Kültür Sanat Edebiyat Şiir

fatih tekke sizce ne demek, fatih tekke size neyi çağrıştırıyor?

fatih tekke terimi Göktürk Kutluhan tarafından tarihinde eklendi

 • Yakup Karakaş
  Yakup Karakaş

  ya ne diyelim adam gibi adam..........

 • Hüseyin Kurumahmut
  Hüseyin Kurumahmut

  Fatih Sultan Tekke bir kral değil çünkü Osmanlı'a kral değil Sultan vardı! ! ! !
  O Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi forveti değil en iyi oyuncusu! ! ! ! !
  Bunu inkar edenler objektif olarak ve önyargıyı kırıp O'nun oynadığı maçları izlesin! ! !
  Bir futbolcu yeni bir takıma transfer olduğunda uyum sağlayamadı deniliyor! Ama O çıktığı ilk maçında gol atan nadir futbolculardan biri! ! !
  Allah yardımcısı olsun! O'na laf atanları da ıslah etsin (Amin)

 • Ömer Çiloğlu
  Ömer Çiloğlu

  hiç=fatih tekkesiz trabzonspor

 • Mustafa Nihat Malkoç
  Mustafa Nihat Malkoç

  FUTBOLUN EFENDİSİ: FATİH TEKKE

  M.NİHAT MALKOÇ

  İnsanları birbirinden ayıran en önemli olgu kişiliktir. Kişilik davranış biçimlerinin bütünü ve hayata bakış açısının hareketlere dökülmüş kalıbıdır. Kişiliğin gelişmesinde yaşanılan toplumun ve ailenin tesiri büyüktür. Okuduklarımız ve arkadaşlarımız da şahsiyetimizin oluşmasında etkilidir. Karmaşık ilişkilerin ürünüdür kişilik… Kişiliğin önemiyle ilgili olarak yaşanmış bir hikâye anlatılır:

  “Sınıf, öğrencilerin gürültü patırtısıyla sallanırken sert görünümlü hoca kapıda beliriyor. İçeriye kızgın bir bakış atıp kürsüye geçiyor. Tebeşirle tahtaya kocaman bir ‘1’ rakamı çiziyor. ‘Bakın’ diyor. ‘Bu kişiliktir. Hayatta sahip olabileceğiniz en değerli şey…’ Sonra ‘1’ in yanına bir ‘0’ koyuyor: ‘Bu başarıdır. Başarılı bir kişilik ‘1’ i ‘10’ yapar.’ Bir ‘0’ daha… ‘Bu tecrübedir. ‘10’ iken ‘100’ olursunuz.’ Sıfırlar böyle uzayıp gidiyor: Yetenek, disiplin, sevgi... Eklenen her yeni ‘0’ ın kişiliği 10 kat zenginleştirdiğini anlatıyor hoca… Sonra eline silgiyi alıp en baştaki ‘1’ i siliyor. Geriye bir sürü sıfır kalıyor ve hoca yorumu patlatıyor: ‘Kişiliğiniz yoksa öbürleri hiçtir.’

  Bu yaşanmış anekdotta(hikâyecik) da belirtildiği üzere kişilik bütün başarıların önünde yer alması gereken bir olgudur. Bir insanın kişiliği bozuksa onun elde ettiği başarılara da ehemmiyet verilmemelidir. Çünkü başarılar geçici olduğu halde kişilik kalıcıdır. Hafızlara kazınan ahlâkî yanlarımızdır. Bu yazımda sizlere her bakımdan bir kişilik abidesi olarak gördüğüm futbolun efendisi Fatih Tekke’den söz edeceğim.

  Fatih Tekke, 9 Eylül 1977 tarihinde Trabzon’un Köprübaşı ilçesinde doğdu. Ben de aynı ilçeden olduğum için kendisine büyük sevgim ve sempatim vardır. Çok erken yaşta Trabzonspor A takımına yükselen Fatih Tekke, tecrübesizliği ve sinirli kişiliği yüzünden Altay’a kiralandı. Altay’da futbol hayatını sürdürürken ayağı kırıldı, fakat genç olduğu için çabuk düzeldi. Trabzonspor’a geri döndüyse de yararlı olamayacağı düşünülerek Gaziantep’e gönderildi. Buradan 2002–2003 sezonunda Trabzonspor’a geri döndü, bu dönemden itibaren takımın en önemli gol silahı oldu ve Trabzonspor’un kaptanlığını üstlendi. Takıma katılmasıyla Trabzonspor bir çıkış yakaladı ve iki Türkiye Kupası’yla birlikte iki lig ikinciliği kazandı. Ayrıca 2004–2005 sezonunda 31 golle gol kralı oldu. Fatih Tekke, Türk Milli Futbol Takımı formasını da giymektedir. Milli Takımımızın beş yüzüncü golünü atma şerefi de kendisine nasip oldu. İstatistikî açıdan bakılınca tarihe not düştü.

