Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
 • ümmüşen03.04.2007 - 19:34

  Ümmüşen (Ünlü) Gürsoy, 70’li yılların yanık sesli, yiğit yakarışlı, devrimci kadın bir ozanı. 1956 yılında Antalya'nın Korkuteli İlçesinde doğdu. 1973-79 yılları arasında ODTÜ İşletme bölümünde lisans, Çukurova Üniversitesi Muhasebe-Finans ana bilim dalında yüksek lisans ve doktora ve Ç.Ü. İİBF’de öğretim elemanı, Mimar Sinan Üniversitesinde öğretim elemanı olarak çalıştı. İlk albümü 'Nenni'yi 1999'da yayınlandı. Albüme adını veren ağıt şarkı Erdal Eren'e adanmıştı:

  Nenni Nenni Eren’im, nenni başağım
  Adın, acı vadesiz gelen ecellere
  Sizi hoyratça biçilen gök ekinlere
  Nenni Eren’im, nenni ekinim
  ...

  İkinci albüm çalışması 'Rüzgara Karşı' ise 2005 yılında çıktı. Ümmüşen, Grup Yorum'un 'Hayat', 'Beyaz Gelinlik', Ali Asker'in 'Maden Ocakları' ve Sevinç Eratalay'ın 'Bebeğim Nenni' gibi bazı tanınan şarkıların da bestecisidir.

  'Sezenler Olmuş' adlı türküde Yeni Türkü grubunun solisti Derya Köroğlu ile düet yapmışlardır:

  seni yerlerde göklerde bulamazlarken...
  bende gizli olduğunu sezenler olmuş...
  dumlu dumluymuşsun yüreğimde..
  kımıl kımılmışsın bileklerimde...

  domur domur ter ışıl ışıl fer
  ellerimde gözbebeğimde..

  aramızda dağlar yollar yıllar var iken...
  beni sana sımsıkı sarılı görenler olmuş...
  sargın yaprakmışım dallarına
  yangın toprakmışım yağmurlarına...

  türkü olmuşsun... umudummuşsun
  sevdama yarınlarıma...

 • bayburt12.06.2005 - 14:17

  Karadeniz'in karasında kalan denizden epey uzak ama Karadeniz ile Doğu Anadolu arasında bir kent. Aslında kent tanımına uyar bi yanı yok. Belki Batı'daki küçük bir şehirin kıyısında kalan mahallesi kadar etmez. Karadeniz'e dökülen Çoruh nehri'nin içinden geçtiği Kop dağı yükseltisinde çok yüksek rakımlı halkının tamamı nerdeyse göçer Gümüşhane'ye bağlı kasabaya, milletvekili çıkarma telaşına düşen 12 Eylül artıkları tarafından kent ünvanı kazandırılmıştır. Halkının temel geçim kaynağı askerdir. Buradaki garnizon münasebetiyle... İlk bakışta sanki ülkeye bekçilik yapma görevine adatılmış birinci dünya savaşından kalan insanların tutulduğu bir kale gibidir. Canım yurdumun güzel insanlarının doğudaki tüm yerleşkelerin tanımlandığı gibi başkaca bir geçim kaynağı da tarım ve hayvancılıktır. Temiz bir şehirciktir. Bütün küçük yerler gibi...

 • björk05.06.2005 - 02:14

  Dünyaca ünlü Danimarkalı yönetmen Lars von Trier’in
  Cannes’den Altın Palmiye ödüllü 2000 yapımı “Karanlıkta Dans”
  filminin aslında pop yıldızı olan oyuncusu. Film Björk'e 'en iyi kadın oyuncu' ödülünü kazandırmıştı.İzlanda'da çok sevilen şarkıcı 'Debut' adlı albümle çıkış yaptı.

