Kültür Sanat Edebiyat Şiir

evangelist sizce ne demek, evangelist size neyi çağrıştırıyor?

evangelist terimi Mehmet Engin Osmanoğlu tarafından tarihinde eklendi

 • uğur çakır
  uğur çakır

  evangelist bence hiristiyanlarla Yahudilerin birleşmesiyle Müslümanlara savaş açmasıdır

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Evangelistlere göre iyi ile kötü arasinda gerçeklesecek olan büyük savastan (Armageddon) sonra, Mesih gelecek ve sonra da kiyamet kopacaktir. Armageddon savasini ne kadar çabuk baslatirlarsa Mesihin gelişi de o kadar çabuk olacağına inanırlar.

  Tabi onlara göre iyi olan kendileri(!) ve kötü olan da Evangelistlerin düşman belledikleri bütün bir islam dünyasidır.(Büyük Ortadogu Projesi)

 • Fazıl Hüsnü Şahin
  Fazıl Hüsnü Şahin

  sapkın bir tarikat..bildiğim kadarıyla abd israil ikilsinin dünya üzerindeki işgallerini meşrulaştırmak ve bu ikiliye yeterli desteği sağlamak amacıyla gerekli çalışmaları yürütmektedirler..protestanlıktan ayrılarek bağımsızlığını kazanan bir mezheptir..zaten bozulmuş olan dinlerini söz konusu işgallerin alt yapısını sağlamak amacıyla tamamen yitirmişlerdir..

 • Bella Stella
  Bella Stella

  Evangelism(türkçesi evanjelizmdir aslında) protestanlara ait bir tarikat olsa da evangelistler katolikliklerden çok daha katı bir şekilde dini yaşamayı seçerler. Dini öğretileri de çok katıdır.Onlara göre İncil'de günlük hayattaki soruların cevapları bir yerlere gizlenmiştir ve bir sorunun cevabı öncelikle İncil'de aranmalıdır.Hatta bu olayı o kadar abartanlar vardır ki evangelist bir genç kadın evleneceği erkeğin uygun kişi olup olmadığını bile İncil'e bakarak öğrenmeye çalışır.Işık Evleri'ne benzer bir uygulama olarak evangelistlerin de çocuklar ve öğrenciler için tasarlanmış birçok kampı bulunmaktadır. Bu kamplarda Orwell'ın '1984' adlı başyapıtındaki 'Nefret Saati' gibi bir uygulama bulunmaktadır.Bu nefret saatinden sonra 'Bush'u seviyoruz saati' başlar =) Transa geçmiş ve bilinçaltlarına ulaşılmış birçok öğrenci gözyaşları içinde 'Tanrı Bush'u korusun' diye dualar eder.Bush posterlerine sevgiyle öpücük kondurulur. Ardından da 'seçilmiş kişi'nin vaazı dinlenir.Bir sonraki hafta hangi şanslı öğrencinin vaaz vereceği seçilir ve bu şanslı öğrenci bu kutsal görevi en iyi şekilde yapabilmek için kendisini şartlandırır.Ne de olsa bu göreviyle hayatın bir sonraki evresinde bilmem kaçıncı boyuta yükselecektir. İşte böyle bişey...

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  hepimiz ''eva''dan geldik
  kardeşiz o zaman dio bunnar!
  eva'da gavurca ''havva ana'' demek ya...
  ama pek müslümleri katmıyorlar olaya
  yahudi ve cristleri alıyolar aralarına,
  eski ahiti de kaynakça olarak benimsemişlerdir.

 • Nuri Gamsız
  Nuri Gamsız

  anglo-sakson,beyaz,hıristiyan anlayışın mezhebi...(sürekli 'öteki'

  yaratmak zorunda kalan merkez mezhep, kendi politikalarını ancak

  böyle meşrulaştırabilirler. çevre - öteki ise müslüman-araptır.

  not: ülkemizde ise türk-islam-sünni anlayışı bu merkezin yerli

  versiyonudur...)

 • Levent Sakin
  Levent Sakin

  Hıristiyanlığın Protestanlık ortaya çıktıktan sonra zaman içerisinde Protestanlık ’dan ayrılarak yeni bir biçim ortaya çıkaran oldukça ilginç inançlara sahip bir mezhebine mensup kişi.
  Her ne kadar akademik olmasa da bir kaç özellikleri geliyor aklıma.
  Evangelist düşünceye göre;
  Belli şartlar oluştuğunda (ki bu şartların başında çok ilginçtir Yahudilerin Ortadoğu’da büyük Yahudi devletini kurmaları gelir) ,İsa kurtarıcı olarak dünyaya inecek,Armageddon da kötüler ordusuyla ve başındaki Deccal ile savaşacak.Evangelistlerin en büyük ideali İsa gelmeden önce dünyayı istenilen duruma getirmek sanırım.