Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • aleviler15.09.2005 - 16:43

  Türkler Islamiyet 9.-11.yüzyillarda tanistilar. Islamiyet'i kabul etmeden önce Samanist idiler. Uzun ve yorucu bir tanisma dönemi yasadilar. Savasli, kavgali, gerilimli, acili bir tanisma döneminden sonra Islamiyet'i kabul ettiler. Daha dogrusu kabul etmek zorunda kaldilar.

  Türkler, Islamiyet ile eski dinlerinin ve kültürlerinin bir sentezini yaptilar. Islamiyet'i Türkçe yoruma tabi tuttular.

  Islam, Türklerle birlikte Anadolu'ya gelmistir ve Anadolulasmistir. Hz. Ali ile Dede Korkut Anadolu'da bulusunca Anadolu Aleviligi olusmustur. Anadolu Aleviligi denen Aleviligin özgünlügü bu tarihi sentezden ileri gelir.

  Arap kaynakli Islamiyet'te Allah'tan baska bir varliga tapinmak günah sayilir. Ama Türklerde yüksek daglara, coskun sulara, büyük agaçlara, ormanlara, toplumsa sevilen sayilan kisilerin ölünce mezarlarina sevgi, saygi gösterilir. Onlar kutsanir. Agacin gereksiz yere yakmak, suyu lüzumsuz yere kirletmek günah sayilir.

  Türkler göçler yolu ile 10. ve 11. yüzyilda Türkistan'dan Anadolu'ya geldiklerinde Islam'i kavrayis biçimini de Anadolu'ya getirdiler. Islam'i kabul ettiler. Hatta yayamaya basladilar. Ama eski kültür miraslarini inançlarini da Anadolu'ya tasidilar.

  Islamiyet içinde hilafet meselesinde ortaya çikan Hz. Ali yanliligi Iran'da Siiligi, Pakistan2da Ismailiyeligi, Misir'da Fatimiligi olustururken Anadolu'da da Aleviligi olusturdu.

  Anadolu Aleviligi, Ali ve Ehlibeyt sevgisini, kadin erkek esitligini, kardesligi, hakça bölüsümü, doga ve hayvan sevgisini, özgürlülügü, her tür ayrimciligi ve her tür toplumsal haksizliga karsi olmayi kendine erdem edinmis kaynagi dinsel olan yapilanmadir.

 • diyarbakır02.09.2005 - 19:13

  diyarbakirli dürüst ve bizim dostumuzdur! ! ! ! dersimlilerin ayni kaderini paylasir! ! !

 • Kürtçe31.08.2005 - 18:03

  kürtce bir dildir. kürtler bir millettir. ne yazikki onlara devlet kurma hakki verilmemistir halbuki söz verildigi halde. kürt ve terör ayni sey degildir! ! !
  bende terörü kiniyorum igrenc birsey! ! ! kürtler ve türkler türkiye cumhuriyetinde baris ve kardeslik icinde yasamali ve bunu devam ettirmeli! ! ! kimse bu iki milleti ayiramaz bölemez! ! ! bunu yapmaya calisanlar ve bu dili ve milleti inkar edenler barisa yana degiller ve bu ülkeyi bölmek isteyenlerdir! ! !

 • memleket30.08.2005 - 12:16

  MEMLEKETİMİ SEVİYORUM

  Memleketimi seviyorum:
  Çınarlarında kolan vurdum, hapisanelerinde yattım.
  Hiçbir şey gidermez iç sıkıntımı
  memleketimin şarkıları ve tütünü gibi.

  Memleketim:
  Bedreddin, Sinan, Yunus Emre ve Sakarya,
  kurşun kubbeler ve fabrika bacaları
  benim o kendi kendinden bile gizleyerek
  sarkık bıyıkları altından gülen halkımın eseridir.

  Memleketim.
  Memleketim ne kadar geniş:
  dolaşmakla bitmez, tükenmez gibi geliyor insana.
  Edirne, İzmir, Ulukışla, Maraş, Trabzon, Erzurum.
  Erzurum yaylasını yalnız türkülerinden tanıyorum
  ve güneye
  pamuk işleyenlere gitmek için
  Toroslardan bir kerre olsun geçemedim diye
  utanıyorum.

  Memleketim:
  develer, tren, Ford arabaları ve hasta eşekler,
  kavak
  söğüt
  ve kırmızı toprak.

  Memleketim.
  Çam ormanlarını, en tatlı suları ve dağ başı göllerini seven
  alabalık
  ve onun yarım kiloluğu
  pulsuz, gümüş derisinde kızıltılarla
  Bolu'nun Abant gölünde yüzer.

  Memleketim:
  Ankara ovasında keçiler:
  kumral, ipekli, uzun kürklerin pırıldaması.
  Yağlı, ağır fındığı Giresun'un.
  Al yanaklı mis gibi kokan Amasya elması,
  zeytin
  incir
  kavun
  ve renk renk
  salkım salkım üzümler
  ve sonra karasaban
  ve sonra kara sığır
  ve sonra: ileri, güzel, iyi
  her şeyi
  hayran bir çocuk sevinciyle kabule hazır
  çalışkan, namuslu, yiğit insanlarım
  yarı aç, yarı tok
  yarı esir...
  NAZIM HIKMET

 • deprem27.08.2005 - 23:25

  ben depremi almanyada stuttgart sehirinde yasadim. belkide inanmayacaksiniz ama gercekten depremin nerde ve ne zaman olacagi belli olmaz! ! ! gece saat 02.30 civarinda bir sarsintiyla uyandim. yatagim resmen sallaniyordu birde bir gürültü vardi aman allahim! ! ! depremin büyüklügü 5,1 idi. stuttgart cevreleri almanyanin ve orta avrupanin en büyük deprem riski tasiyan yerleden biridir! ! ! en büyük deprem almanyada 1978 yilinda gene stuttgarta yakin bir kasabada oldu büyüklügü 5,7 ve 1992 yilinda köln'e yakin bir kasabada oldu büyüklügü 5,9! ! ! 1992 yilinda memleketim erzincanda oldu büyüklügü 6,8! ! ! 600 fazla ölü vardi! ! ! erzincan cok büyük hasar görmüsdü o zaman! ! ! allah böyle depremleri kimseye yasatmasin! ! !