Kültür Sanat Edebiyat Şiir

efsun sizce ne demek, efsun size neyi çağrıştırıyor?

efsun terimi Gökçen Şahin tarafından 19.07.2005 tarihinde eklendi

 • Esra Yılmaz
  Esra Yılmaz 13.02.2011 - 04:54

  2 Şubat ta yeni albümü çıkan rock şarkıcısı.
  albümün adı sessiz olmalıyım

  hem şarkılar hem de özellikle sözler harika

 • Samet Mknc
  Samet Mknc 07.09.2009 - 04:02

  o kişiye nasıl ulasabilirim acaba cok aradım ama bulamadım

 • Limonî Erz
  Limonî Erz 28.04.2009 - 16:32

  büyü.

 • Fatih Canbeyli
  Fatih Canbeyli 11.10.2008 - 00:15

  EFSUN koruyucu özelligi olan bir cesit kutsal güctür.dünyada bir kisi tarafindan yapilir.etkisi ise her türlü zehirli olan canli yaratiklardan korur.mesela yilan,akrep,örümcek,ari,kene gibi benzeri yaratiklarin sokmalarindan kesinlikle zarar görmezsiniz.sokma olduktuktan sonra zehir kendiliginden geri cikar.inanmasi zor ama gercek.bu güc haci macit adinda bir kisiye aittir.gecmiste ugur dündarin programinda ugur dündari zehirli bir yaratiga sokturup eliyle zehiri disariya alan kisi haci macittir.bu kisi DÖRTYOL da yasamaktadir.ben ve ailem efsunluyuz.babami defalarca akrek sokmustur ve bisey olmamistir.görmeden inanmazsiniz.görürsenizde efsunlanmak istersiniz.bu kisiye ulasmak cok kolaydir.dörtyolda kime sorsaniz YILANCI HACI MACIT kim diye gösterirler.cogunuz gülüp gecceksiniz ama belki inanip bu allahin mucizesinden faydalanmak isteyenler olur.amac para kazanmak degildir.reklam amacli algilamayin lütfen.ben almanyadan yaziyorum.

 • Birgül Meral
  Birgül Meral 06.09.2008 - 19:27

  sen köprüleri attıran sözcük..
  o köprüleri yeniden kurduk. yıkabilir misin?
  - hayır.
  gerek duymuyorsun çünkü
  köprüden geçen yok diye!

 • Esra Yılmaz
  Esra Yılmaz 28.08.2008 - 23:57

  Efsun 2004 yılında gülay boyalar ve özer dönerkaya tarafından kurulan rock grubudur.

  ilk albümlerinin adı 'duy sesimi'dir. Rüya adlı şarkıları çok beğenilmiş, uzun zaman hayal kahvesindeki canlı performansları dikkat çekicidir.

 • Efsun Şendal
  Efsun Şendal 12.05.2008 - 16:23

  büyü,büyülemek gibi anlamları var ama koruyucu büyü bildiğim kadarıyla...her şeyden önce efsun benim şimdiye kadar kimle tanıştıysam ismimi tam anlamıyla yansıttığımı söyledi bana ve buna ben de inanıyorum...

 • Efsun Özdemir
  Efsun Özdemir 26.03.2008 - 10:19

  efsun benim adım=) efsun'un anlamı büyü demek ama büyülerden ayıran tek özelliği koruyucu büyü olması! !
  İsmimi daha bılmeden ınsanlar anlasılmayan bı etkım oldugunu soluyolar ısmımı ogrendıkten sora korkuolar benden :) Ama ben ısmımden cok memnunum...

 • Cennet Can
  Cennet Can 05.01.2008 - 14:04

  efsun demek buyu sıhır anlamına gelır edebıyatta sıkca gecen bır kelımedır benım adımda efsun bırıyle tanıstıgımda ısmımı soyledıgımde ısmımle uyustugumu soylerler ARAMIZDA BUYULEYICI GUZELLIGE SAHIBIMMIS AMA BEN BIRTEK KISIYI BUYULEDIM SINANI YANI BIZ EFSUNLANDIK

 • Tolga Gül
  Tolga Gül 25.09.2007 - 12:59

  ben efsuna aşığım efsun isminde bi kıza büyülenmiş gibiyim onu görmeyeli nerdeyse 2 yıl oldu ama ona olan aşkım hiç bitmedi bitmeycekde onun ismini her duyduğumda içim titriyor onunla karşı karşıya gelsek bayılırım heralde işte efsun bana bunları çağrıştırıyor belki biraz saçma yazdım ama anlayın işte onun adını duymam bile yetiyor

