Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
 • son sözler20.06.2004 - 20:24

  AŞK; BİLİNÇSİZCE İTAATKARLIK MI? ..

  Yeniliğe Doğru

  “Her gün bir yerden göçmek ne iyi
  Her gün bir yere konmak ne güzel”
  (Gazetede yayınlanan bir köşe yazarımızın yazısından alıntı)

  GÖÇMEK ve KONMAK; şiir, şarkı veya köşe yazarlarının yazısından VAROLUŞA AİT anlam çıkarabilmek için hareket halinde olma, anlamında algılarım ve bu inanç doğrultusunda eyleme geçerim. Yani, bana insanlığımı hatırlatan ŞİİR-ŞARKI ya da GAZETEDE YAYIN YAPAN KÖŞE YAZARININ sözlerini dinlerim. Şiir-şarkı veya köşe yazarından edindiğim bilgi ile göç eder ve başka bir şiire, şarkıya ya da başka bir gazetedeki KÖŞE YAZARLARININ YAZISINA, MAKALESİNE konarım. ŞİİR, ŞARKI VE KÖŞE YAZARIMIZIN YAZISINI bir şekilde yorumlarım ve hayatım GÖÇÜP-KONMA'lardan ibarettir. GÖÇÜP-KONMA İLE BİR ÇOK FARKINDALIĞI YAŞADIM VE ÖĞRENMENİN SONU OLMADIĞINI FARK ETTİM. VE İNSANLARI TAŞIDIĞI SİYASİ GÖRÜŞ İLE YARGILAMAMAMIZ GEREKTİĞİNİ ÖĞRENDİM. KÖŞE YAZARLARINDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM. HER TÜRLÜ GAZETEYİ OKURUM. OKUMA AŞKI İLE KENDİ KUSURLARIMI GİDERMEK İÇİN ÇABA SARF ETTİM. ŞİMDİ; KİMİN SÖYLEDİĞİ İLE DEĞİL, NE SÖYLEDİĞİ İLE İLGİLENİYORUM...

 • son sözler20.06.2004 - 20:23

  ÇOCUK (BİR ŞARKI İSMİ)

  “Bir yerlerde bir çocuk doğdu
  Sancısını içimde duyuyorum”
  (BİR ŞARKI SÖZÜ)

  Doğan her çocuk umudu geleceğe taşıyabilmeli. Umudun geleceğe nasıl taşınacağını bilen bir kişi, çocuk adına sancı çeker. Çocuğun yaşayabileceği sıkıntıları hisseden bir kişi; çocuk adına üzülür. Yaşam tecrübelerini paylaşıma sunan ve düşüncelerini, duygularını şarkı yaparak dile getiren SANATÇI DOSTLARIMIZIN ÇEKTİĞİ sancıyı bende içimde duyuyorum. Birbirimizi anlama çabası sergileyebilirsek, hayat daha da anlamlı oluyor. Paylaşım; birbirimizin derdine ortak olurken de yaşanabilmeli...

  “NERDESİN EY KARDEŞLİK...”
  (BİR ŞARKI SÖZÜ)

  ÇOCUĞUN DERDİ İÇİN YANAN DOSTLUKLAR NEREDE? ...

 • son sözler20.06.2004 - 20:22

  “Haksızlığa uğramazsın, sahip isen eline
  Devasız derde düşmezsin, sağlam isen beline
  Bu erenler buyruğudur, can ü gönülden dinle
  Belalara uğramazsın, hakim isen diline”
  (BİR FİLMDE BİR EVLİYANIN YAŞAM HİKAYESİ ANLATILIRKEN DİLE GETİRİLEN DÖRTLÜK. AKLIMDA KALDIĞI KADARIYLA YAZABİLDİM. HANGİ EVLİYANIN HAYATINDAN BAHSEDİLDİĞİNİ UNUTTUM. DEDİM YA, KİMİN SÖYLEDİĞİNDEN ÇOK, NE SÖYLEDİĞİ İLE İLGİLENİRİM. SANIRIM ONDAN OLSA GEREK, SÖYLEYENİ, BELGESELDE ANTATILAN EVLİYANIN İSMİNİ HATIRLAYAMADIM. BELGESELDE OKUNAN ŞİİR DAHA UZUNDU. ŞİİRİN HEPSİNİ YAZAMADIĞIM İÇİN ÜZGÜNÜM.)