  Fatih Tekke’nin hayatı futboldan ibaret değil… Ailesine çok düşkün olan Fatih, fırsat buldukça kitap okumayı ihmal etmiyor. Kamplarda dinlenirken bile kitapları elinden düşürmüyor. O kendini geliştiren ve yenileyen bir yapıya sahip… Tarihe oldukça meraklı… Osmanlı tarihini, peygamberlerin hayatını, sahabe hayatını, yakın tarih ile ilgili bir sürü kitap okuduğunu belirtiyor. En güzel hediye olarak kitabı görüyor ve dostlarının kendisine pahalı şeyler değil, kitap hediye etmesini istiyor. Yazdıklarına çok inandığı isimlerin başında ise Ahmet Kabaklı ile Necip Fazıl Kısakürek geliyor. Bunun yanında Oktay Sinanoğlu ve Soner Yalçın’ın kitaplarını da okuyor. Kendisine kitapların penceresinden baktığımızda futbolcularda ender görülen bir okuma aşkıyla dolu olduğunu görüyoruz.

  Trabzonspor’un yetiştirdiği bu değerli futbolcu, inanç bakımından da bizim özelliklerimizi fazlasıyla taşıyor. Çünkü o her şeyden evvel çok inançlı ve vatansever bir yapıya sahiptir. İbadetlerini iyi bir Müslüman imajının gerektirdiği şekilde yerine getiriyor. İyi bir evlat ve iyi bir aile babasıdır. Düzenli bir aile yaşantısı vardır. Çok gayretli ve azimli bir yapıya sahiptir. Bugün zirvedeyse bunu bu karakteristik özelliklerine borçludur.

  Fatih Tekke, bu şehrin(Trabzon’un) evladı olduğu için hep takımının menfaatlerini ön planda düşündü. Bunu son transferinde de bizzat gördük. Değişik dünya takımları tarafından istenmesine rağmen takımına en büyük maddî katkısı sağlayan bir Rus takımına, Zenit. St. Petersburg’a transfer oldu. Bu transfer neticesinde Trabzonspor’a yedi buçuk milyon euro(yuro) gibi astronomik bir para girdisi sağladı. Oysa Zenit dünya sıralamalarında olmayan bir takımdı. Bu takım Fatih’e fazla bir değer katamazdı. Fakat o bugüne kadar bir Türk futbolcusuna verilen en büyük transfer ücretini eski takımına kazandırdı. Bu para Trabzonspor’un canlanmasına ve maddî açıdan rahatlamasına sebep oldu. Kaptan Fatih yine yapacağını yaptı ve giderayak gemisini kurtardı.

  O şimdi Rusya’da Türk futbolunu en iyi şekilde temsil ediyor. Zenit St. Petersburg takımında gollerini sıralıyor. Bu arada Trabzonspor kendi değerlerini çiğneyerek yabancılardan medet umuyor. Fatih’in takımdan gitmesinden sonra Trabzonspor tarihte örneği görülmemiş bir biçimde ligin dibine demir attı. Bakalım kimlerin doğruları isabet kaydedecek. Ömrümüz olursa yaşayıp göreceğiz. Fatih’e, sevgili hemşehrime Rusya’da da üstün başarılar diliyorum. O orada da başaracaktır. Allah yâr ve yardımcısı olsun.

 • Ferdi Şavk
  Ferdi Şavk

  bi maçta fatik tekke için bi pankart görmüştüm...çok hoşuma gidiyor...

  Fatih Sultan Tekke

 • İrfan Sağlam
  İrfan Sağlam

  biz onu hep BABA diye tanıdık! ! !

 • Resul Hacıismailoglu
  Resul Hacıismailoglu

  fatih bence türkiyenin gelmiş geçmiş en büyük bir fuutbolcusudur

 • Elif Başar
  Elif Başar

  Star
  Marka
  Efsane
  Trabzonspor

 • Kemalalemdar
  Kemalalemdar

  o bir kral o trabzonun gururu gerçek trabzonlu türkiyenin bir numaralı golcüsü süper bir karakter

 • Adem Söylemez
  Adem Söylemez

  Süper bir futbolcu..Aynı zamanda süper bir kişilige sahip...Avrupanın en iyi forvetlerinden biri..