 • Hakan Akca
  Hakan Akca 26.08.2007 - 02:51

  efsun hayatımın askı karımın ismi kızımın ismi ama suan ikimizde efdsunlandık

 • Ercan İpek
  Ercan İpek 23.06.2007 - 17:05

  efsun nedir

 • Ezgi Özdemir
  Ezgi Özdemir 29.04.2007 - 01:38

  buyu

 • Ezgi Özdemir
  Ezgi Özdemir 29.04.2007 - 01:38

  düş hayal büyü rüya

 • Ezgi Özdemir
  Ezgi Özdemir 29.04.2007 - 01:37

  rüya gizem düş hayel büyü

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel 25.10.2006 - 19:02

  EFSUN BABA MUSKA MERKEZİ...Hizmetinizdedir...
  Memleketimizde,insanımızın dini duygularının ne derece güçlü olduğunu bilen ve kerameti kendinde gören bazı cübbeli,sakallı,sarıklı,eli tesbihli,ayağı takunyalı,insan görüntüsüne bürünmüş şeytanların ruhlarımıza huzur,kadın ve kızlarımıza çocuk ve hayırlı bi koca,evlerimize bereket,bolluk,lotodan,totodan büyük para,koca dayağına karşı muska,yatağını ıslatan bebelere çiş freni,vs.vs.vs......gibi bi takım HAYATİ! ! ! ihtiyaçları yerine getirmek için çooooook cüziiiiiii bi ücret karşılığında,Allah adına hayır işlediklerini de söylemek suretiyle yaptıkları yardıma EFSUN denir.....miş.! ! ! ! =0( =0(

 • Efsun Eligül
  Efsun Eligül 16.09.2006 - 15:56

  efsun bana büyüyü çağrıştırıyor zaten adımda bu olduğundan çok severim ben bu kelimeyii

 • Efsun Can
  Efsun Can 26.08.2006 - 16:04

  arkadaslar slm ben efsun evet haklısınız cok gusel bır ısım am basen acaıp gelıo ılk defa duyuldugu ıcındır belkı heheh tahn you annejimm: :)

 • Ayça Ercan
  Ayça Ercan 12.07.2006 - 22:24

  hayatımda bildiğim en güzel isim kendi ismimide severim ama efsun dendiğinde bakmakda harika olurdu belkide *bir zamanda* *bi yerde* *bi şekilde* bakıyorumdur
  effffsuuuuuuuuuuuuuun! ! ! ! dendiğinde


  EFSUN  Efsun, füsûn olarak da kullanılır. Farsça'dan dilimize geçmiş olup, büyü ve sihir anlamındadır. Sihirbazların okudukları kelimelere olduğu gibi, hileye ve manasız şeye de denir.

  Büyücülük yapana efsunkâr denilmiştir. Aynı zamanda büyülü de demektir. Namık Kemâl bir şiirinde, 'Ne efsunkâr imişsin âh ey didar-ı hürriyet/Esir-i aşkın olduk gerçi kurtulduk esâretten' demekle bu anlamı dile getirmiştir.

  Efsûn (büyü) , eskiden beri insanları meşgul etmiş bir olaydır. Gerçeklerden habersiz olan insanlık, doğaüstü güçlerle, doğanın etkilenebileceği inancına kapılmıştır. Bu da, en küçük bir tabiat bilgisinden mahrum bulunulduğu çağlarda ve zamanlarda kendini göstermiştir. Meselâ, toprağa dökülen suyun yağmur yağdıracağına inanılmış, yılanın kötülüğünden kurtulmak için onun karşıtı ve yiyicisi olan leylekten etkileme yoluna gidilmiştir.

  Efsûn, eskiden beri Babilliler, Keldânîler, Süryaniler ve Mısırlılar arasında yaygın olarak görülmüş ve bunlardan meşhur sihirbazlar çıkmıştır. Bugün de geri kalmış, ilkel topluluk lar arasında efsûn, önemli bir yer tutmaktadır. Avustralya yerlileri, herşeyden çok sihirden ve büyücülerden korkarlar. Hastalarına doktor yerine sihirbazları çağırırlar, eğer çağırmazlarsa ve hasta da ölürse büyücünün öldürdüğünü sanırlar. Bunlar, gök gürültüsü, şimşek, yağmur, fırtına gibi tabii olayları hep sihirbazlara malederler. Afrika'nın yerlileri de efsûnculara büyük saygı duyarlar. İspanyollar, Amerika'yı aldıklarında orada sihirbazlığın yaygın olduğunu görmüşlerdir. Eski Mısır'daki yazılar, burada da sihirin varlığını ve tesirini ispat etmektedir. Sihirbazlıkta en ileri giden millet Keldânîlerdi. Onları tevhid akîdesine davet etmek için Hazreti İbrahim (a.s) gönderilmişti.

  Kur'ân-ı Kerîm'de. Bâbil'de Hârut ve Mârut'un insanlara sihir ilmini öğrettikleri Allah (c.c.) tarafından bildirilmekte (Bakara, 2/102) ve Hz. Musa (a.s.) 'ın elindeki asânın yılan olduğu haber verilmektedir (Tâhâ, 20/20) .

