Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

cahiliye devri sizce ne demek, cahiliye devri size neyi çağrıştırıyor?

cahiliye devri terimi Muhiddin Mehmet Gürkan tarafından tarihinde eklendi

 • Hepsi Boş
  Hepsi Boş

  Şu anda yaşanan devir..

 • Esra Gök
  Esra Gök

  Bilgisizlik, gerçeği tanımama. İslâm, tam bir aydınlık ve bilgi devri olduğu için, Arabistan'da İslâmiyet'in yayılmasından önceki devre, daha dar anlamı ile Hz. İsa'dan sonra peygamberimizin gelmesine kadar geçen zamana 'cahiliyye' devri adı verilmiştir.

  Allah'a isyan etmiş onun hükümlerine sırt çevirmiş bir toplum olarak son derece ilkel ve cahil hayat sürüyorlardı. Cahiliyye Arapları'nın sürdüğü hayattan ve içinde yaşadıkları ortamdan bazı örnekleri şöyle sıralamak mümkündür:
  putlara taparlardı, Kizlari Diri Diri Topraga Gömerlerdi,içki içerlerdi,kumar oynarlardı,tefecilik yaparlardı,faiz oranları çok büyüktü,fuhuş çok büyük orandaydı,

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  ''bir enkaz devraldık''
  her yeni iktiidarın
  bildik repliklerindendir

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Cahiliye devri nedir,ne değildir bu konuyu irdelemenin çok fazla bir anlamı yoktur.Bunun için asrımızda İslam aleminin paramparça ve perişan durumuna bakmak daha anlamlıdır.

 • Yasin Kkm
  Yasin Kkm

  Selamunaleykum
  Yukarida cahillikden bahsedip soyledigi seyin CAHILlik oldugunun farkina varmayan CAHIL insanlar var. Ne yazik ki kendilerini bilgili sanipda CAHIL olduklarini goremeyenler. Mesela bu cahillerden bi tanesi Sahabe Efendilerimizden birisiyle alakali Yasasin Ebu Sufyan demis cokda dogru soylemis(ama CAHIL herif ki kara CAHIL Ebu Sufyan'in kim oldugunu bile bilmediginden yuzde yuz eminim ama iste CAHIL oldugu icin bisey soyleme ihtiyaci duymus ve soylemis) . Yasasin Ebu Sufyan Efendimiz. O Ebu Sufyan'ki islama Mekke fethinden sonra girmesine ragmen o kadar hizli sekilde ilerlemistir ki Yermuk'de savasirken gozune saplanan bi ok karsisinda ' Ne ise yararsinki yetmis yil sahibini gormedin' demistir...
  Onun haricinde baska CAHILlerde omurlerinde bilmiyorum hic acipda bi tarih kitabina bakmislar mi ama baktiklarini hic sanmiyorum. Ama kendilerini bilgili saniyorlar. Araplar Islam'in gelmesiyle Dunya'ya hukmetmistir, onun ardindan Osmanli devleti anlatirsiniz biz turkuz biz Osmanli torunlariyiz dersinizde Osmanli Dunya'ya 600 yuz yill hukmederken Islam'in adini yaymak icin savasiyordu.
  ! ! ! ACIP BIRAZ OKUYUN ONDAN SONRA GELIP BILIGICLIK TASLAYIN KI CAHIL OLDUGUNUZ ANLASILMASIN 21. ASRIN CAHILLERI ! ! ! !

 • Kaplan Demir
  Kaplan Demir

  Bildiğimce İslam'dan önce Arabistan Yarımadası'nın vaziyeti Cahiliye Devri olarak adlandırılıyordu.Gel gör ki İslam'ın bu işe bir faydası olmamıştır.Yıl 2006 itibariyle adı geçen muhitte ve çoğu İslam ülkesinde Cahiliye Devri hala devam etmektedir.Bitecek gibi de görünmemektedir.

 • Garbi Yeli
  Garbi Yeli

  devam ediyor...

 • Harun Çat
  Harun Çat

  cahilliğin keşfedildiği devir.....

 • Poyraz Tabuk
  Poyraz Tabuk

  arap tarihinin en mükkemmel dönemidir asıl cehalet islam ve onun yarattığı örümcek kafalardır..
  YAŞASIN EBU SÜFYAN! ! !

 • Ferdi Şavk
  Ferdi Şavk

  ilk okulda kız cocuklarının diri diri gömüldüğü söylenirdi o devirde...şimdide ceninler kürtaj yoluyla alınıyor....hindistanda kız cocuk olacağı anlaşılan ceninler alınıyor...töre cinayetleri var...savş hat safhada...bu devir cahiliye değilde nedir....

 • Serif
  Serif

  biliim çagınıın eski bir versiyonuu

 • Hüseyin Türk
  Hüseyin Türk

  bitti mi sanıyorsunuz?

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  O dönemde insanlar kabe adını verdikleri yere yerleştirdikleri putlara tapardı. Herkesin tapınma yeri Kabe idi. Daha çocukken Kabe'ye gidip tapınmak için bir istekle yanıp tutuşturan bir kültür vardı.

  En önemli ikinci şey şairlikti. Şair olmak kutsanmış olmak gibi birşeydi. Geleceği kafiyeli dizelerle anlatmak ya da anlamsız dizelerde önemli sırları gizlemek maharetti... O yüzden kabenin duvarlarını şiirleri süslerlerdi. En çok bilineni ise bir aşk şiiridir.

  Daha sonra Hz. Muhammed tek tanrılı bir din getirince burdaki bütün putlar yıkılarak tapınma adına yön olarak burası gösterildi. Yine etrafının gezilmesi hac, günahlardan arınma sayıldı.

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  küçükken ben...hem de çok küçükken,cahiliye devrinde kızçocuklarının diri diri topraga gömüldüklerini duyunca cahiliye devrinde yaşayan kızlar için üzülmüş; bulunduğum çağda yaşayan kendim için sevinmiştim...
  fakat şimdi tam tersini düşünmek kadar mantıklı bi yaklaşım daha bulunduğunu düşünmüyorum...
  evet yeryüzünde her iki karşı cinsten birinin kökü kesinlikle kurutulmalıdır
  ve evet kökü kurutulması gereken ırk; dişi ırktır...