Kültür Sanat Edebiyat Şiir

piri reis sizce ne demek, piri reis size neyi çağrıştırıyor?

piri reis terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Doksan yaşında asılarak idam edilmiştir.

 • Ela Mihrace
  Ela Mihrace

  kahraman gözüpek bir denizci ilk dünaharitasını yapan kişi benim okuduğum ilkokulun ismi :)))

 • Ela Mihrace
  Ela Mihrace

  kahraman gözüpek bir denizci ilk dünaharitasını yapan kişi benim okuduğum ilkokulun ismi :)))

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Kahraman denizci...

 • Deniz Özyıldırım
  Deniz Özyıldırım

  Ay' a ilk ayak basan adam.(o haritalar uydudan çekilen fotoğraflarla aynışmış)

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz

  Piri Reis'in haritaları Rusları da şaşırttı. Rus uzmanlar, Antarktika ve takımada çizimlerine akıl sır erdiremedi. Haritalar ancak uydudan çekilmiş fotoğraflarla mümkün. İşte sırları..

  Rus uzmanlar, ünlü Osmanlı denizcisi ve alimi Piri Reis'in yaklaşık 500 yıl önce hazırladığı haritasının dünyanın uydudan çekilen fotoğrafları kadar eksiksiz ve mükemmel olduğunu söyledi.

  Önceki gün yayımlanan haberinde Piri Reis'e geniş yer ayıran Komsomolskaya Pravda gazetesi, onun haritasından yola çıkarak 10 bin yıl önce Antarktika'da insanların yaşadığını yazdı.

  Gazete, haritada Şili kıyıları, And Dağları ve Afrika'nın o döneme kadar eşi görülmemiş şekilde ayrıntılı haritasının yer aldığını belirterek, 'Türk amiralin haritasında, keşfinden 300 yıl önce Antarktika ile ancak 1958'de bulunan takımadalar da var' ifadesini kullandı.

  Trigonometri bilmecesi
  Rus tarihçi Sergey Manukov ise Piri Reis'in 1513'te çizdiği haritasının benzerini hazırlamanın ancak dünyanın uydudan çekilmiş fotoğraflarıyla mümkün olduğunu söyledi. Rus uzman, 'Aslında harita da fotoğrafa çok benziyor. Sanki, bir uydu aracı çizimi yapılan bölgenin üzerinde dolaşarak fotoğrafını çekmiş. Özellikle güney yarımküre inanılmaz ayrıntılı' dedi.
  Manukov, Piri Reis'in trigonometri bilmeden böyle bir harita hazırlamasının mümkün olmadığını, ancak trigonometrinin 18'inci yüzyılda kullanılmaya başlanmasının şaşırtıcı bir durum olduğunu söyledi. Komsomolskaya Pravda, 'Günümüzde bazı haritalardaki yanlışların Piri Reis'in haritasına bakılarak düzeltildiği biliniyor. Türk amiral ölümünden yüzyıllar sonra hâlâ konuşuluyor' diye yazdı.

 • Mesut Yalçın
  Mesut Yalçın

  dünyanın bildiği ilk ve tek türk denizcisi

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  piri reis, haritaları, çinlilerden aldı diye safsata çıkarmışlar..doğru mu bu eyy bilenler....ben inanmadım da...

 • Yılmaz Ahmet
  Yılmaz Ahmet

  düşündükçe içim sızlar
  iiiiiçiiimm sızlarrr içimm sızlar

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  Piri Reis

  Doğum tarihi kesin olarak bilinmiyor. 1465-1470 arasında Gelibolu'da doğdu. Asıl adı Muhiddin Pirî'dir. Karamanlı Hacı Ali Mehmed'in oğlu ve ünlü Osmanlı denizcisi Kemal Reis'in yeğenidir. Akdeniz de korsanlık yapmakta olan amcasının yanında yaklaşık 1481'den sonra denize açıldı. 1487'de onunla birlikte İspanya'daki Müslümanlar'ın yardımına gitti. 1491-1493 arasında Sicilya, Sardunya, Korsika adalarına ve güney Fransa kıyılarına yapılan akınlara katıldı. Amcasıyla birlikte Osmanlı Devleti'nin hizmetine girerek 1499-1502 Osmanlı-Venedik Savaşı'nda bir savaş gemisinde kaptanlık yaptı. 1511'de amcasının ölümü üzerine Gelibolu'ya çekilerek Kitab-ı Bahriye (Denizcilik Kitabı) üzerinde çalıştı ve 1513'te bir dünya haritası çizdi.

