza en iyi hizmet edecek olan program olacaktır. Bu takvimin sizin için, Sayın Ben-Gurion’un 27 Mayıs tarihli mektubunda sunduğu programın ayarlanmasından daha fazla bir zorluğa sebep olmayacağından eminim. (Amerikalı) Bilim adamlarımızın Dimona (nükleer) tesislerinin tüm alanlarını ve örneğin yakıt üretim birimleri ya da plütonyum ayrıştırma ünitesi gibi bu komleksle ilgili her hangi bir bölümü incelemeleri ve tam bir inceleme için yeterli zaman verilmesi zorunludur. Ve anladığım kadarıyla, Sayın Ben-Gurion’un mektubu da bu görüşle aynı çizgidedir.

  Bu konunun, Israil’in gelecekteki menfaatleri ve ABD için olduğu kadar uluslararası bakımdan da hayati önem taşıdığını takdir ettiğinizi bilerek, üzerinde titizlikle durduğumuz bu ricamızı gönül rızasıyla dikkate alacağınızdan eminim içtenliklerimle...

  JOHN F. KENNEDY

 • Bb Bbb
  Bb Bbb

  kennedy suikastiyle orta doğu projesinin uzaktan yakından alakası yoktur. kennedy suikasti tamamen amerikadaki mafya kesimleriyle alakalıdır. bu suikasti orta doğu projesine bağlayan arkadaşın hayal gücü baya gelişmiş. :)

 • Kenan Alpogan
  Kenan Alpogan

  Tarihin akışını değiştiren korkunç bir suikast..Bana kalırsa Büyük Ortadoğu Projesi 22 Kasım 1963 günü saat 12:16'da Kennedy, Dallas Dealey Plaza'da günümüzde dahi kimliği tespit edilemeyen suikastçilerin açtığı ateş sonucu öldürüldüğü anda başlamıştır...Sonuçlarını ise günümüzde görebiliyoruz..Suikast daha sonraları birçok sinema filmine ve romana konu olmuş ve gizemini hep sürdürmüştür..

 • Jesus Jannovan
  Jesus Jannovan

  Her Ne taraftan bakılırsa bakılsın Fransız Suikast Çetesi tarafından bazı karanlık güçlerin direktifleri doğrultusunda işlenen ve tarihin akışını değiştiren korkunç bir cinayet..