 • İlker Kurt
  İlker Kurt

  Fatih Tekke Türkiye'nin yetiştirdiği en yetenekli oyunculardan birisi.muhteşem bir tekniği var.tepeden tırnağa ben futbolcuyum diye bağırıyor.fenerliyim ama fatih hayranıyım.bu adamı koy barca ya takır takır oynar.onu izlemek büyük zewk...

 • Ibo Altintepe
  Ibo Altintepe

  -ASLAN GIBI BIR FUTBOLCU
  -TÜRKIYE GOL KRALI
  -TRABZONSPORUN GOL KRALI
  -TRABZONUN KRALI
  -BASIMIZIN TACI
  -ALTIN AYAKLI
  -GELMIS GECMIS EN IYI FUTBOLCU
  -TRABZONUN GURURU

 • Hülya Cakir
  Hülya Cakir

  Fatih Tekke benim icin türkiyenin en iyi Futbolcusu
  Fatih Tekke Trabzonun Gururu
  Fatih Tekke gibi bir futbolcu Türkiyeye bir daha kolay kolay gelmez
  Fatih Tekke Gollerinle meshur
  Aslanlar gibi anlinin teriyle parasini kazanan bir türk Futbolcusu
  Ve en büyük gurur benim icin benim hemsom o ya sürmeneli cok büyük bir gurur bu benim icin aslanim Fatih tekke Abim yuru kim tutar seni

 • Burak Adanur
  Burak Adanur

  Fatih Tekke mi? Lütfen! ..... Fatih Sultan Tekke...

 • Gulay Turan
  Gulay Turan

  Fatih tekke benim icin hersey..
  fatih sultan tekke bir futbol ustasi, GOL KRALI.
  onun gibi namuslu onurlu terbiyeli futbolcu daha zor bulunur..
  Trabzonspor icin herseyi yapar..................
  KOCUM FATIH TEKKEM...
  fatih tekke ye laf atan ilk once kendine donup baksin..
  Hele Fb liler..
  isimlerini agizima bile almak istemiyorum oyle kiniyorum onlari..
  omlar gitsin hakem yardimiyla mac kazansin..
  ne zaman trabzonspor-Fb maci olursa hep hakem yardimiyla yeniyorlar..
  Herzaman her yerde en buyuk trabzonspor Ve FATIH TEKKEM abim benim...

 • Yok Yok Yok
  Yok Yok Yok

  Batan gemimizi kurtaran kaptanımız.

  Şampiyonlar ligi maçında Hakan Şükür gibi sahada yürüdü, top çarpsın da gol olsun diye bekledi. Ama abim o Hakan'a özgü yapma sen öyle şeyler. Sen koş boşver (sakatlıktan çıktığını biliyorum da abi ne yapayım yaa üzüldük işte) .

  Yine de iyi bi oyuncu, Gökdeniz'le anlaşırlarsa etkili oluyor, bir de kafa toplarında iyi 1.78 mi 1.75 mi ne olan boyuna rağmen.

 • Ceyhun Önder
  Ceyhun Önder

  TV'de gordugum kadariyla inanilmaz guzellikte bir koyde buyumus bu da karakterine sakinlik olarak yansimis, Turkiye'de gerekli ilgiyi gorememis onemli golculerden biri.

 • Scorpion
  Scorpion

  Türkiyenin en iyi, Avrupanın ise sayılı forvetleri arasında yer alan bir şaheser o... onu anlatmaya kelimeler yetmez, o futbolu ayaklarıyla değil ruhuyla oynuyor... Allahın Trabzonspora armağan ettiği bir hediye.. febenin korkulu rüyası... Attığı golleri izleyerek onu daha iyi anlarsınız...

 • Göktürk Kutluhan
  Göktürk Kutluhan

  Türkiyenin şu an en iyi forveti.Trabzonspor'un 9 numaralı forvet oyuncusu.2004-2005 sezonunda 31.haftayı 28 golle geçti.Şotanın bir sezonda en fazla gol atma rekoru olan 25 golü geçti.Türkiye Süper Liginde 101 gole ulaştı.

 • Serkan Basoglu
  Serkan Basoglu

  trabzonsporda en çok atan şotanın rekorunu geçmek üzere olan trabzonsporlu fubolcu

 • İngiliz Kemal
  İngiliz Kemal

  büyük maçlarda gol atamayan ve asla vasatı aşamayacak olan sıradan forvet.Trabzonspor dışında kısa bir G.antepspor macerasıda oldu.