  1516 Mısır seferinde Osmanlı donanmasında kaptan olarak savaştı. 1517'de ilk çizdiği haritayı Yavuz Sultan Selim Han’a sundu. 1521'de Kitab-ı Bahriye'yi tamamladıktan sonra 1522'de Rodos seferine katıldı.1524'te sadrazam Makbul İbrahim Paşa'yı Mısır'a götüren gemiye kılavuzluk etti. Sadrazamın ilgilenmesi üzerine 1525'te Kitab-ı Bahriye'yi yeniden düzenleyerek onun aracılığıyla Kanuni Sultan Süleyman Han’a sundu. 1528'de çizdiği ikinci haritasını da padişaha armağan etti. 1528'den sonra güney denizlerinde görev yaptı. Portekizlilerin Aden'i alması üzerine Süveyş'teki Osmanlı donanmasına kaptan atanarak 26 Şubat 1548'de Aden'i geri aldı. 1552'de önemli bir Portekiz üssü olan Maskat'ı ve ardından Kişm Adası'nı alarak Hürmüz Kalesi'ni kuşattı. Portekizliler'in Basra Körfezi'ni kapatmak istediklerini duyarak kuzeye yöneldi. Katar Yarımadası'na, Bahreyn Adası'na egemen olarak Mısır'a geçti. Donanmayı Basra Körfezi'nde bıraktığı için sefer sırasında kendisinden yardımını esirgeyen Basra Valisi Kubâd Paşa'nın da girişimleriyle suçlu görülerek Kahire'de 1554 yılında idam edildi.

  Büyük bir denizci olduğu kadar büyük bir haritacı olan Pirî Reis, korsanlık günlerinden başlayarak gezip gördüğü yerleri yabancı kaynaklardan da yararlanarak tarihi ve coğrafi özellikleriyle birlikte kitabında anlatmış ve haritalarını çizmiştir. Kitab-ı Bahriye'nin nazımla yazılan ve denizcilikle ilgili tüm bilgilerin toplandığı başlangıç bölümünde, genel açıklamalardan sonra Ege ve Akdeniz adaları tanıtılarak denizle ilgili gözlem ve deneyim önemi vurgulanır. Fırtına, rüzgâr çeşitleri, pusula ve haritanın tanımından sonra dünyayı kaplayan denizler ve karaların oranı belirtilir. Portekizliler'in denizcilikteki ilerlemeleri ve keşifleri, Çin Denizi, Hint Okyanusu, Akdeniz ve Ege Denizi'ndeki rüzgârlar, Basra Körfezi, Atlas Okyanusu ayrıntılı biçimde anlatılır.

  Düz yazı ile anlatımın başladığı haritalı bölüm asıl metni oluşturur. Bu bölümde Çanakkale Boğazı'ndan başlayarak Ege Denizi kıyı ve adaları, Adriyatik Denizi kıyıları, Batı İtalya, Güney Fransa, Doğu İspanya kıyılarıyla çevresindeki adalara ilişkin tarihi, coğrafi bilgiler verilerek Kuzey Afrika kıyıları, Filistin, Suriye, Kıbrıs ve Anadolu kıyıları izlenerek Marmaris'te tüm Akdeniz'in havzası noktalanır.

  1513'te çizdiği ilk haritasında Kristof Kolomb'un 1498'de çizdiği Amerika haritasından, Portekiz ve Arap haritalarından yararlandığını belirtir. Elde kalan parçası Avrupa ve Afrika'nın batı kıyılarıyla Atlas Okyanusunu, Antil Adalarını, orta ve Güney Amerika'yı gösterir. 1528'de çizdiği ikinci haritasından günümüze kalan parça, büyük bir dünya haritasının kuzey batı köşesi olup Atlas Okyanusu'nun kuzeyini, kuzey ve orta Amerika'nın yeni keşfedilmiş kıyılarını ve Grönland'dan Florida'ya uzanan kıyı şeridini içerir. Adalar ve kıyılar son keşiflere dayalı olarak daha doğru çizilidir. Keşfedilmeyen yerler ise beyaz bırakılarak, bilinmediği için çizilmediği belirtilir. İlk haritadan daha büyük ölçekli ve gelişkin olan ikincisi, teknik olarak döneminin en ileri örneğidir.

