Kültür Sanat Edebiyat Şiir

karpuz sizce ne demek, karpuz size neyi çağrıştırıyor?

karpuz terimi Cem Nizamoglu tarafından 06.11.2003 tarihinde eklendi

 • Sevgi Çiftçi
  Sevgi Çiftçi13.10.2007 - 22:53

  KARPUZ

  ***Karpuz ile Gelen Sağlık geldi aklıma ***

  Karpuzun Faydaları

  Karpuzun içeriğinde bol miktarda bulunan laykopen maddesi, vücudu kansere karşı koruyor. Laykopen maddesinin kansere karşı koruyuculuğu A vitamininden 2 kat, E vitamininden 10 kat daha fazla.

  Havaların ısınmasıyla birlikte alışveriş merkezleri ve manavların reyonlarını süslemeye başlayan karpuzun, içeriğinde bol miktarda bulunan laykopen maddesi nedeniyle, kansere karşı koruyucu özelliği bulunuyor.

  Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Betül Çiçek, kansere karşı koruma özelliği olduğu bilinen laykopen maddesinin, karpuzda bol miktarda bulunduğunu belirtti.

  Yaz mevsiminde bolca bulunan ve ucuz olmasının yanı sıra her yaştan insan tarafından sevilen bir meyve olan karpuzun, insan sağlığına faydasına dikkati çeken Çiçek, yaz mevsiminde insanlara bol miktarda karpuz tüketmelerini tavsiye ettiklerini kaydetti.

  Laykopen maddesinin antioksidan özelliği nedeniyle kansere karşı koruma sağladığını ifade eden Çiçek, şu bilgileri verdi:

  'Karpuz, kansere karşı koruma özelliği olan laykopen maddesi bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Kansere yol açan en büyük sebeplerden biri, doku ve organların zararlı maddeler nedeniyle hasar görmesidir. Laykopen maddesi ise antioksidan özelliği sayesinde, serbest radikaller denilen zararlı toksinlerin sağlıklı doku ve organlara bağlanmasını engeller. Laykopen, doku ve organlara bağlanarak zararlı maddelere karşı koruma sağlar. Bu nedenle karpuz, kansere karşı koruma sağlayan en önemli besinlerden biridir.'

  Vücudu kansere karşı en fazla koruduğu bilinen maddelerin başında A ve E vitaminlerinin geldiğini hatırlatan Çiçek, karpuzda bulunan laykopenin kansere karşı koruyuculuğunun A vitamininden 2 kat, E vitamininden 10 kat daha fazla olduğunu vurguladı.'

  Karpuzun diğer faydaları

  Karpuzun besin değeri açısından da oldukça zengin bir meyve olduğunu söyleyen Çiçek, orta boy bir karpuzdan kesilen ince bir dilimin 6.4 gram karbonhidrat, bir miktar protein ve yağ ile 26 kalori içerdiğini belirtti.

  Karpuzun içerdiği bol miktardaki potasyumun da insan sağlığı açısından son derece faydalı olduğunu anlatan Çiçek, şöyle devam etti:

  'Potasyum, böbreklerin daha iyi çalışmasını ve böylece böbrekler tarafından vücuttan sodyumun atılmasını hızlandırır. Fazla sodyumun vücuttan atılması sonucunda da kan basıncı dengelenir, kalp işlevleri düzenlenir ve kalp krizi riski azaltılır. Karpuz, yüksek miktarda su içerdiği ve hazmı kolay olan bir meyve olduğu için de sık tuvalete gidilmesini ve buna bağlı olarak vücuttan atık maddelerin daha sık dışarı atılmasını da sağlar.'

 • Ela Mihrace
  Ela Mihrace10.07.2007 - 00:40

  yazın sıcağında ferah bir lokma

 • Suf Aya
  Suf Aya13.01.2007 - 23:11

  'harpûze'
  daha eski yazılışının 'harbûzak' olduğunu söylüyor etimologlar.
  Farsça bir tamlama.
  Karpuz nasıl tamlama olur kardeşim...! Bildiğimiz karpuz işte. kısacık bir kelime..!
  Değil..
  'har' Farsçada (eşek) anlamına geliyor.'bûzak' ise hıyar ve kavun anlamında.
  yani 'har+bûzak' (eşek kavunu) anlamına gelen Farsça bir tamlama.
  Artık neden 'eşek' kavunu demişler bilemiyeceğim..
  Hani 'eşşek kadar kavun' anlamında mı, yoksa eşekler çok sevdiği için mi...

 • Savt-ı Dicle
  Savt-ı Dicle25.09.2006 - 01:54

  Diyarbakır'ımın meşhurudur.Babam çokça yetiştirirdi 20 kiloyu bulanlar da oluyordu.

 • Suna Sarılale
  Suna Sarılale25.09.2006 - 01:51

  ölürüm

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz03.08.2006 - 00:03

  yazların sadık dostu :)

 • Sevgi Polat
  Sevgi Polat21.07.2006 - 23:19

  şu an tabağımda sadece siyah çekirdekleri kaldı:(her türlüsünü elle yemeliyim.. ama bazen elle dalamıyoruum:(

 • Merve Çifcibaşı
  Merve Çifcibaşı06.07.2006 - 15:01

  peynırle yerımm :-)

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım12.09.2005 - 12:54

  Ya ceviz ağacında karpuz yetişseydi.

 • Ferhat Efendi
  Ferhat Efendi23.08.2004 - 17:52

  tanrı'nın en güzel bağışlarından biri. çekirdeksiz olanlarına sabancı karpuzu denmekte. izmirin ödemiş ilçesinin karpuzları en güzelidir.adana, diyarbakır ve trekirdağ karpuzlarından halicedir. sevgiliyle yenen karpuz tabii ki kelek bile olsa güzeldir.