  Efsûnu su kısımlara ayırıp değerlendirmek mümkündür.

  1- Keldânîlerin sihri: Bunlar yıldızlara taparlar, kâinatı idare edenlerin yıldızlar olduğunu, hayır ve şerrin onlardan geldiğini söylerlerdi.

  2- Ruhu güçlü olanların kuruntuları ile ortaya konan büyü. Bunlara göre insan ruhu tasfiye ile güç icad etme, öldürme, diriltme, bünyede değişiklik yapmâ derecesine ulaşır. Hipnotizma, manyetizmâ ve fâkirizm gibi. Sihrin en aldatıcı ve tehlikeli bölümü budur.

  3- Yerdeki ruhlardan yardım alanların sihri. Bu da muska yapmak ve cinlerden yardim almak gibi güçlere dayanır. İspritizma ve üfürükçülük gibi.

  4- Göz boyamak şeklinde yapılan büyü. Hokkabazlık ve el çabukluğu ve benzeri davranışlar bu kabildendir. Bu, tıpkı vapurda giderken sahili hareket ediyor gibi görmeye benzer ki, bizde buna gözbağcılık denilir.

  Sihir ve sihirbazcılık haramdır. İslâm bilginleri, birinci ve ikinci gurub sihre inananların küfründe ittifak etmişlerdir. Kur'ân-ı Kerîm'de ifade edildiği gibi büyü, Yahudiler arasında da yaygın idi. Hz. Süleyman (a.s.) 'ın büyücü olduğunu, hükümdarlığı büyü ile elde ettiğini, hayvanlara ve cinlere bununla hükmettiğini söylerler ve inanırlardı. Kur'ân-ı Kerim'de Hz. Süleyman bir Peygamber olarak tanıtılınca, 'Muhammed, Süleyman'ı peygamber sanıyor, halbuki o bir büyücüdür' dediler. Bunun üzerine Bakara, 2/ 102 âyeti nâzil oldu.

  Efsûnun (sihrin) bütün mâhiyeti, hayali gerçek zannettirecek bir yön ile, insanın ruhu üzerinde bir etki meydana getirmekten ibaret olduğu halde, bunun bir kısmı da bazı gerçeklerle karışıktır. Özetle, her sihrin gerçek tesirden büsbütün uzak olduğu iddia edilmemeli, sihrin aslı yoktur diye aldanılmamalı, sihirbazlardan sakınılmalıdır. Gerçek etki ne sihirde, ne onu yapanda, ne tabiatta, ne ruhta, ne gökte, ne yerde, ne şeytanda ve ne de melektedir. Hakîkî müessir herşeye gücü yeten Allah (c.c.) 'dır. Zarar ve fayda ancak O'nun izniyle meydana gelir. O halde her şeyden önce yüce Allah'tan korkulmalı ve O'nun korumasına sığınılmalıdır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s) Muavvizeteyn * denilen Felâk ve Nâs sûrelerini bu amaçla hem okumuş hem de okunmalarını bizlere tebliğ etmiştir.

  Hasan Fehmi KUMANLIOĞLU

 • Efsun Aydoğdu
  Efsun Aydoğdu 01.06.2006 - 21:50

  heyyy ben EFSUN...efsun'un gerçek anlamı:sihir,büyü,üfürük,gözbağcılık,sihirbazların tuzağı,hile ile yapılan kötü işler,islamiyetçe men edilmiş ve büyük günahlardan sayılmıştır. ama ben ismimden çooook memnunum :)

 • Efsun Aydoğdu
  Efsun Aydoğdu 12.04.2006 - 19:07

  Merhaba ben EFSUN

 • Efsun Aydoğdu
  Efsun Aydoğdu 26.03.2006 - 23:31

  merhaba ben Efsun...Efsun evrendeki en güzel isim.anlamıda çok güzel ve gizemli.anlamı kara büyü ve sihir miş.tüm adaşlarıma selamlar...Efsun Aydoğdu.

 • Çağrı
  Çağrı 25.02.2006 - 15:09

  efsun hayatımda duyduğum en güzel isim bence bu konuyu açan çok haklı ona katılıyorum kızım olursa adını efsun koyarım kesinlikle

 • Efsun Çeçen
  Efsun Çeçen 16.01.2006 - 20:53

  benim adım efsun ve bu isimden de çok memnunum bana efsun büyüleyici bir güzelliği çağrıştırıyor adım efsun olmasından dolayı arkadaşlarım bana cadı derdi beni masus kızdırırlardı ama güzelliğim dolayısıylada beni kıskanırlardı özelliklede yeşil gözlerimi...sizlere iyi günler diliyorum ve efsunlu günler,haftalar,aylar,mevsimler,yıllar...

 • Aylin Aslım
  Aylin Aslım 19.07.2005 - 16:36

  BÜYÜ
  Büyü filmi de vardı bu arada.
  e bu kadar...