Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • mor-ötesi14.06.2006 - 20:35

  mor ve ötesi 1995 yılının Ocak ayında Kerem Kabadayı (davul) , Harun Tekin (vokal/gitar) , Derin Esmer (vokal/gitar) ve Alper Tekin (bas) tarafından kuruldu. Kendi bestelerinden oluşan ilk albümünü aynı yılın Ağustos ayında Stüdyo Spectrum'da kaydeden grup, 1996'nın Ocak ayında çalışmaya son halini verdi ve 'Şehir', 1996'nın Haziran ayında piyasaya çıktı. Grubun ilk video klibi 'Yalnız Şarkı', farklı tarzıyla büyük ilgi çekti.

  1997 yılı grup adına önemli gelişmelere sahne oldu. İstanbul dışındaki ilk konserini ODTÜ'de veren mor ve ötesi'nde ilk eleman değişikliği de bu yıl gerçekleşti ve Burak Güven, Alper Tekin'in yerine gruba dahil oldu. Şubat 1998'den itibaren Captain Hook'ta ilk düzenli bar programını yapan mor ve ötesi, bir yandan da yeni albümünü hazırlıyordu. Ada Müzik Stüdyosu'nda Volkan Gürkan'la beraber kaydedilen 'Bırak Zaman Aksın'ın ardından Derin Esmer gruptan ayrılırken, Kerem Özyeğen gruba katıldı. Albüm 1999 Mart ayında Ada Müzik tarafından yayımlandı.

  1999 yılının Ağustos ayına gelindiğinde grup bir Bülent Ortaçgil bestesi olan 'Sen Varsın' üzerinde çalışıyordu. Tam o günlerde benzersiz bir felaketle karşılaştı Türkiye. 17 Ağustos'tan sonra, herkes gibi, grup da bir süre kendine gelemedi.

  2000 yılının başlarında mor ve ötesi ülke çapındaki nükleer enerji karşıtı kampanyaya çeşitli konser ve aktivitelerle destek verdi. Temmuz ayında grubun 'Sen Varsın'la katıldığı 'Şarkılar Bir Oyundur' adlı Bülent Ortaçgil'e saygı albümü yayımlandı. mor ve ötesi üçüncü albümünün kayıtlarına girmeden önceki en önemli performansını 9 Aralık'ta İstanbul'da Placebo'nun ön grubu olarak gerçekleştirdi.

  Üçüncü albüm 'Gül Kendine'nin kayıtları, 27 Aralık günü Volkan Gürkan prodüktörlüğünde Ada Müzik Stüdyosu'nda başladı ve albüm 2001 Aralık ayında piyasaya çıktı. Grubun resmi web sitesi www.morveotesi.com da aynı ay içerisinde faaliyete geçti.

  2002 Nisan ayında mor ve ötesi İzmir, Denizli, Bursa, Adana, Antalya ve Antakya'yı kapsayan ilk Türkiye turnesine çıktı.2 Temmuz 2002 akşamı İstanbul'da yapılan H2000 festivalinde mor ve ötesi tarihinin en başarılı konserlerinden birini verdi. Çeşitli basın yayın organlarınca görsel ve işitsel bir şölen olarak nitelenen performansa yaklaşık 5000 kişi tanıklık etti.

  2003 yılında patlayan savaşa karşı oluşan geniş muhalefete mor ve ötesi de sanatçı dostlarıyla birlikte katıldı. Grubun bestelediği ve Aylin Aslım, Athena, Bülent Ortaçgil, Feridun Düzağaç, Koray Candemir, Nejat Yavaşoğulları ve Vega ile birlikte seslendirilen 'Savaşa Hiç Gerek Yok' adlı parça, savaş karşıtı hareketin marşlarından biri oldu ve 1 Mart 2003 günü Ankara'da 100.000 kişiyle birlikte söylendi.

  2003 Mayıs'ında mor ve ötesi 'Yaz' isimli bir single çıkardı. Bu single'da yer alan Şehrazat bestesi 'Yaz Yaz Yaz' yaza damgasını vururken, grup 17 kenti kapsayan bir turne gerçekleştirdi. Sonbaharla birlikte dördüncü albüm çalışmalarına hız veren mor ve ötesi, bir yandan da Çağan Irmak'ın 'Mustafa Hakkında Herşey' filminin müziklerini hazırladı.