 • taylan özgür02.06.2005 - 19:26

  1960'larda gelişen devrimci gençlik hareketlerinin başlarında bunun farkına varan uluslararası ve işbirlikçi oligarşi mücadelenin daha da kitleşelleşme korkusunun önüne acımasız cinayet timlerini sürerek çıkmaya başladı. Önce 17 Temmuz 1968'de Vedat Demircioğlu kaldığı
  Gümüşsuyu Öğrenci Yurdu'nda şehit edildi. Oligarşi ardından Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan'ı da şehit etti. 23 Eylül 1969'da ise ABD ve onun Türkiye büyükelçisi Vietnam Kasabı Robert W.Kommer'en Türkiye'yi ziyaret etmesini protesto eden ve buna karşı meşaleyi ilk tutuşturanlardan Taylan Özgür arkadan kurşunlanarak şehit edildi. Deniz Gezmiş babasına idamından önce yazdığı son mektubunda onun yanına gömülmek istediğini vasiyet etmiştir. Devrimcilerin sonuna kadar sürecek davasında ilk şehitlerden birisidir Taylan Özgür.

 • bornova02.06.2005 - 18:59

  20-25 yıl öncesine kadar İzmir'e 12 km. uzaklıkta kendi halinde bir banliyösüydü. Ege üniversitesi kampüsünün burada bulunması nedeniyle öğrenci muhitidir. Ancak İzmir'e malum göçlerle nüfus artışı yüzünden büyüdü. Sakinliğini yitirdi. Yamanlar Dağı eteklerine dayandı. Atatürk mahallesi, Kızılay Mahallesi derken... Palmiyeli Rum evleri, üniversitelilerin uğrak yerleriyle gözde mekandı. Yazlık sinemalarında film seyretmenin keyfi başkaydı. Yakın zamana kadar karşıyaka Basmane ve burası arası işleyen banliyö treni bile vardı. Poligonda püfür püfür esen İzmir melteminde buraya dönmek için beklediğim otobüs duraklarında Karşıyaka akşam vapurlarının manzarasını özlüyorum ve şair Tamer Uysal'ın dizeleri geliyor aklıma:
  ' Seni Trabzon saçlım
  İzmir'li güzelim
  Telinden sevdim
  Ben seni Marmara'm
  Trakya'm gibi sevdim
  Yasemin kokuşlum
  Torosların kardeleni
  Erguvan dilini sevdim '... Off of...

 • bursa02.06.2005 - 18:35

  Bursa bir zamanlar Yeşil'i çağrıştırıyodu, sonra da Uludağ akla geliyordu bi de meşhur şeftalisi... Geçenlerde (30 Mayıs 2005) açıklanan bir araştırma sonucunda illerle ilgili ilk akla gelenler sorulunca sevilenler konusunda bursa nın payına düşenler bunlar olmuş deneklerden... Oysa şimdi Bursa eskisi kadar ovasını talan eden sanayicilerin işgüzarlığıyla yeşil değildir, Uludağ eskisi kadar çekici değildir tarikatların yaptırdığı evler için yasa çıkartan (2B) politikacı kararlarıylan ve bursa eskisi kadar şeftalisi bol değildir bağı bahçeyi arsaya çeviren yok eden uygulamacılarıyla... Ama Bursa gene de güzel şehirdir

 • One Flew Over the Cuckoo s Nest / guguk kuşu30.05.2005 - 00:02

  Milos Forman'ın bir filmi. Bir de şair Tamer Uysal'ın ablasının ölümü üzerine yazdığı 'Sitem' adlı şiirde sevdiğini söylediği kuş:
  'Her aşk beni
  Yoruyor şimdi
  Gözlerini arıyorum
  Yorgun
  Tasam, direncim
  Ve sevdam
  Hüzne dönüyor sonunda

  Sevdam kanadına
  takılı kalıyor
  Seviyorum guguk kuşunu
  İnsanlara
  Kul olmazlar hiç
  Yem vermiştik
  bütün sokak kedilerini
  Sevmiştik biz

  Ve bir lodos alıp
  Gitti seni'
  şeklindedir sözleri.