Kültür Sanat Edebiyat Şiir

mor-ötesi sizce ne demek, mor-ötesi size neyi çağrıştırıyor?

mor-ötesi terimi Ayse Mutlu tarafından tarihinde eklendi

 • Serkan Serinkan
  Serkan Serinkan

  son albümdeki 'büyük düşler' ve 'kördüğüm' e dikkat.... ikisi de sonlarında açılan alem

 • Hazal Güven
  Hazal Güven

  rock la tanışıp sevmemi sağlayan şuan da en sevdiğim grup olma özelliğini taşıyan insan dışı varlıklar topluluğu özellikle de harun tekin türkiyenin en başarılı rock vokallerinden biri olma potansiyelinde olduğundan ülkenin en iyi grubudur! ! ! !

 • Melissa Özel
  Melissa Özel

  Benim kücük sevgilim...hayatımdakı en anlamlı sarkıyı soyleyen,dınledıkce sevdıgımı, hayatımın anlamını hatırlatıp benı bu sarkıda aglatan grup..

 • Yaprak Kılıç
  Yaprak Kılıç

  bazıları mor ve ötesi nin cambaz şarkısının bus a ve allah a yazıldığını sanıyor.ama öyle değil.şarkı habertürk kanalının amerika-ırak arasındaki çatışma olduğu sıralarda yayınladığı bir haberi protesto etmek amacıyla yazılmıştır.'Ne habersin,ne türksün...''Bütün dünya izler durur...'

 • Özge Karsli
  Özge Karsli

  mor ve ötesi...büyük bir heyecan ile dinlediğim en sevdiğim grup

 • Onur Garip
  Onur Garip

  mor ve ötesi 1995 yılının Ocak ayında Kerem Kabadayı (davul) , Harun Tekin (vokal/gitar) , Derin Esmer (vokal/gitar) ve Alper Tekin (bas) tarafından kuruldu. Kendi bestelerinden oluşan ilk albümünü aynı yılın Ağustos ayında Stüdyo Spectrum'da kaydeden grup, 1996'nın Ocak ayında çalışmaya son halini verdi ve 'Şehir', 1996'nın Haziran ayında piyasaya çıktı. Grubun ilk video klibi 'Yalnız Şarkı', farklı tarzıyla büyük ilgi çekti.

  1997 yılı grup adına önemli gelişmelere sahne oldu. İstanbul dışındaki ilk konserini ODTÜ'de veren mor ve ötesi'nde ilk eleman değişikliği de bu yıl gerçekleşti ve Burak Güven, Alper Tekin'in yerine gruba dahil oldu. Şubat 1998'den itibaren Captain Hook'ta ilk düzenli bar programını yapan mor ve ötesi, bir yandan da yeni albümünü hazırlıyordu. Ada Müzik Stüdyosu'nda Volkan Gürkan'la beraber kaydedilen 'Bırak Zaman Aksın'ın ardından Derin Esmer gruptan ayrılırken, Kerem Özyeğen gruba katıldı. Albüm 1999 Mart ayında Ada Müzik tarafından yayımlandı.

  1999 yılının Ağustos ayına gelindiğinde grup bir Bülent Ortaçgil bestesi olan 'Sen Varsın' üzerinde çalışıyordu. Tam o günlerde benzersiz bir felaketle karşılaştı Türkiye. 17 Ağustos'tan sonra, herkes gibi, grup da bir süre kendine gelemedi.

  2000 yılının başlarında mor ve ötesi ülke çapındaki nükleer enerji karşıtı kampanyaya çeşitli konser ve aktivitelerle destek verdi. Temmuz ayında grubun 'Sen Varsın'la katıldığı 'Şarkılar Bir Oyundur' adlı Bülent Ortaçgil'e saygı albümü yayımlandı. mor ve ötesi üçüncü albümünün kayıtlarına girmeden önceki en önemli performansını 9 Aralık'ta İstanbul'da Placebo'nun ön grubu olarak gerçekleştirdi.