  Ocak 2004'te 'Dünya Yalan Söylüyor' için Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde stüdyoya girildi ve albüm 30 Nisan Cuma günü yayımlandı. İlk single 'Cambaz' radyo ve televizyonlarda büyük ses getirirken, bugüne kadar Türk rock sahnesinde emsali gorülmemiş bir başarının habercisi oluyordu. Fikret Kızılok'un 'Sevda Çiceği' adlı şarkısına grubun getirdiği yorum albümün başarısını perçinlerken, 'Mustafa Hakkında Hersey' filminde de yer alan, albümün üçüncü single'ı 'Bir Derdim Var', Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'En İyi Film Şarkısı' seçilerek Altın Portakal ödülünü aldı ve hem dinleyiciler hem de müzik otoriteleri tarafından yılın şarkısı olarak değerlendirildi.

  Bu başarıyı, oldukça yoğun ve kapsamlı bir konser ve turne trafiğiyle destekleyen grup, müziğini yurt çapında büyük kitlelerle paylaşma şansı buldu. Bu konserler arasında Bostancı Gösteri Merkezi ve Harbiye Açıkhava Tiyatrosu performansları, istisnai işitsel/görsel yapıları ve yüksek seyirci katılımıyla öne çıktı.

 • harun14.06.2006 - 20:18

  sesin göreceli olamıcağı tek adam..bono'ya benzetilir ama pek ilgisi yoktur çünkü onun ayrı bi tarzı vardır..bi diğer alman liseli..95 de mor ve ötesini yaratan adamlardan diğeri..19 yaşında yalnız şarkıyla yıllar sonra bile insanın devrimini gerçekleştirebilmesi için gaza getirebilen en ii solist..

  'kardeşim savaş karşıtı atıp tutuyosunuz ama sponsorla albüm turnesi yapıosunuz' diyenlere tek kelime etmeyip,kalbimizdeki mor duruşunun bariz ve bize özel kalmasını sağlayan güzel insan..ayrıca savaştan bahsedenler nerde olduklarını da bilmezler ama neyse..

  konserlerde haruuuuun diye çığıran liseli kızlara uyup,şappur şuppur,kıtır kıtır tarzı şeyler yazmayıp-ki zaten onlardan öyle şeyler beklenmez- bizi mor'a daha da yaklaştıran mor ve ötesi FRONT MAN'i...

  psikoloji mezunu olmalı büyük bi olasılıkla.elinden geldiğince insanları yaşadıkları cihanın toz pembe olmadığını hatırlatmaya çalışan,uyan klibinde ne demek istediğini daha ii anlayabiliceğimiz,en ii türk ''ROCK'' grubunun en ii solisti....

 • kerem özyeğen14.06.2006 - 20:07

  albüm çıkmadan az bi vakit önce annesini kaybetmiş,fakat yılmayarak,kopmayarak hayattan işine ve grubuna ne kadar bağlı olduğunu; artık müzikten zevk almıomu acep? diye endişe edenlere BÜYÜK DÜŞLER'deki elektro riffleriyle cevap veren,en başaraılı elekrto morcu...

  sosyoloji eğitimi almıştır..şebnem ferahın son albümünde back vokal ve gitarda tınılarını bulabilirsiniz..konserlerde yerinde duramaz,hoplar,zıplar ve neşemize neşe katar...çok konuşmaz ama çok güzel güler ve çalar :)

 • kerem kabadayı14.06.2006 - 20:01

  mvö'nin kurucularından..alman lisesi mezunu..77 doğumlu olmalı yanlış hatırlamıosam..en cddi kişi olarak tanınır ama çok hoşsohbet bi insandır.katıldığı televizyon programlarından da anlayabiliriz...windows düşmanıdır..hayatımdaki tek 10 numara davulcudur..sakalı olayı btirir :) ayrıca felsefe mezunudur..ve sanat tarihi alanında koç üni.de öğretim görevliliği yapmıştır...

  kurduğu cümlelerde özne ve yüklemi yerli yerinde kullanabilen ender insanlardandır ve süper bi davulcudur.....

 • burak güven14.06.2006 - 19:49

  bırak zaman aksın mimarı...komik kişilik...grupta eğitimli-konservatuar bitirmiştir-tek kişi...en hiperakrif insan...ve bence en bi güzel solist...ayrıca bu kadar güzel bas çalınır mı yaa :)