Kültür Sanat Edebiyat Şiir

şamanist sizce ne demek, şamanist size neyi çağrıştırıyor?

şamanist terimi Mustafa Atilgan tarafından tarihinde eklendi

 • Ege Rüzgarı
  Ege Rüzgarı

  Şamanist,eski türk dinini benimseyen kişidir.Ben bu dini uzun yıllardan bu yana benimseyen kişiyim,ŞAMAN olan kişi insanlara hizmet eden,bilgili,ulema bir kişiliğe sahiptir.eski çağda bu tür insanlar,o yıllarda Türk toplumunun sorumlarını cözen kişi olarak kabul edilmektedir,Bazı din gruplarının ifade ettiği anlamsız suçlamaları kınıyorum,Çünkü geçmişini bilmiyenler,geleçeğini bilemezler,Türk boyları
  malesef üç din grubu ile tanışup,bunları kabul etmişlerdir,nasıl kabul ettikleri tartşılır.,Bu yüzden Türkler dünyada kolayca asimle olup kendi benliklerini kaybetmişlerdir.Ne mutluyum ki Türküm ve Şamanım,
  Size bu nedenle çok teşekkür ederim,

 • Özgecan Erener
  Özgecan Erener

  Şamanlar,yüksek düzeyde insanlardır.Yaşamın sırlarını pek çok insandan çok daha üst bir boyutta çözmüş,bu yolda disiplin,cesaret,sabır gerektiren adımlar atmışlardır.Onlar saygı duyulan,dikkat çekici kişiliklerdir. Pek çoğu,aklın beden üzerinde ki etkileri konusunda uzmandır.


  'Büyücü doktorlar' olarak adlandırılırlar.Herkes Şaman olamaz..Şamanlık ya doğuştan gelir,ya da Şaman atanızın ruhuyla uyandırılmanız,uyarılmanız gerekir..


  Uygar yaşamda,boyut değiştirmek için,davul kadar olmasada,etkili olabilecek müzikler vardır.. Bunlardan bazıları:

  Ancient Voices og children (George Crumb)
  Dans Macabre (Camille saint Sans)
  And God Created Great Wales (Alan Hovanness)
  The Planets (Holst)

  Şamanlar,anlaşılması zor,sevilecek türden kişilerdir... Akıllarını seveyim...

 • Mehmet Avcı
  Mehmet Avcı

  mikaille ensest ilişki yaşayan akrabalrına denir

 • Bilge Zelal Diri
  Bilge Zelal Diri

  Kuzey ve Orta Asya'da görülen,ii ve kötü ruhların bütün alemi tesiri altında tuttuğu esasına dayanan bir tür din..şamanlar yanlarında rübabı ile gezer ve her coştuğu yerde sema ederler..

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Tertemiz dünyalarında iken kendilerinin putperest kafir bir millet olduklarını öğreteni, yataklarda süründüren insanlar..

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Mikail ile gizli anlaşması olan insanlar..

 • Feyyaz Eroğan
  Feyyaz Eroğan

  türkiye'de kaldılar mı bilmiyorum orta asyada bir çok türk kavimi şamanist üç tanrıları olduğunu duydum gök tanrı ateş tanrısı toprak ve bereket tanrısı

 • Gül Onay
  Gül Onay

  şamanizm insanlığın en eski dinlerinden biridir, temel olarak sihir ve büyüye inanır. kurucusu ve kitabı yoktur, dolayısıyla ortaya çıkış tarihi de kesin olarak bilinmez. temel olarak anaerkil dönemde ortaya çıktığı sanılır, yakutlarda erkek şamanlar özel cübbeleri bulunmadığı zamanlarda kadın entarisi giyerek ayin yaparlarmış, şamanların çoğunun saçını uzatma sebebi de bundandır.. günümüzde rusyada hakasya türklerinin hemen hepsi şamandır.
  şaman geleneklerinin izleri,islamiyete geçen türklerin yaşantılarında da görülür, dilek ağaçlarına çaput bağlanması, adak adanması, çocukların uzun ömürlü olması için yaşar,satı, durmuş gibi isimlerin konması birer örnektir.