Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Mehmet Akbaş
Mehmet Akbaş

ÖZGÜRLÜK BENCİLLİKTİR: BENDE BENCİL OLMAK İSTİYORUM! ! ! SUS BİRŞEY DEME..!

 • uzun saçlı erkek modeli08.06.2009 - 01:30

  özenti, şekil, karizma vs vs gibi zırvalıklardan öte kişinin hayata bakışını göstermektedir.. sıradanlığın ötesinde bir duruştur.. ve kesinlikle şekilsel bir anlam taşımıyor ki bayan arkadaşların genel bakışıda bu yöndedir ve kadınsı bir görünüş nasılki erkeksi bir görünüş bir bayana yakışmıyorsa kadıns bir görünüşte bayanları etkilemez.
  bu durumda kısa saçlılar erkekler ' kızlar için ' yapıyorlar eleştirilerini kendilerine yönelmesi gerekiyor saçları kısa tutmanın nedeni kızlarmı? ..
  benim için uzun saç isyanı ifade ediyor. topluma gelenekçiliğe ve sabit kafalılığa isyandır.
  özgürlüğü temsil ediyor..

 • mizgin07.06.2009 - 19:35

  herşeyden önce güzel bir bayan ismidir mizgin..
  müjde anlamına gelir kürtçe de

 • kürt erkeği07.06.2009 - 19:34

  türkiye içinde yaşayan kadın ve kızların isteklerine uyan karektere sahiptirler..
  kıskanç, sadık ve yüreklidirler.

 • Kürt Edebiyatı07.06.2009 - 19:29

  mehmet uzun... son dönemlerde kürt edebiyatının gücünü bir daha göstermiş yazardır.

 • kürt07.06.2009 - 19:21

  benim..
  mezopotamya halkı, güneşin çocukları...
  dört parçaya bölünmüş ana yurtları...
  yok edilmek istenmiş ama güneş her doğduğunda yine canlanmış..
  kendi kültürünü yaşatmak için hep ölmüş, öldükçe çoğalmış...
  isyankar halk.

 • aşk06.06.2009 - 21:14

  Aşkı ne gariptir hep acılı adana kebabına benzetiyorum, ne kadar acı olursa olsun severek yiyorum ağzımın yanacağını bile bile yinede severek yiyorum. Aşk da böyle değil mi? Tüm acılarına rağmen severek ve ve isteyerek yaşanan en büyük duygu değimlidir.

  Ve ne kadar acıyorum şu aşkta ihanetin yada sadakatin cinsiyet ayrımı ile örtüştüğüne inananlara, oysa tamamen kişilikle alakalı değimlidir. Neden karşı cinsten birinin yaptığı hata yada yanlışı onun hemcinslerine mahal ederler. Bunu genelde bayanlar yaparlar “TÜM ERKEKLER AYNIDIR” bu ne kadar doru bir laf sizce! Hiç düşünmeyin boşuna gerçeği yansıtmayan ve saçma bir kendini kandırma bahanesidir.Bunun gibi ezberlenmiş ve bahane olarak hazır birkaç cümle daha var.

  Hepiniz aynısınız.
  Erkeklere güven olmaz
  Farkınız yok
  Erkek değil mi?

  Bunlar aklıma gelenler eminim siz dahada artırabilirsiniz.

  Oysa genelleme yerine kişi olarak değerlendirmek gerekmiyor mu? Bir erkek olarak ben bayanlarla ilgili hemfikir olan çok az erkek gördüm, yani demem o ki ne erkekler hepsi aynı nede bayanlar, düz mantık yoluyla karşısındaki kişiye ön yargılı yaklaşıp olmayan bir kişiliği var sayıp kendinizi ve size gönül vermiş kişiyi üzmeyin boş yere, çünkü önyargı gerçeği yansıtmaz.Eğer biriyle bir mutluluğu yakalamak istersen yapacağın ön yargısız ve onu kendin değerlendirerek hiçbir dış görüş olmadan tamamen kendi düşüncenizle fikrinizce tanımaya çalışın inanın bu hem size hemde beraber olmaya karar verdiğiniz kişiyi çok ama çok daha mutlu edecektir.

  Başkasının doğruları sizin doğrunuz olmak zorunda değil yada başkasının bakış acısı ve kişiyi yorumlaması sizinki ile aynı değildir.

  Aşk en kısa kelimelerden biri ama içi o kadar dolu ki taşıdığı anlam bakımından en uzun cümledir. Be aşkın tek kişilik olduğuna inanmıyorum, aşk bence çoğul bir kelime ve iki kişiliktir.karşılıklı sevdalanmanın adı aşktır, sadece tek taraflı olursa o sevdadır, sevdalanmaktır.

  Arkadaşımızın biri forumda sevmek mi? Sevilmek mi? Diye bir konu açmıştı. Mümkünse ikisi eğer ikisi arasında bir tercih yapmak gerekirse illede (ne gerek varsa bu tercihlere ;) yorumlayan arkadaşlarla genel olarak sevmek daha güzel bir his kanısına varmıştık. Buna sebep de şu sevmek senin içinde olan bir şey onu her an yaşıyorsun ve yaşattırabiliyorsun, sevilmek ise kendinizin yaşamadığı bir his ancak sevildiğiniz kişi tarafından yaşatıldığınız için sevmek sevilmekten daha güzel duygu ve bunu için sevmeyi sevilmeye tercih ederiz. Tabi baştada dediğim gibi en güzeli ikisini bir arada yani aşk tadında yaşamaktır.

  Bir aşkta en çok acı çeken ve bence zavallı durumunda olan duygularını yaşamak istediği gibi yansıtmayan ve aşka kısıtlamalar getirenlerdir. Kendilerine belirlediği (nedenini bilmediği) kurallara göre ilişkisine kısıtlamalar getiren ve yaşadığı aşka sürekli sorunlar çıkarmasına sebep olan o belirsiz kurallara ne gerek var anlamıyorum. Eğer seviyor ve sevildiğini biliyorsan kendini duyguların akışına ve yaşa yaşaya bildiğince aşkın tadını. Zaten ömür boyu mutluluk diye bir şey yok, bu yüzden yakaladığın mutlu anı yaşaya bildiğince yaşamalısın ki hayatın mutlu anları daha çok olsun.


  Bu öyle bir konuki sonu gelmez. Toparlamak gerekirse eğer aşkı yakaladığına inanıyorsan onun acı anlarıyla tatlı yapmasını bilmelisin. Eğer bunu yapmayı başarırsan emin olki bu dünyada mutluluğu en çok hak eden ve yaşayan olursun.

 • Küpe takmak06.06.2009 - 00:12

  cinsiyetle bağdaştırılmayacak bir takıyı cinsiyet muamelesi yaparak değerlendirmek kabul edilemez hatta içimde bişey daha dedim neyse ;)
  sonuç itibari ile zevk meselesi tartışılmaz..

 • faşizm06.06.2009 - 00:10

  insanlıktan çıkıştır.
  tek tek tek diye sayanlardır. dünyayı teklikle gören zihniyettir..

 • En güzel Kürtçe şarkı06.06.2009 - 00:08

  şiwan perver... seri olarak mükemmel tabi bunun içinde kirevê dahada mükemmel..

 • ağlatmak03.06.2009 - 02:52

  ağlamak gözden düşen damlacıklarla fark ettirir kendini; lakin ağlamak yürektendir, yürek yanar kanar için...
  erkekler daha çok ağlar ama tıpkı göz yaşında olduğu gibi kadınlar daha çok ağlar görünür..