  Üçüncü albüm 'Gül Kendine'nin kayıtları, 27 Aralık günü Volkan Gürkan prodüktörlüğünde Ada Müzik Stüdyosu'nda başladı ve albüm 2001 Aralık ayında piyasaya çıktı. Grubun resmi web sitesi www.morveotesi.com da aynı ay içerisinde faaliyete geçti.

  2002 Nisan ayında mor ve ötesi İzmir, Denizli, Bursa, Adana, Antalya ve Antakya'yı kapsayan ilk Türkiye turnesine çıktı.2 Temmuz 2002 akşamı İstanbul'da yapılan H2000 festivalinde mor ve ötesi tarihinin en başarılı konserlerinden birini verdi. Çeşitli basın yayın organlarınca görsel ve işitsel bir şölen olarak nitelenen performansa yaklaşık 5000 kişi tanıklık etti.

  2003 yılında patlayan savaşa karşı oluşan geniş muhalefete mor ve ötesi de sanatçı dostlarıyla birlikte katıldı. Grubun bestelediği ve Aylin Aslım, Athena, Bülent Ortaçgil, Feridun Düzağaç, Koray Candemir, Nejat Yavaşoğulları ve Vega ile birlikte seslendirilen 'Savaşa Hiç Gerek Yok' adlı parça, savaş karşıtı hareketin marşlarından biri oldu ve 1 Mart 2003 günü Ankara'da 100.000 kişiyle birlikte söylendi.

  2003 Mayıs'ında mor ve ötesi 'Yaz' isimli bir single çıkardı. Bu single'da yer alan Şehrazat bestesi 'Yaz Yaz Yaz' yaza damgasını vururken, grup 17 kenti kapsayan bir turne gerçekleştirdi. Sonbaharla birlikte dördüncü albüm çalışmalarına hız veren mor ve ötesi, bir yandan da Çağan Irmak'ın 'Mustafa Hakkında Herşey' filminin müziklerini hazırladı.

  Ocak 2004'te 'Dünya Yalan Söylüyor' için Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde stüdyoya girildi ve albüm 30 Nisan Cuma günü yayımlandı. İlk single 'Cambaz' radyo ve televizyonlarda büyük ses getirirken, bugüne kadar Türk rock sahnesinde emsali gorülmemiş bir başarının habercisi oluyordu. Fikret Kızılok'un 'Sevda Çiceği' adlı şarkısına grubun getirdiği yorum albümün başarısını perçinlerken, 'Mustafa Hakkında Hersey' filminde de yer alan, albümün üçüncü single'ı 'Bir Derdim Var', Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'En İyi Film Şarkısı' seçilerek Altın Portakal ödülünü aldı ve hem dinleyiciler hem de müzik otoriteleri tarafından yılın şarkısı olarak değerlendirildi.

  Bu başarıyı, oldukça yoğun ve kapsamlı bir konser ve turne trafiğiyle destekleyen grup, müziğini yurt çapında büyük kitlelerle paylaşma şansı buldu. Bu konserler arasında Bostancı Gösteri Merkezi ve Harbiye Açıkhava Tiyatrosu performansları, istisnai işitsel/görsel yapıları ve yüksek seyirci katılımıyla öne çıktı.

 • Tülay Karip
  Tülay Karip

  harika,farklı,sakin,cılgın,süüüpeerrr bir rock toplulugu.

 • Ecem Kara
  Ecem Kara

  hayata farklı bi bakış açısı...bence harika

 • Ekin Arslan
  Ekin Arslan

  grup benm hayatımın anlamı
  serum gibi bişey

 • Gülây Özgüner
  Gülây Özgüner

  MFÖ, Mogullar ve Kurtalan Ekspres (Baris Manco) 'dan sonra kalici ve kaliteli bir rock grubu. Son albümlerini henüz dinlemedim, ama bir önceki (UYAN) albümleri sürekli arabamda. Funda Arar, Kirac, Nilüfer ve 84'le birlikte arabamda sürekli dinledigim kaliteli bir topluluk. Pop müzigin su sira kalitesislestigi bir dönemde kalitelil rock albümlerinin olusmasi cok güzel bir durum. Yabanci arkadaslarim'da cok begendi:o))

 • Ayca Şen
  Ayca Şen

  berisi lila ama ötesini bilmem..