 • Serhat Arsal
  Serhat Arsal

  22 kasım 1963 günü Dallas'ta büyük bir kortejin en arkasında üstü açık Lincoln marka bir arabada halkı selamlarken kimliği belirlenemeyen keskin nişancı yada keskin nişancıların açtığı ateş sonucu herkesin gözü önünde trajik şekilde öldürülen Amerikan başkanı Kennedy'e yapılan suikast..Suikastten sonra yol üzerindeki hastaneye götürülse de başından feci şekilde yaralandığı için kurtarılamamıştır..Başkanın öldüğü Amerikan Halkına ertesi gün duyrulmuştur..Olaydan sonra yapılan otopsilerde Kennedy ailesi kurşunların geliş yönünün adli savcılık tarafından saptanması için başkanın beyninin açılıp incelenmesini istemiş ancak Federal Mahkemenin 'başkanın beyni kayboldu' gibi ilginç bir bahanesi ile karşılaşılmıştır..Suikasti gören 27 kişi çeşitli ani hastalıklar,kazalar ve intiharlar sonucu kısa bir zaman diliminde ölü bulunmuştur..Başkanı öldürdüğü iddia edilen sözde suikastçi Lee Harvey Oswald suikastten 2 gün sonra mahkemeye çıkarılırken yüzlerce FBI ajanı arasında yahudi bir bar işletmecisi olan Jack Ruby tarafından öldürülmüştür..Jack Ruby ise 1967 yılında aniden kansere yakalanıp 'hapiste kendisine kanser yapıcı ilaçlar verildiğini' söyler ve ölür..Suikastin potansiyel failleri:
  Castro ve Komunist Kübalılar: Bu görüşü savunanlara göre başkan Kennedy Firavun Faresi Operasyonunun intikamını almak isteyen komunist lider Castro'nun talimatı sonucu komunist Kübalılar tarafından öldürülmüştür..
  Rus Gizli Servisi KGB: Kimilerine göre başkan Kennedy Amerika ve Sovyet Rusya arasında soğuk savaşın en kızıştığı dönemde Kübadaki füze krizinin ve firavun faresi operasyonun intikamını almak isteyen Sovyet Rusyanın talimatı doğrultusunda Rus Gizli Servisi KGB tarafından öldürülmüştür..
  CIA-FBI ittifakı: Kimilerine göre başkan Kennedy, Firavun Faresi Operasyonu neticesinde domuzlar Körfezi hezimeti yaşanmasına neden olan CIA'den nefret ediyordu..CIA'in Amerikan siyasetindeki etkinliğini yok etmek için CIA'i 1000 parçaya bölmüş ve her parçanın başkandan habersiz ve onaysız iş yapmasını engellemiştir..Ayrıca Kennedy, karanlık bağlantılarından ve dünyayı saran şantaj hikayelerinden dolayı dönemin FBI başkanı John Edgar Hoover'ın da görevine son vermeye hazırlanmaktadır..Bu durumların sonucunda başkanın beyaz saraydan indirilmesi şarttır..Başkanın seçimleri kaybetmesini beklemek hayal görmekten farksızdır çünkü Kennedy halk tarafından ılımlı tutumundan dolayı çok sevilmektedir..Ancak Kennedy'nin başkan yardımcılığını yapmakta olan Lyndon Johnson başkanlık için ideal tiptir..Öncelikle savaş yanlısıdır ve CIA ile FBI'a zararı dokunmayacak,onların taleplerini yerine getirecek birisidir..Bu nedenle ideal bir tiptir..Ancak Johnsson ABD başkanı olabilecek güce ve karizmaya sahip biri değildir..Ancak ve ancak Kennedy bir şekilde ölürse Amerikan yasaları gereği otomatik olarak başkanlık koltuğuna oturacaktır.Bu durumda CIA 'başkana suikast' kararı alır ve çok önemli ve gizli suikastlerle adını duyuran Fransız Suikast Çetesi ile bağlantıya geçer..Fransız Suikast Çetesi suikasti işler ve başkanı öldürür..CIA ve FBI ise suikastten arda kalan delilleri ve görgü tanıklarını bir bir yok eder..Böylece istedikleri olmuş,Kennedy genç yaşta mezarı boylamış ve başkan görmek istedikleri Johnsson haksız bir şekilde başkanlık koltuğuna oturmuştur..
  Mafya ve Dallas'lı petrolcüler: Bu görüşü savunanlara göre başkan Kennedy koyduğu ekstra vergilerle Dallaslı petrolcülerin kazancına çok büyük bir darbe vurmuştur..Yahudi mafya babası Meyer Lansky'e astronomik tutarda haraçlar veren Dallaslı petrolcüler bundan sonra 'haraç veremeyeklerini,bunun nedeninin Kennedy'nin çıkardığı yasalarla gelirlerinin yok olması olduğunu' söylediklerinde Meyer Lansky suikast kararı alır ve Alman istihbaratındaki bir arkadaşı ile bağlantıya geçerek Fransız suikast çetesinin bu suikasti yapması karşılığında 100 milyon dolar teklif eder..Bunun üzerine Fransız suikast çetesi başkanı öldürür,parayı alır ve ortadan kaybolur..Sözde suikastçi Lee Oswald ise Meyer Lansky'nin Dallas'teki adamı yahudi bar işletmecisi Jack Ruby tarafından mahkemeye giderken herkesin gözü önünde öldürülür..Yanlız bu görüşü savunanlar yahudi mafya babasının MOSSAD'dan habersiz iş yapamacağını bilmemektedirler..Üstelik mafya tören güzergahını değiştirip başkanı koruyan CIA ve FBI'ı atlatacak güce sahip değildir..

  İsrail ve MOSSAD: Bu görüşü savunanlara göre başkan Kennedy İsrail'e 'nükleer programına son vermesi' için ultimatom vermiştir..Ancak çok kısa sürede ortadoğuda süper güç olmak isteyen İsrail buna kulak asmamıştır...Ancak Kennedy ısrar edince İsrail başkanı Ben Gurıon istifa etmiştir..Kennedy ile bu işin yürümeyeceğini ve başkan yardımcısı Lyndon Johnsson'ın başkanlık için ideal olduğunu anlayan İsrail gizli servisi MOSSAD suikast kararı alır..Fransız Suikast çetesinle bağlantıya geçen MOSSAD çetenin suikasti astronomik bir meblağ karşılığında üstlenmesini sağlar..Fransız suikast çetesi başkanı öldürür ve ortadan kaybolur..MOSSAD'a ise Amerikan derin devletindeki bağlantılarını,CIA ve FBI'daki üst düzey dostlarını ve kurmaylarını ve kendi adamı olan yahudi mafya babası Meyer Lansky'i kullanarak suikast sonrası arda kalan delilleri ve görgü tanıklarını yok etmek kalır..

