Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Şiir Yarışması

yemliha sizce ne demek, yemliha size neyi çağrıştırıyor?

yemliha terimi Gılgamış Elluri tarafından tarihinde eklendi

 • YEMLİHA
  YEMLİHA

  BENİM ADIMDA YEMLİHA DEDEMDEN KALAN HATIRA COK DEGISIK ISMİMİZ VAR AMA BEN İSMİMİ SEVİYORUM


 • yemliha
  yemliha

  yemiiha benim ismim dedesinden kalan son hatıra

 • Said Korkmaz
  Said Korkmaz

  Yemliha ve onun arkadaşı olan 6 kişinin ahir zamanda Mehdi (as) ye yardım edeceklerini duymuştum...bu tıpkı İsa (as) peygamberin ahir zamanda geri gelmesi ve ümmeti Muhammed(as) olması gibi...ya da bu manad bir şey olabilir...reenkarnasyon vs. değil tabi...Allaha zorluk yoktur...O dilerse her şey olur...Doğrusunu ancak Allah bilir....

 • Fuat Paksoy
  Fuat Paksoy

  YEMLİHA Hakkında…

  Bildiğim kadarıyla YEMLİHA, ashab-ı Kehf olarak bilinen yedi uyurlardan birinin adıddır. Ancak bu isim, tarihin akışı içinde yozlaşarak günümüzde farklı bir telaffuzla seslendirimektedir. Bu zat, (rivayete göre) sözbirliği ettiği öbür altı arkadaşıyla birlikte devrin putperest Roma imparatorundan kaçar ve bir mağaraya sığınarak uzun bir süre uykuya dalar ve sonra uyanırlar. Bu yedi şahsın serüveni Kur'an-ı Kerim'in Kehf Suresi'nde özet olarak anlatılmaktadır. Türkçe literatürde bu yedi kişinin isimleri şöyle geçmektedir: Yemliha, Mislina, Mekseline, Mernuş, Tebernuş, Sazenuş ve Kefeştateyyuş.. Bir de köpekleri Kıtmir vardır. Ancak bu şahıslar Roma vatandaşları olduklarına göre, isimleri de o günün isimlerinden olmalıdır. Çünkü mantık bunu gerektiriyor.

  Bilindiği üzere, isimler ve kavramlar çeşitli sebeplerle sık sık değişir ve farklı anlamlar kazanırlar. daha doğrusu yorumlanır ve yozlaşırlar. Ne yazık ki insanoğlu hemen hiç bir şeyi aslına uygun olarak koruyamıyor veya korumak istemiyor! . İste Ashab-ı Kehf'in isimleri de böyle bir akıbete uğramış ve değişmişlerdir.

  Yukarıdaki isimlerin orijinallerinin şöyle olmasını tahmin ediyorum.

  1) Jamelikus
  2) Misilinus
  3) Maximillianus
  4) Martinus
  5) Taberius
  6) Sarinunis
  7) Qafastatius

  Ben sadece (bilgilerim çerçevesinde) görüş ve kanaatlerimi açıkladım. Bu konuda, daha belgesel ve daha tutarlı bilgilere sahip arkadaşların, bizi aydınlatmalarını diliyorum.

 • Ayhan Uçar
  Ayhan Uçar

  haz isanın havarilerinden biri

 • Uğur
  Uğur

  Yemliha halk arasında yedi uyurlar olarak bilinen ashab-ı kehf(mağara arkadaşları) ' den birisidir.rivayete göre zalim hükümdarın elinden kaçan yedi genç yeni gelecek peygamberi bulma ümidiyle yola çıkarlar ancak hükümdar ve askerleri onları kovalamaktadır.bunun üzerine bir mağaraya sığınırlar ve farkında olmadan üçyüz dokuz yıl uyurlar.... hikayeyi biliyorum bilmediğim ise yemliha'nın kelime anlamı. cevabı olan var mı?

 • Eray İnman
  Eray İnman

  Ashab-ı Kehf'ten birisiydi yanlış hatırlamıyorsam...