Kültür Sanat Edebiyat Şiir

aşilin topuğu sizce ne demek, aşilin topuğu size neyi çağrıştırıyor?

aşilin topuğu terimi Durmus Hilmi Gecer tarafından tarihinde eklendi

 • Hilmi Bulunmaz
  Hilmi Bulunmaz

  'Aşil'in Topuğu'nun ne olduğundan önce, 'Hakan Haktan' (sahte ad kullandığını sandığım) şahsın, benim hakkımda 'Coşkun Büktel'in Aşil Topuğu' olduğum yönünde dezenformatif yazı yazması sonucu canımı sıkan bir durum oluştu. Ne yazık ki, yıllardır yayında olan bu yazıyı henüz yeni (13.12.2013) gördüm. Gerekli yanıtı daha sonra vermek üzere, bu yazının gerçekleri değil, yalanları içerdiğini belirtmeliyim.

  Bulunmaz Kültür Merkezi
  Genel Sanat Yönetmeni
  Hüseyin Hilmi Bulunmaz

 • Hakan Haktan
  Hakan Haktan

  SANAT DÜNYASINDA AŞİL TOPUĞU DAVASI Aşil topuğu Aşil'in en zayıf noktasıdır. Aşil'in zarar görebileceği noktasıdır. Ama Bu aynı zamanda bir görüşten, bir tarafdan yana olduğu halde o görüşe o taraftarı olduğu kesime yada kişiye zarar verenlere de soylenilen durumdur. bu başkan ataryemez sporun aşil topuğudur gibi. Ülkemizde de bu aşil topuğu sanatçılar yazarlar arasında kavga ve tartışmalara neden olmuş bir tanımlamadır. Yazar Coşkun Büktel tiyatro sanatçısı Hilmi Bulunmaz'ı kendi aşil topuğu ilan edince günlerce süren tartışmaların yanısıra sanat dünyasına bu tartışmalar 'aşil topuğu davası' oılarak geçmiştir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  AŞİL TENDONU:Troya savaşının en önemli figürlerinden biri Akhilleus(Aşil) dir.Annesi ona ölümszlük kazandırmak için Stiks ırmağına daldırmış,bunu yaparken topuğundan tuttuğu için topuğu suya değmemiştir.Aşil'in ölümü ancak topuğuna alacağı bir darbeyle olacaktır.Paris onu attığı bir okla topuğundan vururve Aşil'i öldürür.

 • İlayda Kambur
  İlayda Kambur

  Hıh! ! ! Sanki bilmiyor gibi neremden öleceğimi. Ben bildim sevgili nereden ölüyor. Bildim de bildirdim mi? Bildim de öldürdüm mü? Bildiğim yeri de kırk kat pamukla sarmadım mı, gelip de çarpan olur diye? Peki ya siz, bildirsem ki işte şuradan ölürüm, öldürecek misiniz? Hem ki bilmiyor musunuz?

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel

  Mafya-zoo abiler tarafından atış talimi yapılan nokta...ayrıca nokta vuruşu da deniyormuş..! ! ! =0))))) Şaka bir yana; Psikolojik bir sendrom var,' Aşil sendromu' diye adlandırılıyor...tabii bir de futbolcu kardeşlerimizin bol bol kopardıkları kas dokusu...ama,asıl konu 'Aşilin topuğu' astrolojide kullanılan bir terim...Yanisi; Kaçınılacak tuzaklar demek oluyor...! ! ! yeterli mi aceba?

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  bir bilen söyledi.. aşil sendromu varmış psikolojide.. peki bir de hector'u sorsam.. eric bana sendromu oldum da.. ne karizma öyle yahu..

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Aşil bebekken annesi tarafından ayağından tutularak kutsal nehirin suyuna sokulur. Fakat anne biraz dikkatsiz olduğu için elinin altına gelen topuğu bu suda yıkanmaz.
  Pek çok benzerliğini Hıristiyanlıkta da görebileceğimiz bu mitolojik olgu,, insanların günahkar doğup ancak vaftiz edilirse temizleneceğine benzer bir mantık taşımaktır. (Gerçi müslümanlığın da benzerlik taşıdığı sümer mitolojisi vardır)

  Kısaca, muhteşem bir savaşçı olan Aşil kutsandıktan sonra dünyalı yanı topuğundan vurularak öldürülebilmiştir.

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  yahu aşil tendonu değil mi o? birisi aşağıda aşil sendromu demiş.. var mı böle bişey psikolojide? bence brad pitt..

 • Feyza Yüksel
  Feyza Yüksel

  Aşil'in en zayıf noktası olan topuğundan vurulup ölmesi,psikiyatride çok güçlü insanların bile zaaflarının onları esir alması durumuna ismini vermiştir:Aşil Sendromu.

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  Anası aşili bebekkene styx nehrine batırır ama topuğundan tuttuğundan ve ölümsüz olduğundan vede ölümsüzlerin nehre dokunmaması gerektiği hikayesinden dolayıdırki, yakışıklı ama sempatik olmayan aşil, topuğundan vurulur ve styx ı bide kanonun üstünden seyreder :)

 • Mm
  Mm

  işe yaradı...

 • Soner D
  Soner D

  Olayı toparlamak için;
  Aşil'i kutsamak için annesi sadece topuğu dışarıda kalacak şekilde suya batırır. Yıllar sonra Aşil savaşlarda aranılan bir yiğit haline gelir. Hector'u da öldürür. Fakat bir savaşta topuğuna gelen bir okla ölür gider. Çünkü annesi sadece topuğu dışarıda bırakmıştır.

 • Eray İnman
  Eray İnman

  Aşil'in anası onu yıkarkene topuğundan tutup ırmağa bandırmış. sonra bizimkisi troya savaşında hektoru öldürürken hektor buna'mağrurlanma kralım senden büyük zeus var' demiş. hektorun kardeşi ve bu savaşın nedeni olan paris -miydi her ne haltsa o işte- şehre girerken fırlattığı bi okla öldürmüş bunu...ok topuğa isabet etmiş çünkü...o zaman 'topuğuna sıkmak' diye bişi olmadığından olsa olsa 'topuğuna fırlatmak' diyebileceğimiz bu olay savaşın gidişatını değiştirmiş...

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  Yine bu adamin isminden olsa gerek, ayak kaslarinin topukla birlestigi yere de asil tendon diyorlar...
  Futbolcularda bazen duyuyoruz asil tendonundan sakatlanmis diye...

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  Achilles isimli bir mitoloji kahramani ile ilgisi vardi bu lafin.
  Yenilmez ve ölümsüz biriis olarak bilinen bu adamin topuguna ok mu degiyor yoksa kilic mi kesiyor, bisiiler oluyordu ve adam öbür tarafa biletini okeyletmis oluyordu bu bu darbe ile...
  O adamin ölümüne sebeb olan en zayif nokta burasi oldugu icin, her seyin en zayif noktasini ifade etmek icin asilin topugu tabiri kullanilir..