 • Kenan Alpogan
  Kenan Alpogan

  suikastle ilgili yaşanan gerçekleri eğrisi ile doğrusu ile anlattım...gerisine siz karar verin

 • Kenan Alpogan
  Kenan Alpogan

  21 Kasım 1963 akşamı hava çok berbattır..Dallas'ta gökten boşalırcasına yağmur yağmaktadır..Şehir halkı yağmurun seçim kampanyaları için yapılan çalışmalara zarar vermemesi için el birliği ile elinden geldiği gibi çalışmaktadır..Üstelik ertesi gün bir önceki seçimde oy verdikleri Amerikan Başkanı Kennedy gelecektir..Bu Dallas şehri için de bir sınav günüdür..Hazırlıklar tamamlanır..Valinin emri ile şehrin caddeleri karış karış temizlenmiş ve neredeyse yağmura rağmen yerde bir yaprak döküntüsü bile bırakılmamıştır..Ertesi sabah geceleyin bardaktan boşalırcasına yağan yağmurun ve meterolojinin yağmur uyarılarının aksine Dallas halkı güne ılık,bulutlu ve sakin hava ile başlamışlardır..Sabah saatlerindeki bulutlu hava yerini öğlene doğru sıcak sonbahar güneşine bırakmıştır...Saat 09:00'da uçakla şehre inen başkan Kennedy ve eşi first lady Jacquelıne'i Dallas valisi Connely ve belediye başkanı Samuel Lardford çiçeklerle karşılamışlardır..Seçim kampanyaları programı dahilinde başkan Kennedy ve eşi Dallas'ın önceden belirlenen Houston ve Elm caddelerinde üst düzey bürokratlar ve korumaların oluşturduğu kortej eşliğinde Dallas halkını selamlayacaklarıdır..Normalde üstü kapalı klasik bir Puntıac ile halkı selamlayacak olan başkan Kennedy havanın güzelliğini görünce vali Connely'den kendisine üstü açık bir araba tahsis etmesini istemiştir.Bunun üzerine yarım saat içinde üstü açık, 6 koltuklu bir Lıncoln bayraklar ve çiçeklerle bezenip Dallas caddelerinde başkanın yapacağı tur için hazır hale getirilmiştir..Başkan Kennedy'nin daveti üzerine Vali Connely de aracın ön koltuğuna eşinle beraber oturmuştur..Herşey çok normal gitmektedir..Başkanın korteji SA'lerle birlikte Houston caddelerini turlarken Amerikan başkanını bekleyen halk coşkuyla genç başkanlarını selamlamaktadır...Ancak Elm bulvarı dönüldüğünde işler karışır..Geri tepme sesini andıran bir sesin ardından başkan Kennedy halkı selamlamayı bırakır ve etrafına bakınmaya başlar..Ardından bir el silah sesi daha gelir..Atılan mermi tüm arabayı ıskalar ve alt geçitte trafik ışıklarının önünde beklen Thomas Smıth'in yüzünü sıyırır..Ardından bir el silah sesi daha..Başkan Kennedy omzundan Vali Connely elinden ve bacağından vurulmuştur..Kennedy'nin eşi de şaşkınlık içindedir..Ardından bir el ses daha...Bu sefer mermi Kennedy'nin vücudunu ıska geçmiş ve Vali Connely'nin sırtından girip bacağından çıkmıştır..Tam bu esnada valinin ''bu arabada hepimizi öldürecekler''diye bağırdığı bilinir..Ardından bir silah sesi daha..Bu sefer Kennedy boynundan vurulmuştur ve kan kaybetmeye başlamıştır..Kennedy'nin boynundan çıkan mermi arabanın dikiz aynasını kırıp dışarı çıkmıştır..Kennedy'nin bilinci aldığı yaraların etkisiyle yavaş yavaş kaybolmaktadır..Eşi Jacquelıne durumu fark etmiş ve eşini kendine doğru çekerek eğilmesini sağlamaya çalışsa da buna gücü yetmemiştir..Ardından bir silah sesi daha..Kennedy'nin kafasına isabet eden mermi başkanın kafasının alın lobu izasından patlamasına neden olmuştur..Dallas Parkland hastanesine kaldırılırken yolda ölen başkan Kennedy'nin cesedi CIA ajanları tarafından resmen gasp edilmiş ve cesed Pentagon'a götürülmüştür.Otopsi Pentagon'da yapılmış ve sonuçları açıklanmamıştır.Başkanın kafasını dağıtan mermi Vali Connely'e isabet etmemiştir.bu mermi bulunamamıştır.Zapruder Filminin de de görüleceği gibi Kennedy suikasti budur..

