Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sırtlanlar sizce ne demek, sırtlanlar size neyi çağrıştırıyor?

sırtlanlar terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Zulmü Alkışlayamam
  Zulmü Alkışlayamam

  –rı geçmişti beşer yırtıcılıkta.

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  'sırtlan' yeleli kurt.
  Türkçe bir kelime.
  'lan' eki türkçede yabani hayvan anlamına gelen bir ek.
  aslan, kaplan gibi..
  çok sahtekâr hayvanlar..

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Hayvanlar aleminde,komodor ejderiyle birlikte,en sevimsiz bulduğum hayvan; sırtlan.
  Pis hayvan bu!
  'Herşeyin küçüğü sevimlidir' derler.Halt etmişler!

  Etobur hayvanlardır.Sürüler halinde yaşarlar.En büyük düşmanları aslanlardır.Hiç iyi geçindikleri görülmemiştir,bu iki cins hayvanın.Birbirlerinin avlarını çalmak için,sürekli fırsat kollarlar.
  Enteresan ve bir o kadar da,biçimsiz bir bedene sahiptirler.Beneklidirler.Aile bağları çok kuvvetlidir.Bitmek tükenmek bilmeyen,yıldırıcı bir enerjileri vardır.

  Son olarak,ne kadar sevmesekte,ekosistem için son derece önemlidirler.Çünkü ne bulurlarsa yerler.
  Hatta bazı insanlar,ölen insanları imha edebilmek için,cesetleri açık alanlara bırakırlar.Bırakırlar ki,sırtlanlar yesin diye.

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  cocukken ananem bize hep sirtlan hikayeleri anlatirdi, biz de acayip korkardik, tabii o zamanlar bu denli korkunc bir hayvanin(oluleri mezarlarindan cikartip goturoyormus, onlari sirtlaniyormus...) olduguna inanmazdim; ama sonra var oldugunu gordum...
  sirtlanlar, les yiyen hayvanlar

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Irak’ın petrol gelirini BM istiyor
  Savaştan sonra Irak petrol bakanlığını kimin üstleneceği konusunun sadece ABD'yi değil, Avrupa ve Rusya'yı da çok yakından ilgilendirdiği belirtildi.

  New York Times gazetesi, BM'nin, savaştan sonra Irak'ın petrol satışlarından sağlanacak gelirin, BM denetimindeki emanet hesapta toplanmasında ısrar ettiğini yazdı. BM'deki diplomatik kaynaklar, İngiltere'nin, yeni bir emanet hesabı oluşturularak paranın bundan sonra bu fonda toplanmasını önereceğini belirtiyorlar. Washington ise bu konudaki politikasını henüz tam olarak açıklamadı. Bununla birlikte Irak'a vali olacağı söylenen emekli ABD’li general Jay Garner, ‘‘işgal gücü olarak, Cenevre sözleşmesinden kaynaklanan sorumluluklarla ilgili yorumun, yine ABD tarafından yapılacağını’’ söyledi.

  HUKUK NE DİYOR

  Irak petrolünün nasıl satılacağı ve elde edilecek paranın nasıl kullanılacağına, sadece Güvenlik Konseyi karar verebiliyor. Uluslararası hukuk çerçevesinde ABD önderliğindeki yeni yönetimin, geliri çok yüksek olan petrol sözleşmelerini istediği firmalara vermesi ya da uzun vadeli inşaat işlerine girişmesi mümkün görünmüyor.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  ABD'den üç aşamalı Irak planı
  CNN TÜRK - Anadolu Ajansı

  ABD, Saddam sonrası Irak için üç aşamalı bir plan hazırladı. Planın ilk iki aşamasında sorumluluk ABD'li komutanlarda olacak. Son aşamada Irak Ulusal Kongresi Başkanı Ahmet Çelebi'ye bırakılacak yönetim planına Avrupa karşı çıkıyor. Irak savaşının mimarlarından Wolfowitz de Çelebi yönetimine sıcak bakmıyor.

  Amerikan finans çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal'ın haberine göre, planın birinci aşamasına General Tommy Franks komuta edecek. Halen devam eden bu aşama, askeri harekatı kapsıyor ve Irak kuvvetlerinin direnişinin kırılması ve şayet varsa kitle imha silahlarının ortaya çıkarılmasını öngörüyor. Amerikan makamları bu sürenin birkaç hafta daha süreceğini tahmin ediyorlar.

