Kültür Sanat Edebiyat Şiir

yemek tarifleri sizce ne demek, yemek tarifleri size neyi çağrıştırıyor?

yemek tarifleri terimi Sermet Sait tarafından 17.07.2003 tarihinde eklendi

 • İlk Nur
  İlk Nur07.10.2008 - 12:41

  taze fasulyeye yaparken 1 cay kasigi seker ilave ederseniz lezzeti daha guzel oluyor ama elbette tuz da eklemek gerekli ki hayatta boyle birsey iste..

 • Talha Yasin
  Talha Yasin01.12.2006 - 00:15

  bazı mecmuaların verdiği tariflere gıccık oluyom. neymiş 10 gr. krema 5 mg ceviz vb tarifler bana kimya labroturlarında neyim hazırlanan kimyasal maddeleri hatırlatıyo. ööle altın terazisinde tartılarak hazırlancek yemekten hayırmı gelir adama? yemeği koycan kocca tencereye garıştırcende garıştırcen aha olcek sana kocca bi tencere yemek.aslında bide yemek yapmayı bilen bi kocan olcek en iyisi o.

 • 24.09.2006 - 03:07

  UNLU TAVA YEMEKLERİNDEN

  MUHLAMA

  Malzemeler: Üç tahta kaşığı mısır unu, üç kaşık tereyağı, bir kase tel veren peynir, İlik SU ve tuz.
  Yapılış ı: Bakır bir tavada tereyağı eritilir. Mısır unu konulup penbeleş inceye kadar kavrulur. Tavaya ilik su ve peynir ilave edilir. Peynirin tuzuna göre tuzu ayarlanır. Hafİf ateşte karıştırılarak yağını üzerine verinceye kadar pişirilir.
  Muhlama tel veren peynirle yapılabileceği gibi hertürlü peynirle veya minci ile de yapılabilir. Peynir ve minci sade olarak da yağda pişirilebilir. (Buna pişirmek yerine ısıtmak demek daha doğru olur) . Yağda sade olarak pişirilen peynire peynir muhlaması, yağda sade olarak pişirilen minciye de minci muhlaması denir.
  Hemşin yöresinde bir miktar kaymak alınarak tavaya konur, ateş üzerinde kaynatılır, içerisine yavaş yavaş mısır unu ilave edilir. Daha sonra bir miktarda ince ince doğranmış köy peyniri konmak suretiyle sıcak olarak servis yapılır. Bu muhlama şekline adı geçen yöremizde 'kaymak muhlaması' denmektedir.

 • Nuri Gamsız
  Nuri Gamsız11.09.2006 - 10:58

  tv.de,beyaz suratlı yavşakların: “malzemelerimizi sıralıyoruz: 1 kilo kuzu kıyması…”diye başlayıp, ülserimizi azdırmasıyla devam eden programlardır.

  bu ülkedeki asgari ücret ve açlık sınırı rakamları ortadayken, 4 çeşit yemek tarifi vermek,bu halkla inceden dalga geçmektir.kaldıki bu ülkenin anneleri, 9 yaşındaki kızlarına, soğanın nasıl pembeleştiğini gösterir ve bu pembeleşen soğanların malzeme olduğu, tek çeşit çorba, ara-ana sıcak,tatlı-meyve yerine geçecek şekilde sofraya konulur. ekonomik zorluklardan ikinci bir yemek sofraya konul-a-maz.

  hal böyleyken ortaya alternatifobezito isimli sanal bir kahraman çıkar, doymuş olmak için yemek tarifi uydurur. neyse uzatmadan sözü ustamıza bırakalımda “boşinsan haşlaması” tarifi versin.

  muços senyör,önceden ideolojik bombardımanlarla boşalttığımız beyinlere,renkli ekranlara sardığımız boşluk,hoşluk,puştluk,bireysellik ve kardan oluşan malzemelerimizi kabaca yerleştirip,insanların kafasını bir güzel.ikyoruz,unutmadan hak,hukuk,adalet gibi kavramların beyinlerden iyice temizlenmesi gerekiyor,yoksa haşlamamız tutmaz.eveet,boşinsanımız hazır, yiyin efendiler,yiyin. es a la rumba de BARCELONA,ronaldinho,eto,zambrotta,es a la rumba de BARCELONA…

  not: bazılarınızın entrye burun kıvırdığını görüyorum,eee 1500$’lık bilgisayarların monitörlerinden, popülist gözükür bu tür entryler…

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel23.06.2006 - 14:24

  İki anneanne tavsiyesi daha... :))
  Biiiiirrrr....
  Yemek salçaya boğulmayaaa... :))
  İyi bir yemek yaptığımızı sandığımızda doğru anneanneye koşardık.. Bak bi tadına bakalım diye.. :))
  - hııı derdi fena olmamış...
  Hemen ardından da salçaya boğmuşsun derdi.. Bol salçalı yemeği her kadın yapar ve iyi yemek diye yuttururdaaaaa... hani bunun sebzesinin etinin yağının ve dahi baharatının kendi tadları... :))

  İkiiiiiii;
  Zinhaaar her yemeye her baharat ve her ot doldurulmayaaa...Her yemeğin kendine özel baharatları ve dahi otları vardır.. Mesela her çorbaya nane olmaz.. Naneyle güzel olan çorba sayısı iki bilemedin üçtür... Mesla şehriyeyle pirinç çorbaları mutlak tavuk yada et suyuna olmalı ve sadece karabiber ve maydanoz yakışmalı.... :)))

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun23.06.2006 - 13:50

  tariflerinizi isterler verirsiniz..ancak bir de 'el' denen bir mefhum var ki anlatılmaz yaşanır..
  kek meselâ...
  tarifi verirsiniz ama sizin yaptığınız kekle alakası yoktur :)
  işte bu noktada o meşhurrr 'el' olgusu devreye giriyor..

  marifet 'el' dedir :)

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel23.06.2006 - 13:46

  Tarifle yapmak zor gerçekten.. :)) Rahmetli anneaneme yemek tarif ettirmek sahiden güçtü.. Elinin bi ayarı vardı ki tutturmak güç...
  Sorardık;
  - anneanne tuzunu ne kadar koyayım..
  - Kararca... derdi..
  :)) Kararını bilsek somıycaz herhalde... :)))
  Bir zaman teyzem ve annem bu dillere destan yemekleri, anneannemi mutfağa oturtup tarifle bütün yemekleri tek tek pişirip bir kayda geçirmeye kalktılar Ama sonunda bu kararcalardan öyle usandılar kiii..;
  -Gel şu yemeğin başına dediler At bakalım ne kadar tuz Anneannem tuzu avuçlayınca
  - bi dakka bi dakka dur deyip, bi kaşığa filan doldurup ölçü belirlediler....)))
  (şu sıra teyzem bunlardan bir yemek kitabı oluşturmaya çalışıyor)

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun23.06.2006 - 13:28

  kendime göre buluşlarım var :)

  tamam itiraf ediyorumm...bu buluşlarım için insanları 'denek' olarak kullanıyorum..

  çok keyiflii :)))

 • Hatice Yavuzdurmaz
  Hatice Yavuzdurmaz23.06.2006 - 13:22

  baş sıkışınca anneden alınan tarifler... :)

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz14.01.2006 - 22:07

  benimkiler pişme aşamasını atlatırsa çok güzel oluyo ama.))