  OLAY GÜNÜ DALLAS'TAKİ SIRADIŞI AYRINTILAR:
  1-) sabah saat 03:30'da Dallas şehir hastanesine yaralı bir şekilde gelen bir kadın 'Onlar çok kötü...Beni arabadan attılar...Yarın Kennedy'i vuracaklar'' diye sayıklamaktadır..Hastanede seçim kampanyaları için yapılan çalışmalardan dolayı yanlız iki tane doktor vardır..Doktorlar kadının klasik uyuşturucu bağımlısı biri olduğunu düşünerek kadının söylediklerini dikkate almamışlardır..Kadının ciddi bir yarası olmadığından kadının ismini hastane kayıtlarına geçirmemişlerdir..
  2-) 22 kasım sabahı Dallas Dealey Plaza'da korteji bekleyenler arasında birisi sara nöbeti geçirmiş ve halk arasında paniğe neden olmuştur.Beş dakikayı geçmeden beyaz bir ambulans gönderilmiştir..Sara nöbeti geçiren adam ise arkadaşlarınla beraber ambulansa binidirilmiştir..ancak ne gariptirki o gün Dallas'taki hastaneler Dealey Plaza'ya hiç ambulans göndermediklerini ve o gün kendilerine sara nöbeti geçiren hiç kimsenin gelmediğini belirtmişlerdir..
  3-) Kennedy'nin katil zanlısı Oswald'ı Texas Okul Kitapları bürosundan aşağı inerken gören kimse olmamıştır..Merdivenlerden bekleyen arkadaşları onun hiç aşağı inmediğini belirtmişlerdir..Peki nasıl olurda bu adam suikastten bir saat sonra tiyatroda polis tarafından yakalanır? başka bir çıkışı olmayan binadan kimseye gözükmeden nasıl çıkmıştır? ve tiyatroda ne işi vardır?
  4-) otopsiler ve suikastle ilgili davalarda Amerikan yargı organları ve devlet birimlerinin gösterdiği saymakla bitmeyen çelişkili ve subjektif tutumlar.
  5-) FBI ajanlarının yakaladığı Oswald yapılan sorgulamada Texas Okul Kitapları bürosunun altıncı katından Mannlicher-Carcano marka dürbünlü tüfeği ile kroteje ateş ettiğini ve ardından bekçi Henry Backstore'u tabancası ile öldürdüğünü itiraf etmiştir..24 kasım 1963 günü ise Oswald mahkemeye çıkarılırken polonyalı bir musevi olan bar işletmecisi Jack Ruby tarafından kameralar önünde öldürülmüştür.Ardından 1967 yılında Jack Ruby kanser hastalığından ölmüştür..Olayı gören 27 tanık ise ya ölmüş ya öldürülmüş yada intihar etmiştir..Bu tanıkların çoğu polistir..

  SUİKASTİ OLAĞAN KILAN DURUMLAR:

  1-) Meterolojinin ertesi gün kötü olacak dediği havanın aniden açması..Eğer hava kötü olsaydı Kennedy üstü kapalı bir araba ile halkı selamlayacaktı..Bu durumda vurulması da imkansız olacaktı..Buna göre meterolijin yağmurlu olacak dediği havanın açacağını o zamanın teknolojisi düşünüldüğünde kim nereden bilebilir?
  2-) Kennedy kendi isteği ile üstü açık araba ile halkı selamlamıştır..üstü açık arabayı kendisi istemiştir..bu durumda kennedy'nin üstü açık araba tahsis ettireceğini kim nereden bilebilir?

 • Kenan Alpogan
  Kenan Alpogan

  Herkesin hakkında çok şey bildiği ama gerçekte kimsenin hakkında birşey bilmediği tarihin akışını değiştiren suikast...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Kennedy gerçek bir Türk dostuydu ve Türklere yatırım yapacaktı ki, kürtler furdi oni!