  ESERİ: Kitab-ı Bahriye, (Yeni harflerle, Denizcilik Kitabı, 2 kitap, Y. Senemoğlu (haz) ,Tercüman 1001 Temel Eser)

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  Piri Reis mi?
  Temel Reis gibi birşey mi ki bu adam?
  İlk dünya haritasını mı çizmişti yoksa dünya haritasını ilk çizen o muydu?
  ilk dünya diye birşey mi var? Yok tabi...
  Valla onu bunu bilmiyorum da Piri Reis in haritasını 10.000.000.-TL lik banknotların arkasına koydular.Paraya bakıp yolumuzu bulalım diye
  :))

 • Selim Özdemir
  Selim Özdemir

  cizdigi haritayla bilim adamlarına halen,hastir dedirten adam,ruyasındamı cizmistir inmidir cinmidir uzaylılarlamı sevismisligi vardır nedir alla alla

 • Ebubekir Korucu
  Ebubekir Korucu

  piri reis'in 1500'lü yıllarda çizdiği dünya haritası gerçekten çok ilginç.
  uzay adamlarının araştırması sonucu bu dünya haritası mısır'ın 500 km üstünden kuş bakışı çekilen fotoğraflarla tıpatıp aynısı.

  tayyi mekan diye bir şey duymayan insanlar elbette 'piri reis'e haritayı uzaylılar verdi' diyecekler.

  işte osmanlı çöküşten evvel böyle idi.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Piri Reis XVI. yy'da en büyük coğrafya bilgini kabul edilmektedir. Büyük eseri 'Kitab-ı Buhriyye (Denizcilik Kitabı) ', yüzlerce harita ve kroki ile zenginleştirilmiştir.

  Piri Reis'in kendi eliyle Ceylan Derisine çizdiği 'Amerika Haritası', ilk eseri kadar, belki daha da fazla ünlüdür. Orjinali Topkapı Sarayı'nda olan bu harita, bir Atlas Okyanusu haritasıdır ve kendi eliyle çizdiği atlastan günümüze kalan sadece bir paftasıdır.

  1528 tarihli ikinci haritada Piri Reis, Amerika ve Atlas Okyanusu'nun Avrupa ve Afrika kıyılarını, adalarını, ülkelerini, Amerika ve Afrika'da insan girmemiş çok yere Türkçe isimler vererek göstermiştir.

  Piri Reis'in haritaları bilim adamları arasında tartışmalara neden olmuştur. Bu kadar mükemmel haritaların, o dönemin bilgisiyle nasıl çizilebildiği konusunda bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Hatta Eric Von Doniken 'Tanrıların Arabaları' adlı eserinde, uzaydan gelen yaratıkların bu bilgileri Piri Reis'e aktardıklarını, aksi takdirde o tarihlerde kutuplara kadar böyle haritaların çizilemeyeceğini ciddiyetle iddia etmiştir.

  http://www.karaman.gov.tr/kultur/izbirakanlar/pirireis.htm.

  II.Bayezid'in Venedik üzerine sefer hazırlığına girmesi ve Akdeniz'de korsanlık eden bütün levend reislerini Osmanlı donanmasına katılmaya çağırması üzerine Kemal Reis ile birlikte, kıymetli hediyelerle İstanbul'a gelip II.Bayezid'in huzuruna çıktı. Bu tarihten sonra onları Osmanlı donanmasının resmi hizmetlisi olarak görmekteyiz. Piri Reis Kitab-ı Bahriye de bu olayı şöyle anlatır:

  'Ki bir gün lütfedip Bayezid Han
  Gönderdi bize emr-i ferman
  O emrin tarihi bu idi ey can
  Buyurmuş ki:Kemal gelsin kapıma
  Deniz hizmetleri etsin tapuma
  Dokuz yüzde gelip tuttuk vatan
  Ki sonra şahın emriyle yapıp seferler
  Deniz yüzünde hep bulduk zaferler'

  Piri Reis 1495'den 1510 yılına kadar İnebahtı, Moton, Koron, Navarin, Midilli, Rodos gibi Osmanlı deniz seferlerinde gemi reisi ve filo komutanı olarak yer aldı. Sinoplu şair Safai, Fetihname-i İnebahtı ve Moton adlı eserinde, Piri Reis'in Moton Kalesi'nin alışı sırasındaki kahramanlığını övgü dolu sözlerle anlatır:

  'Gördü Piri Reis can attı
  Kıçtan Candarlı'ya çattı
  Korkud'un sancağın çıkardı
  Cenk ile iki kafir öldürdü
  İrdi iki sipahi pür ahenk
  Piri'ye cenginde ola hemrenk.'

  http://www.bodrum-bodrum.com/vorteks/denizciler/pirireis.htm.

  Haritasının Resmi:
  http://www.hkmo.org.tr/haritalar/piri_l.jpg

  ayrıca:
  http://www.shodb.gov.tr/tarihce/
  http://www.arge.com/tr/pirireis.html
  http://www.hkmo.org.tr/haritalar/piri_reis.pdf
  http://www.denizce.com/pirireis.asp
  vb.