Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Vahideddin sizce ne demek, Vahideddin size neyi çağrıştırıyor?

Vahideddin terimi Emirhan Kutlu tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Kanımca pragmatist davranan bir liderdi. Ben de kesinlikle 'hain' olduğuna inanmıyorum..

 • Ali Epik
  Ali Epik

  Ülkenin istikbali ve kurtuluşu için üzerine düşen görevleri sonuna kadar yerine getirmiş olduğuna inanıyorum,

 • Caner Ser
  Caner Ser

  HAİN Dİ,ŞİMDİ DEĞİL..BENCEEDE DEĞİL..

 • Metin Alan
  Metin Alan

  iyi bir adam...iyi bir padişah...
  gerçekten kim diye merak eden varsa murat bardakçı'nın 'Şahbaba' sını lütfen okuyun...

 • Murat Ateş
  Murat Ateş

  Ülkeden çıkarken yanına alacağı en küçük mücevherle bile 9 göbek soyu geçinebilecek olan bir padişahın defni bile başka milletler tarafından yapılıyor.Ve biz bu padişaha vatan haini damgasını vurmaya uğraşıyoruz. Hangi şuursuz zihniyet bunu düşünmeye yeltenebiliyor anlamıyorum. Allah tarihinden ibret almayan bizleri kaldıramayacağımız imtahanları reva görmesin.

 • Sultan Vahdeddin'in Vatanperverliği

  Osmanlı ordusunun silahlarının elinden alındığı, düşman filolarının Çanakkale Boğazı' nı aşıp İstanbul'a dayandığı felaketli bir dönemde halife sıfatıyla Osmanlı tahtına oturan Sultan Vahdeddin'in, Osmanlı askeri olarak, şahsını korumak için bırakılmış olan biricik taburu Ayasofya Camii' ne göndererek:

  'Aziz İstanbul'un fethinin sembolü olan Ayasofya'ya çan takmak isteyenlere ateş ediniz! ... ' emrini verdiğini

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Vahdeddin ile en güzel cevap budur herhalde.
  Fevzi paşanın karısına söylediği söz:
  Fevzi Pasa... bu ifsayi, refikasi Fitnat hanima söyle açiklamistir:

  «Fitnat. Öyle birsey biliyorum ki ortaya çikip söylememe bugüne kadarki tutumumuz ve davranislarimiz müsait degil. Mecburum, bu sirri kendimle beraber mezara götürmege»

  Ve iste Maresalin senelrce sakladigi büyük sir ki, Sultan Vahdettin'in vatansever bir insan oldugunu ve kurtulusu (Istiklal savasin kazanilmasi) Anadolu'da gördügünü apaçik göstermektedir.

  Dinleyelim Fevzi Pasayi:

  «Mütareke senesinde, bir Cuma selamligindan sonra Sultan Vahdettin beni huzuruna kabul etti.
  'Pasa, dedi. Durumu görüyorsunuz. Bu isler anca Anadolu'da teskilatlanarak kurtarilabilir. Bana Anadolu'da teskilat kuracak, memleketi su karanlik durumdan kurtrabilecek Pasalarin bir listesini yapip getirin'
  Ertesi Cuma, yine selamliktan sonra huzruna girip hazizladigim listeyi verdim. Dikkatle okuduktan sonra, bir müddet sustu. sonra yari kapali gözleriyle agir agir, tane tane konusmaya basladi:
  'Pasa, Mustafa Kemal Pasa hirsiz midir'
  'Hasa Padisahim'
  'Bir namuzsuzlugu, ahlaksizligi var midir? '
  'Hasa Padisahim'
  'Beceriksiz ve kabiliyetsiz mdir? '
  'Hayir efendim. O hepimizden bilgili, kabiliyetli ve dinamiktir'
  'O halde bu listeye niçin onun adini yazmadiniz? ..'
  Hiç düsünmeden cevap verdim:
  'Padisahim, Mustafa Kemal Pasa yenilik, bilhassa öteden beri Cumhuriyet taraftaridir'
  Padisah elindeki kagidi atar gibi masanin üzerine birakti...Ayaga kalkip pencereye döndü. Limanda demirli Itilaf devletleri (Ingiliz, Fransiz, Italyan, Yunan) gemilerini göstererek:
  'Pasa, Pasa...Bu gemileri görmek kanima dokunuyor. Bu memleket kurtulsun da isterse Cumhuriyet olsun...Kendine selamla birlikte teblig ediniz, haftaya Cuma günü Mustafa Kemal Pasa'yi görecegim »

 • Akguness
  Akguness

  Allah rahmet eylesin vatanını son ana kadar savunmus bir Allah dostu seni anlamayan seni okumayan seni nasıl anlasın ki bazı gafiller yüzünden vatan hasreti ile fani dünyaya veda etmiştir Rabbim derecesini yükseltsin Şan ve şeref dolu Osmanlı yıldızları arasında parlayan en son nur

 • Emirhan Kutlu
  Emirhan Kutlu

  Öncelikle Allah rahmet eylesin...

  Tarih belgelerde saklıdır ve yaşanmışlığın kanıtıdır.Resmi yazışmaların altında kendi imzası vardır.Resmi yazışmaları merak edenler; Nutuk'tan,o da olmazsa Osmanlı resmi arşivinden gidip görebilirler.

  Yani,gemiye binmeden önce şöyle yapmış,böyle buyurmuş; şunun anılarında böyle yazıyormuş demek; belgelere olan güvensizliğimizin işaretidir...

  Mizaç olarak,az-çok tahmin ettiğimiz için kendisini hain demeye dilimiz varmaz.Yalnız,aşağıdaki cümleler,ki Dr.Murat KINIOĞLU'na aittir,duygularımızın tam tercümesidir:

  'İster padişah olun ister başbakan; eğer vatanın kurtuluşuyla milyonlarca kişinin hayatı ve sorumluluğu sizin ellerinizde ise, eğer insanlar; aşını, eşini, işini size emanet etmişse HAİN OLMAMAK YETMİYOR, halkı peşinden sürükleyen, imkansızı olur yapan, sözü dinlenir Atatürk gibi gerçek bir lider de olmanız gerekiyor... '

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Doğrusu Vahidüddin dir ve daha önce böyle bir terim açılmıştır.
  Ve vefat etmişlere saygısızlık etmeyelim; hem de ulusal(bu ne demek bilmiyorum) tarihimizin hain dediği bir Padişah hakkında; ki bunun böyle olmadığını tarihçilerin bir çoğu da söylemektedir; saygı gösterelim.

 • Emirhan Kutlu
  Emirhan Kutlu

  Ecevit'in vefat etmiş hali...