  Emekli General Jay Garner'in yöneteceği ikinci aşamada ise yüzlerce emekli Amerikalı subay ve diplomat, Irak'ta yönetimi ele alacak olan bakanlıklara el koyacak. Bu kişilerin görevi, bakanlıklarda bulunan Saddam'a sadık kişilerin ayıklanmasını sağlamak ve ABD önderliğinde yeniden inşa kampanyasını başlatmak olacak.

  Irak Ulusal Kongresi (INC) Başkanı Ahmet Çelebi'nin yöneteceği üçüncü aşamada, Çelebi ve adamları başlıca bakanlıkların yönetimini devralacaklar. Bu aşamada Irak'ta seçimlerin yapılması da planlanıyor.

  AVRUPA UYARIYOR

  Bu arada Wall Street Journal, 'ABD Başkanı George Bush'un, Saddam Hüseyin'i devirdikten sonra 24 milyon nüfuslu Irak'a, dış dünyadan yardım almadan yeni bir şekil vermeye çalışacağını' yazdı.

  Haberde 'Avrupa ülkelerinin 3 aşamalı Bush planı konusunda ciddi kaygılar taşıdıkları ve Amerikan yönetimini, Irak'ı himaye altına alma girişiminin ülkeye demokrasi getirmeyeceği, tersine köktendinciliği tetikleyeceği konusunda uyardıkları' hususu da yer aldı.

  ABD YÖNETİMİNDE GÖRÜŞ AYRILIĞI

  Irak Savaşı tüm hızıyla sürerken Amerikan yönetimi Saddam sonrası oluşturulacak iktidarda yeralacak isimleri belirleme çalışmalarını sürdürüyor.

  Washington yönetiminden yapılan açıklamalarda, sık sık Irak'daki yeni yönetim için hem yurdışındaki hem de Irak'daki muhaliflerle temasın sürdüğü belirtildi.

  WOLFOWITZ ÇELEBİYE KARŞI

  Ancak Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz Irak'da Kürdistan Yurtsever Birliği denetimindeki bölgede başbakan sıfatıyla görev yapan Berham Salih'in “Özgür Irak”in başbakanı olabileceğini düşünüyor.

  Savunma Bakan Yardımcısı Irak Ulusal Kongresi Lideri Ahmet Çelebi'nin geçici Irak kabinesinin başına getirilip getirilmeyeceği ile ilgili bir soruya ise ' bu kararı ben değil Iraklılar verecek. ' diye yanıtladı.

  Savunma Bakan Yardımcısı Irak'da yeni hükümetin kurulmasının 6 aydan fazla süreceğini de söyledi

  ADNAN PAÇACI

  Yeni yönetimde söz sahibi olması beklenen Irakli muhaliflerden biri de Irak eski Dişişleri Bakanı Adnan Paçacı.

  Paçacı CNN International'a verdiği bir demeçte Saddam’sız bir Irak yönetiminin daha özgür olacağının altını çiziyor.

  Ancak Paçacı’nın dikkat çektiği en önenmli noktalardan biri, Amerikalı’ların yeni iktidarin oluşturulmasına yardımcı olduktan kısa süre sonra bu görevi Iraklılara bırakmaları gerektiği.

  ABDÜRRAHIM EL NASRALLAH

  Saddam sonrası Irak'da yeralması beklenen bir diğer isim de eski Irak istihbarat birimi şeflerinden Abdürrahim El Nasrallah.

  Ülkesine dönmeye hazırlanan Nasrallah en önemli konunun halkın güvenini yeniden kazanmak olduğunu söyledi.

  Nasrallah Saddam Hüseyin'in iktidari bırakmamak için sonuna kadar direneceğine de dikkat çekti.

  Irak muhalefetinin önemli unsurlarından biri de Irak Ulusal Kongresı. Merkezi yurtdışındaki muhalif toplantılarının birçoğunun yapıldığı Londra'da bulunan kongre üyelerinin çoğu Irak'a gitti.

  GİTMEYENLER DE YOLDA

  İngiliz BBC televizyonu da Irak Ulusal Kongresi lideri Ahmet Çelebi kontrolündeki muhalif birliklerin ABD'nin denetiminde Irak'in güneyine yerleştirildiklerini duyurdu.

  Yaklaşık bin kişiden oluşan birliklerden özellikle bölgedeki Şiilerle irtibat kurmaları ve Amerikan ve İngiliz birlikleriyle Şiiler arasında bir köprü kurmaları bekleniyor.

  Amerikan Savunma Bakanı Yardımcısı Paul Wolfowitz de, bir Amerikan televizyonuna yaptığı son açıklamada Irak'da iktidarin başına geçecek kişi ile ilgili olarak tercihlerinin bir Kürt liderden yana olduğunu ortaya koydu.