 • son sözler20.06.2004 - 20:20

  Önce adam olacağımıza inanmalıyız. Bunun ıstırabını içimizde duyuyorsak, önce kendimizden başlamalı, sonra da bir topluma dönüştürmenin mühendisliğine soyunmalıyız... Adam olmanın ne demek olduğunu bilen kişi faydalı olabilir. Kendisini kurtaramamış bir kişinin akıl satması, hem kendini, hem de akıl verdiği insanı yakar... Birbirimizi düşünebilmeliyiz. Kaş yapacağız derken göz çıkarmamalıyız...

 • son sözler20.06.2004 - 20:19

  “DEĞERLER: Değişik olaylarla karşılaşıldığında ne yapılacağına karar verilirken, nasıl davranılması gerektiğini belirleyen inançlar, kişiye yol gösteren pusula.”
  (BİR KİTAPTAN ALINTI)

  Adam olacağımıza önce inancımız olmalı. Umudu tükenmiş bir adamın ne kendisi için, ne de ülkesi için faydalı bir iş görebilir. Tükenmeyen bir iradeye sahip olabilirsek; başımıza bin zulüm gelse de; bir zulüm yapmamayı başarabiliriz. Vicdan ile donanımlı bir yürek; kime-nasıl zarar verebilir ki? ..

  Kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak; iletişime geçtiğimiz insana da öyle davranabilmeliyiz. ADAM OLMAK; karşıdan beklediğimiz dostça söz ve davranışları, karşılık beklemeksizin cömertçe sunabilmeyi gerektirmez mi? .. Bu düşünceye sahip olabilmek; bizi diğer insanlardan farklı ve değerli kılmaz mı? ..

  ”İNANÇTIR BU TANI YAVRUM
  SEVDADIR PIRIL PIRIL...”
  (bir İLAHİDEN DUYDUĞUMU SANIYORUM VEYA BİR TÜRKÜ DE OLABİLİR YA DA BİR ŞARKI)

 • biz adam olurmuyuz19.06.2004 - 22:11

  “BİREY OLMA GEREKSİNİMİ” tanımından anlamış olduğum konuya gelince; kişi kendini bir şekilde eğitmeli ve OLGUN İNSAN KARAKTERİNİ yakalayabilmeli. OLGUN İNSAN KARAKTERİ tanımını yapan kişileri unutabilmeliyiz. Eğer ki, OLGUN İNSAN KARAKTERİ tanımını yapan kişileri unutamazsak; OLGUN İNSAN KARAKTERİ tanımını yapan kişiye esir oluruz ve O kişiye bağlanırız. Bir insanın BAĞIMLI KALMASI çok büyük bir tehlikedir. Mesela, ben BİRİNDEN övgü ile bahsedersem ve BİRİNİ gözümde büyütürsem; diğer OLGUN İNSAN KARAKTERİ tanımını yapan kişilere aşağılayıcı bir gözle bakabilirim. Kısaca özetlemem gerekirse; OLGUN İNSAN KARAKTERİ tanımını yapan kişiyi gözümüzde büyütmemeli ve o kişiyi aşırı derecede sevmemeliyiz. Aşırı derecede sevme ve bağlanma; insanı kör ve sağır yapar. Kişi, paylaşıma sunulan bilgiye değer vermeli. “ÖPMEMEK HÜNER, OKŞAMAMAK MARİFET...” dizesini içeren şarkının özü “ZİNA YAPMAYIN” demektir. BİRİ, kendine özgü olan karakteri ile, şarkısında “ZİNA YAPMAYIN” demek istemiştir. “ZİNA YAPMAYIN” düşüncesini şarkıları ile dile getiren diğer sanatçı dostlarımızı da düşünürsek; gözümüzde büyütmüş olduğumuz insanı aşırı derecede sevmiş olmanın cezasını çekeriz.

