Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Alp Aldatmaz
Alp Aldatmaz

BEDENİM ÖLSE BİLE, TÜRK'ÜN RUHU HEP YAŞAR........... ALP RUHU MAVİ GÖKTE, SONSUZLUKTA AT KOŞAR........

 • serbest kürsü28.09.2015 - 02:56

  Antoloji.com öyle güzel bir siir sitesidir ki, Bahtiyar Vahapzade'nin siir kitabi sayisindan daha az bir siir sayisi sitede mevcuttur.
  Yahu adamin siir kitabi 50'den fazla, sitedeki Bahtiyar Vahapzade siir sayisi bile sadece 47.
  Bu sitenin yönetiminin suçu degilki sadece, bu siteyi kullanan tüm siirseverlerin ve sairlerin ortak suçudur.

  Ellerini çekip benden, yarim bugün gider oldu... diye söyleriz türküyü hepimiz biliriz ama, bu siirin hem Türkiye lehçesindeki versiyonu hem Azerbaycan lehçesi versiyonu da bahtiyar Vahapzade'ye aittir, eklenmis olan 47 tanecik siirin arasinda bu en bilindik onlarca sanatçinin türkü olarak söyledigi siir bile yok.

  Siz yabanci sairlerin kim tarafindan tercüme edildigi belli olmayan siirlerine puan vermeye devam edin e mi!

 • serbest kürsü28.09.2015 - 02:50

  Antoloji.com öyle bir siir sitesidir ki, Victor Hugo'nun kimin çevirdigini bilmedigimiz siiri liste basindadir, puanlar yigilir ona. Diger yandan Türkiye'de sürgún ve gurbet yasamis geçtigimiz yüzyilin en büyük Türk sairlerinden birisi olan Almaszade Yildirim (Elmas Yildirim, Almas ildirim) , hiç listede dahi yoktur, hatta hiç eklenmemistir bile.

  Victor Hugo'nun hayatinda yasadigi herseyi biraraya getirsek, Almas Yildirim'in bir 'Kara Destan' siiri kadar Türklere dokunabilir mi?

  Dokunabilir diyen, hemen kimlik degistirsin ve Victor Hugo gibi fransiz olsun, çünkü Türklügü kirletmektedir denilebilir.

 • ADANA CEYHAN CEYHANBEKİRLİ KÖYÜ28.09.2015 - 01:58

  Yasar beg, bende Ceyhan'liyim, tarihimizi de çok merakliyim iyi bilirim dersem yeridir.
  Evliya Çelebi'nin seyahatnamesi için gezdigi dönemde Avsarlar yüzyillardir zaten Çukurova'da, daha dogrusu Toros Daglarinda yasiyorlarmis.
  Anadolu'ya gelen en kalabalik Oguz Boyu Avsar (Afsar) Boyudur, ki Ceritler Avsarlarin anakol'udur.
  Bende baba tarafindan Avsar'im, Burhanlilarin Karaçali (Karacalu) oymagindanim.
  Ceyhan ve Osmaniye'de en kalabalik Yörük Oymagi Ceritlerdir.

  Osmanli Devleti öncesi Avsarlar çok rahat idi Memlük dönemi, Ramazanoglu beyliginde çok rahat idi Yörükler. Osmanli'nin 16.yüzyilda bölgeyi ele geçirmesinden sonra, Avsar oymaklarini kendisine tehlike ve Avsar Oymaklarinin birbiri arasindaki en ufak çatismalarini bahane góstererek onlari dagitma yolunu seçti.
  Bugün Suriye'nin Türkmenleri, Irak Türkmenlerinden farkli olarak hep Avsardir. Osmanli genelde Rakka'ya sürerdi Avsar'lari. Fermani Islahiye'den sonra Halep sancagina bagladi ve Çukurova'da sartlar Yörúkler aleyhine degisti.

  Ceyhan ismi, Ceyhun'a benzetildigi için 25 isimden sonra, 26.isim olarak verilmis ilçemize. Bu demektirki, sizin köy, daha önce Bekirli, Ceritbekirli veya Avsarbekirli diye bilinirdi.

  Milli Mücadele döneminde de, Asiye Hatun (Kara Fatma) , Tayyar Rahime, Gülekli Hatice gibi kahraman kadinlarimizda hep Cerit Boyundan çikmistir.

  Bu konular çok uzun, kitap yazilir cilt cilt.

  Selamlar, saygilar,

 • serbest kürsü17.09.2015 - 12:20

  Ne kadar güzel bir milletiz biz, dünyalari arastirin antoloji.com veya baska güzel siir sayfalarinda oldugu gibi ortami, Türklerden baska hicbir millet olusturamaz.
  Bir kez daha anladim ve sizlere de vurgulamak isterim ki...

  Türk=samimiyet

 • serbest kürsü07.09.2015 - 10:32

  Bence antoloji sitesinde ülkemiz bu kadar ciddi tehdit altindayken, hala ne hikmetse askla meskle bilmem neyle ugrasanlarin aklini, beyaz sirke ve limon suyu ile gargara yapip sonra hipo'ya yatirmak gerek.
  Ne hikmetse sehit polisin askerin kundaktaki bebegini akillarina bile getirmeyenler, suriyeli cocuklara gelince, cocuksever insansever oluyorlar. Art niyetleri ta buradan Amsterdam'dan bile görúnüyor,

 • serbest kürsü07.09.2015 - 10:10

  Cumhurbaskani 180 derece kivirtiyor, Túlay Karaca bile bu kadar iyi dansóz degildi vallahi ve billahi hatta tallahi.
  Sehitlerin ceplerinden vasiyetler çikiyor, elimizden yetkiler alindi, terórle ve teróristle mücadele edemiyoruz diye.
  Cumhurbaskani yetkileri var, teróristi górdúkleri yerde indirirler diyor. Molotof atanlar terórist degil mi? hangi molotof atan indirildi bugüne kadar?
  Bizi aptal yerine koyan Cumhurbaskaninin IQ seviyesi benim ilkokul halim kadar varsa, ben de aptalim diye esek gibi aniririm. Bu kendileri aptallar, kerameti kendinden meçhul olanlar, koskoca TÜRK Milletini aptal yerine koyuyorlar.

 • serbest kürsü07.09.2015 - 10:05

  Birisi basbakan Davut'un ogluna hatirlatabilir mi, geçici hükümete hdp'li pkk'li vekilleri bakan yaptin ve güvenlik zirvesi topluyorsun, orada konusulanlari o hdPkk'li bakanlar pkký a bildirip aktariyor. Bunu góremiyecek kadar aptal misin, sapsal.

 • kürt ve türk30.09.2014 - 17:43

  Milletin diline bazi sozler pelesenk olmus.
  Ayni cumhuriyetin cocuklariyiz falan filan laflari.
  Ne cabuk unuttunuz yepyeni iken cumhuriyetimiz bunlar yine isyanlar cikariyorlardi.
  Ne cabuk unuttunuz ingilizle onla bunla isbirligi yapanlari.
  Ne cabuk unuttunuz heyeti temsili'ye yi.

  Bu ulke kurtlerle degil, kurtlere ragmen kurulmustur.

  Gercekleri soylemek yurek ister, biraz yurekli olun ve kurtlerin dunden bugune ciddi bir bela olduklarini veya olabildiklerini artik durustce dillendirin.