  ADAM OLMAK; HER İNSANA SEVGİ İLE YAKLAŞMAYI GEREKİTMEZ Mİ? ... YOKSA, BİZ HERŞEYİ BİLEN VE ÖĞRENECEK BİR ŞEY KALMADI ARTIK, YAŞAMIN TADINI MI ÇIKARALIM, DİYENLER MİYİZ? ..

  BİR İNSANI ADAM EDEN DÜŞÜNCEDİR. ADAMLIĞIMIZI KAYBETMEMİZE SEBEP OLAN NEDİR? ...

 • biz adam olurmuyuz19.06.2004 - 21:46

  Olgun davranışı arayan kimse; dünya üzerinde yaşayan 6 milyar insana yüreğini açık tutar ve bu sayede kişiliğini geliştirme imkanını bulmuş olur. Kişi, kin ve nefretine esir olmuş ise; beğenmediği insanın, yaşam tecrübeleri paylaşımına dahil olmaz ve bir çok şeyden habersiz kalarak yaşamını sürdürür.

  OLGUNLUK; 6 MİLYAR İNSANIN paylaşıma sunduğu yaşam tecrübeleri ile elde edilebilendir.

  OLGUNLUK; kin ve nefreti silerek, bütün insanlara sevgi ile yaklaşabilmeyi gerektirir. Sevgi ile yaklaşmak demek; iletişimde bulunduğun her insanın, ağzından çıkanları can kulağı ile dinlemek demektir.

  ALLAH, bir kişiyi, 6 milyar insan içinde imtihan etmektedir. ALLAH için önemli olan; bir insanın, 6 milyar insan içinde, neler yapıp, nasıl davranış sergilediği ile ilgilenir. Kişi, olgun davranışı öğrenebilse idi; iletişime geçtiği her insandan bir şeyler kapabileceğini düşünebilirdi. Bir insan, diğer bir insandan bilgi paylaşımını istemişse eğer; o kişi, insanlarla dost kalabilecek OLGUN DAVRANIŞ ile donanımlı olmak zorundadır. Bu şekilde düşünülürse; OLGUNLUK; her insanla DOST KALABİLME becerisidir, diyebiliriz.

  Bir şarkı 'SEVDE ÜZÜLME...' demişti. Şarkılarda yaşanılan bilgi paylaşımına dahil olmak zor bir şey olmasa gerek...

  Yaşam tecrübelerini şarkıları ile paylaşıma sunan tüm sanatçı dostlarımıza teşekkür ederim...

  Tahir'le Zühre Meselesi

  Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da
  hatta sevda yüzünden ölmekte ayıp değil
  .
  .
  .
  (Bize sevip-sevilmeyi anlatan ve sevip-sevilenin derdine düşen şair dostumuzun dizeleri ile mesajımı bitirmek istedim. Sadece aklımda kalan dizeler ile hitap edebildiğim için üzgünüm. Ayrıca şair dostumuzun ismini hatırlayıp yazamadığım için de üzgünüm.)

  ADAM OLMAK; OLGUN DAVRANIŞLARI ARAMAK ANLAMINA GELEMEZ Mİ? ..

 • biz adam olurmuyuz19.06.2004 - 20:02

  Düşünen Değil Seven Kazanır

  HAYALİmde büyüyen SEVGİLİ’ye;

  yalnızlığımdı;
  bana “seni” hatırlatan...
  yorgunluğumda;
  mıh gibi çakılmışım SEVDAya...
  bir elim dizimde;
  yorgun gövdemi taşımakta.
  bir elim yumruk olup;
  SEVDA ile ağırlaşmış
  DÜŞÜNCELERİ dayamakta...
  Gözlerimdi; hayaline kapanan...
  PAMUKPRES

  ADAM OLMAK İÇİN; SEVMEYİ BİLMEK GEREK... SONSUZA KADAR DAHA FAZLASINI İSTE...